מאת: צוות האתר


יותר ויותר אנשי עסקים ישראלים וחברות ישראליות נכנסות לשוק האתיופי וכיום יחסי המסחר בין ישראל ואתיופיה, הקרובה אלינו לא יותר מ-3 שעות טיסה, בתנופה. העובדה שבישראל ישנם למעלה מ-100,000 אזרחים ממוצא אתיופי, כמו גם הקרבה הגיאוגרפית בין הארצות, כמו סיבות רבות טובות אחרות, מהוות בסיס מצוין לקידום ופיתוח מערכת יחסים כלכלית עסקית בין המדינות. כמו כן, אף ניתן לזהות מספר גופים כלכליים באתיופיה המגלים עניין בישראל, וברור כעת כי היקף הפעילות המסחרית בין המדינות נמצא בעליה מתמדת, אם בכיוון של העתקת פעילויות לתוך שטח אתיופיה בתחומים של חקלאות, תעשיה ועוד, אם בכיוון של מתן שירותים ועסקאות מכר לאתיופים ואם במגוון נושאים אחרים.

 

בימים אלו נחנך לראשונה דסק אתיופיה-ישראל, שישמש כלשכת מסחר לצורכי קידום עסקים בין ישראל לבין מדינת אתיופיה ומדינת אריתריאה השכנה. הדסק הוקם על ידי משרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי ושות' הכולל למעלה מ-40 עורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים, אשר צבר במרוצת השנים ניסיון רב בהתנהלות בינלאומית, בעריכת עסקאות בין-לאומיות, בליווי משקיעים בחו"ל, בהקמת מיזמים בחו"ל ובכלל זה פועל הן בישראל, הן ברומניה והן בקפריסין. בראש הדסק האתיופי עומד עורך דין אלעזר יאסו גיל שהינו יליד אתיופיה ואשר לו ניסיון רב בתחום של קידום עסקאות, יצירת קשרים ובהתנהלות מול הרשויות האתיופיות, על אדמת אתיופיה ואשר לו את היכולת לשלב בין בקיאותו והכרתו את השוק, המנטאליות, השפה ונוהג אתיופי לבין הניסיון והבקיאות המשפטית והחשבונאית של המשרד. הכול לטובת קידום עסקאות ומהלכים עסקיים מחוץ למדינת ישראל, בהישען על חברות בין לאומיות שמיוסדות לטובת העסקאות, כאלה המתיישבות עם האינטרסים הכלכליים והעסקיים של הלקוח, בשקיפות המתיישבת עם חוקי המדינות הקשורות.

 

דסק אתיופיה-ישראל מתמחה במתן פתרונות משפטיים ומסחריים כוללים לחברות ואנשי עסקים ישראלים המנהלים עסקים באתיופיה ואריתריאה, או השואפים להיכנס לשוק האתיופי המתפתח, אם לטובת מיזמים בתחום החקלאות, אם לטובת מיזמים בתחום התיירות, אם לטובת ביצוע עבודות על אדמת אתיופיה ועוד. יצוין כי כיום עיקר פעילות הדסק מכוונת למדינת אתיופיה, אולם בד בבד עם "הפלישה הישראלית" לאתיופיה, יש כוונה גם להעמיק את הקשרים העסקיים עם מדינת אריתריאה הסמוכה, מדינה שהיתה בעבר חלק מאתיופיה, ולפני מספר שנים זכתה לעצמאות. הדסק מלווה ישראלים המבקשים לחדור אל אתיופיה ובתוך כך מסוגל לתת מענה כולל, החל משלב הגדרת הצרכים של הלקוח ו/או המוצר אותו הוא מבקש להחדיר לאתיופיה וכלה בניהול משאים ומתנים עבורו באתיופיה בשפה האמהרית והטיגרית, שתי השפות המדוברות באתיופיה, יצירת קשרים עסקיים עם הגורמים הרלוונטיים, עריכת הסכמים עם גורמים מקומיים, שילובם עם מבנה בינלאומי וכיו"ב, והכול תוך שמירה על עקרונות שקיפות והתנהלות תקינה אל מול כל המדינות המעורבות. בשנים האחרונות ניתן לזהות שינויים מהותיים שהתרחשו ומתרחשים מעל ומתחת לפני שטחה של המדינה ממזרח אפריקה, שינויים שהלכה למעשה יש בהם כדי לסמן את אתיופיה כמדינה בעלת פוטנציאל כלכלי-השקעתי גבוה לאין שיעור משנים עברו. אם נוסיף לכך את היצע כוח העבודה הזול יחסית (2 דולר ליום עבודה) שעם השנים התקדם והתפתח כחלק מתהליך של אקדמיזציה באוכלוסיה המקומית, וכמו כן את התמריצים החיוביים והמשמעותיים המוענקים על ידי השלטון המקומי בכדי לעודד ייצוא, זאת נוכח החוסר התמידי במטבע חוץ במדינה, ניתן בנקל להבין את נהירתם המאסיבית של משקיעים זרים אשר זיהו את הפוטנציאל הכלכלי ואגב כך הגיעו ומגיעים ללא הרף ומכל רחבי העולם, בתופעה שפועלה היוצא הינו צמיחה כלכלית משמעותית שניכרת היטב במדינה. עובדה זו, לא חמקה אף מעיניהם של המשקיעים הישראלים, חלקם ממוצא אתיופי, ורובם לאו, אשר מגיעים לאתיופיה כדי לקיים פעילות עסקית בתחומים שונים, החל מחקלאות, דרך ייעוץ בתחומים שונים לגורמים מקומיים וכלה בהשקעות לא מבוטלות בתשתיות המדינה.

 

כאמור, לראש הדסק מונה עורך דין אלעזר יאסו גיל, אשר שימש בשנים האחרונות כשותף בכיר ומייסד במשרד עורכי דין יאסו-פרי. עורך דין אלעזר יאסו גיל, שהתמחה במשרדו של שר המשפטים לשעבר, עו"ד חיים צדוק ז"ל, היה אחד משני בני העדה האתיופית הראשונים בישראל שהוסמכו כעורכי דין, ולמעשה היה פורץ הדרך אשר בזכותו ישנם כיום בישראל למעלה ממאה עורכי דין בני העדה. עו"ד אלעזר יאסו גיל, בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, מתמחה במשפט אזרחי מסחרי וכבר מספר שנים שהוא נמצא בקשרים עסקיים עם גופים שונים באתיופיה. במשרדו שתי עורכות דין נוספות ילידות אתיופיה, ובין היתר הוא משמש כיועץ המשפטי של הכנסייה האתיופית האורתודוקסית בישראל, וכמו כן משמש כפעיל בגופים וארגונים הפועלים למען עולי אתיופיה בישראל, ולמען חיזוק מעורבות יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. פעילות דסק אתיופיה משתלבת עם פעילויות בין לאומיות נוספות של המשרד, מעבר לפעילותו הישראלית ובכלל זה "דסק סין", המנוהל על ידי עו"ד דובר וכותב סינית, אשר לו 30 שנות ניסיון מסחרי סיני – עו"ד אבי לוי, סניף המשרד הממוקם ברומניה המתמחה במתן מענה לחברות ישראליות ולישראלים להם אינטרסים כלכליים ברומניה וסניף קפריסין המנוהל מקפריסין ושאר לו בקיאות בתחום של הקמת חברות קפריסאיות ועוד.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ליווי משפטי באוסטריה

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ, סיוע וליווי משפטי לישראלים תושבי אוסטריה במגוון עניינים וסוגיות משפטיות - נשמח לקיים עמך פגישה בוינה לטובת הטיפול בנדרש, כל הפרטים כאן.

עו"ד גרמניה

מאת: צוות האתר

משרדינו מתמחה בבקשות להוצאת אזרחות גרמנית, בליווי משפטי מלא של יהודי גרמניה, בסיוע לקבלת פיצויים לניצולי השואה ומשפחותיהם ובמקרים נוספים הקשורים בתחום. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת ולהעניק לכם את הסיוע המשפטי המקצועי והטוב ביותר בכל אחד מהתחומים הנ"ל.

החזקת קרקע ברומניה

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון; עו"ד גיל מור, עו"ד

בבעלותך נכס ברומניה? לצורך הבנת הסיכונים הכרוכים בהחזקת קרקע ברומניה, חשוב להכיר מספר הבדלים מהותיים הקיימים בין דיני הקניין בישראל לבין אלו ברומניה - קראו כאן.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם