מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; עמית כהן, עו"ד


כבוד השופט יונה אטדגי מבית המשפט המחוזי בת"א נדרש לאחרונה להכריע בשאלה בעלת אוריינטציה מיסויית משפטית מובהקת, הקשורה להבחנה בין דמי שכירות המסווגים כהכנסה מעסק לבין דמי שכירות המהווים הכנסה פסיבית.

בנסיבות המקרה נשוא פסק הדין, הפיקו המערערים, אח ואחות, הכנסה מ-28 נכסי מקרקעין אותם ירשו מאביהן המנוח, מתוכן 24 דירות, אשר מהן 14 היו מושכרות לצרכי מגורים, והיתר מושכרות לשימוש כמשרדים.

המערערים דיווחו על הכנסתם זו באותו אופן בו דיווח אודותיה אביהם המנוח במשך שנים רבות, דהיינו כהכנסה שכר דירה פאסיבית על פי סעיף 2(6) לפקודת מס הכנסה. כמו כן, החל משנת 2003, בעקבות שינוי שחל בחקיקה הנוהגת, דיווחו המערערים על הכנסותיהם מהשכרת דירות המגורים כהכנסה החייבת במס בשיעור מופחת של 10% בלבד. 

ברשות המיסים לא השלימו, משלב מסוים, עם סיווג ההכנסה בו נקטו המערערים וסיווגו את ההכנסה כהכנסה מעסק לפי סעיף 2(1) לפקודה, באופן המונע מהמערערים הנאה משיעור המס המופחת.

במסגרת פסק דינו, בחן כב' השופט אטדגי את נסיבות התיק דנן, וקבע כי חרף מסת הנכסים הבלתי מבוטלת וחרף כך שנכסי המערערים נוהלו לפרקים בידי חברת ניהול חיצונית, עדין אין בכל זה כדי להוביל לסיווג ההכנסה כהכנסה אקטיבית מעסק.

במסגרת פסק הדין עשה כב' השופט אטדגי שימוש נרחב "במבחן הנסיבות" יציר הפסיקה, אשר הוביל למסקנתו הסופית לפיה הכנסות המערערים הנן הכנסות פאסיביות, שכן מרבית הנכסים הועברו לבעלות המערערים בירושה.

כמו כן, קבע כב' השופט כי חרף העיקרון לפיו כל שנת מס עומדת בפני עצמה, עדין לא ניתן להתעלם מן האופן בו דיווחו המערערים על הכנסותיהם במשך כל השנים ולאינטרס ההסתמכות העולה מכך.

נוסיף, כי בית המשפט אמנם קיבל את טענות המערערים במלואן לעניין סיווג ההכנסה כהכנסה פסיבית, אולם נקבע כי משיעור המס המופחת (10%) יוכלו המערערים ליהנות רק בקשר עם דירות שהושכרו לצרכי מגורים ולא למטרות אחרות כגון משרדים וכיו"ב.          
            

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם