מאת: אלי דורון, עו"ד


תמ"א 38 באופנה כיום יותר מתמיד כאשר כל וועד בית מוצא עצמו בוחן אפשרות זו.
מטרת הליך תמ"א 38 היא למעשה לאפשר חיזוקם של בתים, לשפר את עמידותם בפני רעידות אדמה וזאת מבלי שהדיירים יצטרכו להוציא כסף מכיסם.

 

למעשה, התוכנית מאפשרת לוועד הבית לקבל החלטה בדבר התקשרות עם יזם אשר יבצע את עבודות החיזוק וההשבחה, וכנגד יקבל אותו יזם את הזכות לבנות על גבי הבניין המחוזק דירות נוספות, אותן הוא יוכל למכור בתמורה שתכסה את עלות ההשבחה והחיזוק והן להותיר רווח יזמי נאה. כמובן שמדובר בהליך הבא לתת מענה לדיירים המעדיפים לחזק ולהשביח את ביתם הישן, בתמורה להגדלת צפיפות הבניין וזאת ללא עלות כספית מצדם - במקום לשלם בכסף, הם ישלמו בצפיפות. מטבע הדברים, דיירים בעלי יכולת כלכלית רשאים לבצע את הליך ההשבחה וחיזוק המבנה על חשבונם, ללא מעורבות של יזם המממן את ההליך ובאופן זה להימנע ממצב בו הם מצרפים לתשתיות ולבניין דיירים נוספים.


הניסיון מלמד כי שעה בה חלק מהדיירים מבקשים לקדם הליך של תמ"א 38, יש אחרים באותו בניין המסרבים לקדם מהלך שכזה, כשלכל מתנגד העילות משלו, בחלק ניכר מהמקרים העילות מוצדקות ביותר - יש מצבים בהם המתנגד בא ואומר כי יש בנמצא אפשרות לחזק את הנכס במימון עצמי ומבלי להוסיף יחידות ודירות אשר יש בהן לשנות את האופי הפסטורלי של כל המבנה; יש מתנגדים מבוגרים המבינים כי הליך שכזה יעקור אותם מביתם ויפגע באיכות חייהם; יש הסבורים כי דיירים אחרים הם אלה המנסים מאחורי גבם לקדם הליך המפלה אותם לרעה ומקנה להם פחות מהמגיע להם; יש מתנגדים אשר שיפצו והשביחו את ביתם, כך שכעת כניסה לפרויקט תמ"א, תוריד לטימיון את כל השקעתם מבלי שאלה יפוצו ומבלי שיילקח בחשבון נזקם הכלכלי. העילות סביב התנגדות לתמ"א 38 הן רבות ומגוונות, יכולות הן בנוסף להיות מבוססות על כך שיש בנמצא מחלוקת בין הדיירים לעניין הזכויות בנכס, זכויות קנייניות, הצמדות, תוספות בנייה שנעשו בעבר, פלישות לשטחים ועוד. בחלק אחר מהמקרים, ייתכן שהיוזמים תמ"א מבקשים לבצע בנייה לא סבירה, או לקדם שינויים בנכס אשר יש בהם כדי לפגוע בחלק מהדיירים ועוד ועוד.

 

כיצד אנחנו נוכל לסייע במקרים שכאלו?

משרדנו, המתמחה בהליכי תמ"א 38, ידע לעזור לך המתנגד - משרדנו מורכב משורת עו"ד הבקיאים בדיני תמ"א 38 ומשכך לנו היכולת לבחון את ההליך וכל יוזמה של תמ"א ולפעול במטרה לנטרל את אותה יוזמה. אנו נדע להעלות בשמך את הטיעונים המשפטיים הנכונים בפני הגורמים המוסמכים, לטובת הוצאת הצדק אל האור. אנו נדע לעשות כן ביעילות ולנהל עבורך את המאבק המשפטי הנכון והמלא.
 

התקשר אלינו עתה ואנו נקדם את המתבקש במהירות!
עו"ד אלי דורון -
054-4251054    

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינוי מדיניות בפרויקטים של פינוי ובינוי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); בן מוגרבי, עו"ד; דנה מקמל, משפטנית

לאחרונה החלה מגמה לפיה הרשויות המקומיות מסדירות וקובעות מדיניות תכנונית בתחום בה יש להקטין את תוספת השטח של הדירות החדשות אותה מקבלים הדיירים בפרויקטים של פינוי בינוי בתמורה לדירותיהם הישנות.

בחירת יזם לתכנית התחדשות עירונית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); מוטי הופמן, עו"ד

ענף ההתחדשות העירונית הוא הענף המוביל כיום בישראל כאשר אחת הבחירות החשובות שישפיעו על הצלחת כל פרויקט בתחום, היא ללא ספק בחירת היזם - קראו כאן בנושא.

דמי ניהול - פרויקט פינוי בינוי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דור אלקרייף, משפטן

קיים שינוי דרמטי בתנאי המגורים בפרויקטים מסוג "התחדשות עירונית", הן במעבר מבניינים ישנים למגדלים חדשים, והן בעלויות האחזקה שלהם. בעלי דירות קטנות וישנות מוצאים עצמם מתגוררים במגדלים מפוארים שמוחזקים על ידי חברות ניהול. כאמור, המעבר ממגדל ישן ומעופש למגדל יוקרה מגלם בתוכו שינוי ושיפור של ממש באיכות החיים. אולם, שינוי זה כרוך בתשלום ששכרו ניכר לחברות הניהול, ומצב דברים זה כשלעצמו יוצר עיכוב בהתקדמות הפרויקט.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם