מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) - עמית משה כהן, עורך דין


בשנים עברו, היתה מזרח אירופה לאחד היעדים המועדפים על אנשי עסקים ישראלים אשר רכשו נכסי נדל"ן "מכל הבא ליד" בקונסטרוקציות משפטיות שונות ומשונות ומתוך אמונה כי אותם נכסים יניבו עבורם תשואות מהותיות בתוך פרקי זמן סבירים. דא עקא, תחזיות השוק לעצמן וכוחות השוק לעצמם והנה הגיע המשבר הכלכלי האחרון שפגע אנושות במחירי הנדל"ן, וטרף את הקלפים עבור אותם משקיעים אשר כעת עומדים בפני שוקת שבורה.

מאידך, עבור אותם משקיעים ישראלים שרכשו נדל"ן במזרח אירופה ועשו זאת "בדרכים עקלקלות- עוקפות מס", המיתון החריף יכול ויהא חלון הזדמנות אידיאלי להיפטר מאותם נכסים כל זאת מבלי לשלם מס כלל ועיקר, לא במדינת המקור בה מצוי הנכס, כיוצא בזה אף בישראל. ונדגיש : ניתן יהיה להעביר ו/או לחלק נדל"ן שבבעלותו העקיפה או הישירה של ישראלי מבלי שתהא חבות במס מאחר שלהלכה ולמעשה אין רווח הון, זאת כפועל יוצא מהירידה שחלה בשווי השוק של הנכסים. כמו כן, ישראלים רבים שרכשו נכסים במזרח אירופה לרוב עשו זאת באמצעות שותף מקומי או על ידי הקמת חברה מקומית וזאת מכוח הדין הנוהג שאינו מאפשר רכישת נכסי מקרקעין על ידי תושבים זרים. עבור אותם משקיעים, עת משבר הינו זמן אידיאלי לביצוע שינויים במבנה החברות שבבעלותם. לדוגמה, ברומניה, על-פי הדין המקומי ניתן למכור ולהעביר מניות בערכן הנקוב או בהתאם לשווי השוק שלהם, בעקבות המשבר שווי השוק של חברות רומניות קרס ומכאן כי לא ניתן יהיה להטיל על פעולת שינוי מבנה מס כלשהו.

ראוי לציין כי בעוד שאותם משקיעים ישראלים יהנו במישור ההוני משיעורי מס אפסיים הן במדינת המקור והן בישראל, הינם חבים בחובת דיווח מלאה בישראל זאת על אך שעסקינן בנכסי מקרקעין, שכן לחוק מס שבח תחולה טריטוריאלית גרידא (אינו חל מחוץ לגבולות ישראל) ובמצב דברים זה תחול פקודת מס הכנסה המחייבת בדיווח כאמור לעיל.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם