מאת: אלי דורון, עורך דין; ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון); נחמן פרילינג, משפטן


ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה ביום 2.12.2012 לקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק ההוצאה לפועל. עפ"י הצעת החוק, זוכים בדמי מזונות, יוכלו לבחור במסלול מיוחד שיחסוך זמן ובירוקרטיה שיפוטית.

המטרה הנוספת היא להביא לצמצום סכום התשלומים הגבוה שמשלם המוסד לביטוח לאומי לזוכות, משנת 2009 כ-427 מיליון ₪,  לעומת גביה בפועל מבני הזוג החייבים בסכום של כ – 172 מיליון ₪ (כ-40% בלבד).
מנותנים שנמסרו לוועדה עולה כי בשנת 2011 ניתנו בבתי המשפט כ-10,000 פסקי דין למזונות, כאשר סך החוב שהצטבר מתחילת הפעלת החוק בשנת 1972 עומד על מעל- 3.9 מיליארד ₪. כ- 30% מהחובות, מוגדרים ע”י המוסד לביטוח לאומי כ-"חובות אבודים".

עפ"י החוק הנוכחי, זוכה במזונות, רשאי לפנות להוצאה לפועל ולבקש את אכיפת פסק הדין. הזוכה נדרש לנהל את התיק בעצמו, להגיש בקשות לעיקולים, צווים לעיכוב יציאה מהארץ או למאסר החייב וכו` וכן להתדיין כל העת מול החייב תוך מעורבות רגשית רבה, הכרוכה בניהול תיק מזונות.
התיקון לחוק, מעניק לזוכה אפשרות לבחור לנהל את התיק במסלול מיוחד שבו לשכת ההוצאה לפועל פועלת לגביית החוב ללא צורך בייצוג עו"ד. לכל תיק, יוצמד פקיד אישי שיפעל מול החייב ומול הזוכה לצורך גביית החוב. בעת הצורך,  הפקיד יגיש בקשות לרשם ההוצאה לפועל להוצאת צווים הנדרשים לגביית החוב, כגון עיקולים מאסר וכו'. 

כיוון שלא יהיה צורך במסלול זה בייצוג של עורך דין, לא יתווספו לחוב סכומים עבור שכר טרחת עורך דין. לבקשת הזוכה, רשם ההוצאה לפועל, יוכל לאשר שכר טרחת עו"ד גם במסלול מזונות, אם סבר שייצוג עו"ד דרוש ומוצדק מפאת המקרה הסבוך.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

החברה הושפעה מהקורונה? חובת הגילוי על הדירקטור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

גם החברה שלכם הושפעה ממשבר הקורונה? חובת הגילוי והאחריות עלייך כדירקטור - קרא כאן המלצות חשובות לגבי גילוי בדו"חות הקרובים ואיך לשרוד בעולם מלא סיכונים?

הקפאת הליכים / חדלות פירעון בשל הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו המתמחה בשיקום עסקים ובסיוע לעסקים הנתונים במצוקה תזרימית יודע לבחון במהירות הבזק את הפעילות, לבחון מה הצעדים הנדרשים לטובת הצלת העסק ולנקוט בנדרש ללא דיחוי.

העברות מרמה על ידי חייב

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להתנהל מול הנאמן, בתי המשפט, כונס הנכסים הרשמי ומול כל גורם נדרש אחר לטובת טיפול בטענות של הברחת נכסים או העברות מרמה במסגרת הליך של פשיטת רגל, חדלות פירעון או כל הליך קשור אחר.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם