מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון), נחמן פרילינג, משפטן


הצעת החוק שהביא ח"כ כרמל שאמה-הכהן מבקשת לתקן עוול קיים בכך שעסקים קטנים נאלצים לספוג עונש כבד פעמים, פעם אחת כאשר פושטי רגל נמנעים מלשלם להם, ופעם שניה כשנדחקים לקרן זווית בפירוק חברה בשל נושים בעלי עדיפות ונושים מובטחים הקודמים להם וכן מהעובדה הפשוטה שיכולת המיקוח שלהם בנושא של קבלת בטחונות וערבויות מהחברות שאיתם עובדים מצומצמת מאוד, יחסית לנושים הכבדים דוגמת הבנקים.
בשני המקרים למעשה כיום סופגים בעלי העסקים הקטנים את העלויות בעצמם, וקורה לא אחת שהם בעצמם נאלצים לפשוט רגל בשל החובות האבודים.
התיקון המוצע ימנע את העוול הכפול ע"י תיקון בשני מקומות העוסקים בדיני קדימה: פק' פשיטת הרגל ופק' החברות.

בשתי הפקודות יבוא התיקון לידי ביטוי בהוספת סעיף שזו לשונו:
בפקודת פשיטת רגל חוב של פושט רגל (בפק' החברות: חוב של חברה) לעסק קטן, אשר מחזור עסקיו, בפק' פשיטת הרגל:בשנה שקדמה לשנה בה הוכרז פושט הרגל(בפק' החברות: בתאריך הקובע) אינו עולה על 2.5 מיליון שקלים חדשים, ובלבד שהסכום בדין קדימה לא יעלה על 25% מסך החוב ובכל מקרה, לא יותר מ- 21,000 שקלים חדשים.

בדברי ההסבר להצעה מוסיף ח"כ שאמה ומפרט שבישראל פועלים כיום כ- 450,000 עסקים, מתוכם 99% עסקים בינוניים וקטנים. אי תשלום חובות על ידי פושטי רגל וחברות בפירוק לנושים בעלי עסקים קטנים היא תופעה שכיחה, הגורמת לאלפי בעלי עסקים קטנים לשלם את מחיר החוב. פשיטת רגל של עסק או פירוק של חברה, בפרט חברה גדולה, עלולים ליצור תגובת שרשרת של פשיטות רגל אצל בעלי עסקים קטנים שהם קבלני המשנה או ספקי השירותים שלה.

אם ננסה להשוות את מצבם של עובדי חברה בפירוק שאיבדו את מקור פרנסתם ונמצאים בדין קדימה כנושים מובטחים, הרי שמצבם של בעלי העסקים הקטנים חמור בהרבה, שכן בנוסף לאיבוד כספם כפי שכתבתי לעיל, הם מאבדים גם סחורה ותשלומים חודשיים קבועים בגין שירותים שמספקים, נאלצים לספוג את כל העלויות בעצמם ולא אחת פושטים את הרגל בעצמם.

אומנם הצעת החוק אינה מתקנת את מלוא החוב אך יחד עם זאת גם קבלה של 25% ו/או 21,000 שקלים, מתוך החוב, יעזרו בהחלט לכל בעל עסק קטן להמשיך ולנהל את עסקו. 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

תכנית חירום להצלת המשק לפני קריסה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

תוכנית חירום כלכלית הוגשה לממשלת ישראל על ידי ד״ר שלמה נס עו״ד ורו״ח ממשרדנו - ״תכנית נס״ הוגשה בשם התאחדות ארגונים ובעלי עסקים רבים ומציעה פתרונות יצירתיים ומעשיים להתמודד עם משבר הקורונה, לפני קריסה של כל המארג הכלכלי.

כיצד לפעול כשהעסק מתדרדר בגלל הקורונה?

מאת: ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

בעקבות משבר הקורונה עסקים סופגים הפסדים רבים - האם עדיף לסגור את העסק ולחסוך את משכורות העובדים?

אחריות אישית של נושא משרה בתאגיד המצוי בחדלות פירעון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

בהתאם לפרסומו של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח-2018, שנכנס לתוקפו ביום 15 לספטמבר 2019, נבקש לעדכנכם בשינויי החקיקה כמפורט להלן;

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם