מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)


החזרי מס לישראלים העובדים בחו"ל עבור מעסיק ישראלי

לא אחת יוצא שישראלי המועסק בארץ על ידי מעסיק ישראלי מתבקש על ידו להעתיק את מרכז חייו לחו"ל לטובת עבודה מעבר לים - לפעמים הדברים מתבצעים בצורה מסודרת ומתוכננת מראש ולפעמים מתבצעים הדברים באופן ספונטני, כך שבתחילה העובד נשלח "זמנית", לפעמים בלי משפחה ובלי ילדים (היה ויש), אך "הזמני" בהדרגה הופך להיות קבוע - העובד נשאר בחו"ל, המשפחה עוברת אחריו וכו'. כך יוצא שישראלים מוצאים עצמם לא אחת מועסקים על ידי מעביד ישראלי, במדינה זרה, כאשר התשלום המשולם להם הוא על ידי המעביד הישראלי וכשזה האחרון, המעסיק, מנכה משכרו של העובד מס ישראלי מלא, בגין שכר העבודה בחו"ל, כאילו חיי ועבד בישראל.
 
המצב האמור בו ישראלי מועסק על ידי מעביד ישראלי, יכול שיימשך מספר חודשים ולפעמים, כך המציאות מלמדת, העובד מוצא את עצמו עובד שנים בחו"ל, כאשר המשכורת שלו, מטעמי נוחות, אם באופן מלא ואם באופן חלקי, משולמת לו על ידי המעביד הישראלי, כשכל המס הישראלי מנוכה כאילו מעולם לא ירד מהארץ. ישנם מצבים בהם המעביד הישראלי מוציא לעובד, במקביל, משכורת גם מתאגיד זר למטרות ויזה וזאת בנוסף למשכורת המשולמת מישראל ולפעמים לאורך כל התקופה מקבל הישראלי את המשכורת ישירות מהחברה הישראלית. במצב הדברים האמורים, העובד הישראלי, בהתקיים שורה של תנאים, זכאי לקבל החזרי מס בישראל. למעשה החל מהיום בו רשות המס תקבל כי מרכז החיים שלו עבר מישראל אל מחוץ לישראל, אמורה היא שלא לחייב את העובד  במס, מה שאומר – שכל המס המשולם על ידי המעביד בגינו לרשות המס בישראל על ידי המעביד אמור לחזור לעובד. כמובן שרשות המס לא תמהר להכיר בכך שעובד המקבל משכורת ישראלית ירד מהארץ ולכן לא אמור לשלם יותר מס - היא לא תפנה לישראלי ותדרוש ממנו להפסיק לשלם מס בישראל, כך שיצא שאותו ישראלי ממשיך לשלם מס בישראל למרות שהוא לא אמור לשלם את אותו מס ואם כבר לשלם, אזי מחויב הוא לשלם דווקא במדינה אליה העתיק את מרכז חייו ולא למדינת ישראל. ישראלים רבים כלל לא מודעים לאמור, ישראלים רבים כלל לא מודעים למס אותו הם זכאים לקבל בחזרה ממס הכנסה, כלל לא מודעים לזכאות שלהם לקבלת החזרי מס. חלקם כלל לא מטפלים בעניין, חלקם מטפלים בעניין רק לאחר שחזרו לישראל בחלוף שנים ארוכות של עבודה בחו"ל וחלקם זיהו את האמור תוך כדי העסקתם בחו"ל. בכל אותם מקרים, נדרשת פניה לרשות המס בישראל וזו אמורה למעשה להכיר בכך כי לפחות בחלק מהתקופה העובד לא היה תושב ישראל אלא תושב מדינה זרה ולכן מחויבת היא להשיב לעובד את המס שנוכה בגינו. כמובן שמצב דברים זה רחוק מלהיות פשוט, בפרט בנסיבות בהן הישראלי כלל לא שילם מס במדינה אליה העתיק את מרכז החיים שלו.
 
המורכבת עלולה לגדול שעה בה יש בנמצא אמנה למניעת כפל מס המתייחסת לאמור והקובעת כללים באשר למקום בו יש לשלם את המס בגין העבודה בה עובד העובד ובמדינה בה הוא נמצא. במסגרת אמנות המס יש בנמצא מנגנונים המגדירים את כיצד לקבוע את מרכז החיים וכיצד לקבוע האם והיכן על העובד לשלם מס. המורכבות יכולה לגדול עוד יותר שעה בה העובד לא רוצה שהמעביד הישראלי שלו ידע על כך שהוא פנה לקבל את המס ששולם בגינו לרשויות המס בישראל. על הישראלי לקחת בחשבון כי המס שמועבר בגין שכרו על ידי המעביד מדי חודש למס הכנסה הישראלי שייך לו , כך שאם יש זכאות, יש לייחס לו אותה ולא למעביד, מה שאומר שהוא זה הזכאי להחזרי המס. כמובן שלפעמים הנושא לא פשוט, במיוחד בשעה בה העובד, במהלך שהותו בחו"ל, ביקש להעלות את שכרו על בסיס הנטו ולא על בסיס הברוטו והמעביד נענה לבקשתו.
 
כיצד אנחנו יכולים לסייע במקרים שכאלו?
שעה בה העובד מבקש לקבל החזרי מס מרשות מס הכנסה הישראלית, טוב יעשה באם יפנה למשרדנו. משרדנו מורכב מעו"ד ורו"ח אשר בעברם עבדו ו/או ייצגו את מס הכנסה. אנו יודעים כיצד להתנהל מול רשות מס הכנסה וכיצד להתנהל אל מול הטענות שיועלו כנגד אותו תושב חוזר או כנגד אותו יורד הפונה לרשות המס ומבקש ממנה עתה לקבל מס שכבר נכנס לקופת המדינה, בטענה לפיה הפסיק להיות תושב מדינת ישראל. כמובן שלטובת קביעת מקום התושבות יש ליישם מבחנים רבים ופסיקה ענפה וכל צד יודע למקסם את הפסיקה התומכת בטיעונו, מה שמחייבת אנשי מקצוע להיכנס לעומקם של דברים ולתת למדינה להבין כי העובד לא מתכוון לוותר על חלקו וכי היה ויידרש ידע הוא באמצעות מיצגיו לנקוט בפעולות הנכונות לטובת קבלת המס ששולם לישראל שלא כדין. מטבע הדברים רשות המס הישראלית תנסה למנוע את החזרת המס לעובד, תנסה לטעון כי העובד לא העתיק את מרכז חייו, או שהעתיק בשלב מאוחר יותר ו/או תנסה לעלות טענות בדבר אי תשלום מס במדינה האחרות  כעילה לאי ביצוע החזר מס ועוד ועוד טיעונים אשר כל מטרתם היא לנסות להפחית את המס להחזר.
 
בשל כל אלה ובשל אין ספור טעמים אחרים נכון ורצוי לאפשר לנו עורכי דין המתמחים במסים לייצג אותך העובד.
תן לנו להתנהל מול רשות המס ולהביא לידי הוצאת הצדק אל האור והשבת הכספים המגיעים לך!
אני מזמין אותך לכוס קפה במשרדנו לטובת בחינת המצב וגיבוש אסטרטגיה, התקשר עתה לעו"ד אלי דורון 054-4251054   

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עמותה שפעלה בשטחי C לא תוכר כמוסד ציבורי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולשטיין, משפטן

פסק דין בהליך ע"מ 52882-02-17, אשר ניתן בביהמ"ש המחוזי בירושלים, עסק בערעורה של עמותת ועידת המדעים וההשכלה האסלאמית אשר טענה כי יש לסווגה כ-"מוסד ציבורי" בהתאם לסעיף 9(2)(ב) לפקודת מס הכנסה.

שומת עסקאות במקרה פסילת ושריפת ספרים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

פסק דין בהליך ע"מ 39685-10-18, עוסק בערעור של זכריה גופרמן על החלטת מע"מ אשדוד לחייבו בשומת עסקאות בסכום של 154,784 ₪ ובשומת תשומות בסך 6,135 ₪.

הטלת חבות מע"מ על מכירה לא עסקית של זכות במקרקעין

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

ביום 15.1.20 ניתנה פסיקת בית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין אליטם וקינג ג'ורג' (להלן: "המערערות") אשר דחתה ערעור בנושא הטלת חבות מע"מ בעת מכירת זכויות במקרקעין.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם