מאת: חגי אפלקר, רו"ח ומשפטן


במסגרת מאמצי הממשלה לקדם פתרונות של דיור מוזל, היא נקטה עד היום בפעולות בעיקר סביב שיווק קרקע ציבורית בלבד. אולם מאחר ובאזורי הביקוש המרכזיים כמות הקרקעות הציבוריות הזמינות הולכת ומתמעטת, הממשלה ביקשה לנקוט מדיניות אשר תעודד יזמים ובעלי קרקעות פרטיות להיכנס לתחום הדיור להשכרה, זאת בדרך של מתן מענקים הניתנים באמצעות "תעודות מס".

לפני כשנה, בחודש מרץ 2016, הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק עידוד השקעות הון (דיור בר השגה - תעודות מס), התשנ"ו-2016. על הצעת החוק חתומים חברי כנסת ממרבית סיעות הבית. הצעת חוק זו מקודמת על ידי קבינט הדיור שבמשרד האוצר ועל יד שר האוצר עצמו. עיקרי ההצעה - עידוד בניה להשכרה לתקופה ארוכה על קרקע פרטית באזורי הביקוש, זאת תוך מתן הקלות במס וצמצום הבירוקרטיה.

מודל תעודות המס

מודל הקלות המס שבהצעת החוק הנו מודל המיושם וקיים במדינות אחרות. המודל של תעודות המס מבקש ליצור תמריץ כלכלי לאותם יזמים אשר יבנו על קרקע פרטית פרויקטים של בניית דירות מגורים המיועדות להשכרה לתקופה ארוכה. אותן תעודות מס יונפקו ליזמים ויהיו סחירות, והיזם יוכל למכור אותן ובכך לסייע בידו לממן את הקמת הפרויקט.

הצעת החוק מגדירה מונחים חדשים ששמם מצלצל עם מושגים שעלו לשמי השיח הציבורי בימי המחאה החברתית, מושגים כגון "דירת מגורים בת השגה" (זאת להבדיל מדירת מגורים), "מקבץ דיור בר השגה" ואף הגדרה ל-"שוכר זכאי". הצעת החוק מגדירה מונח ששמו "תקופת שכירות בת השגה" כתקופה שלא תפחת מ-25 שנים ולא תעלה של 50 שנים, זאת בהתאם לקביעת הממונה, כשהממונה הוא עובד משרד האוצר או ועדה אותה ימה שר האוצר.

ימים יגידו האם מודל תעודות המס המדובר, אכן יסייע לקדם פתרונות של דיור מוזל.

>> זקוקים לייעוץ משפטי של עו"ד נדלן בנושא? לחצו כאן.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם