מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)


ייצוג בעלי חשבון בנק בבנקים בשוויץ ובמדינות נוספות המופיעים ברישומי הבנק כ-"תושב ישראל" 
בסיוע עו"ד ורו"ח מומחה בחוק איסור הלבנת הון ועבירות מס

כידוע, לאור הסכמים בין-לאומיים בדבר חילופי מידע, המערכת הבנקאית העולמית, הבנקים בשוויץ, לוקסמבורג, גרמניה וכו' מחויבים ליידע את המדינות האחרות החברות בארגון OECD ו/או בארה"ב על חשבונות בנק המנוהלים בבנק וזאת למדינת התושבות של כל בעל החשבון. המשמעות היא כי הבנקים בעולם חייבים לדעת מה מדינת התושבות של כל בעל חשבון בנק המתנהל בסניפם ובהתאם למצוין ברישומי המערכת הבנקאית - לדווח למדינת התושבות של אותו בעל חשבון על דבר קיומו של החשבון, המופקד בו וכדומה.
 
למעשה ההסכמים הבין-לאומיים עליהם ישראל ומדינות אחרות בעולם חתומות מחייבות את הבנקים ללמוד על כל לקוח ולקוח של הבנק, על כל בעל חשבון בנק ובין השאר לברר היכן מדינת התושבות שלו. על הבנק לדעת היכן מדינת התושבות של בעל חשבון הבנק וזאת בכדי להיות מסוגל לדווח לאותה מדינה על חשבונות הבנק של אותו לקוח המתנהל בסניפם. כך למשל, הבנקים בשוויץ יצטרכו לדווח לישראל על כל הלקוחות של הבנק המופיעים ברישומים של הבנק כתושבים של מדינת ישראל. באותה מידה' מדינת ישראל תצטרך לדווח לרשויות המס בחו"ל על לקוחות הבנקים בישראל אשר מדינת התושבות שלהם, כפי שמופיע ברישומים של הבנק בישראל, היא מחוץ לישראל. לדוגמא - הבנקים בישראל יצטרכו לדווח לצרפת על לקוחות הבנק בישראל אשר מופיעים אצלם כתושבים של מדינת צרפת; הבנקים בשוויץ יצטרכו לדווח לגרמניה על לקוחות הבנק בשוויץ המופיעים ברישומים של הבנק כמי שמדינת התושבות שלהם היא גרמניה; בנקים בגרמניה, לצורך הדוגמא, יצטרכו לדווח לישראל על לקוחות הבנק בגרמניה המופיעים בבנק בגרמניה כתושבים של מדינת ישראל וכך הלאה והלאה.
 
בעניין זה חשוב לציין כי על הבנק מוטלת חובה לבדוק היכן התושבות של הלקוח ובהתאם לבדיקה, הבנק אמור לעדכן את רישומיו ולדווח בהתאם למדינת התושבות. לטובת קבלת נתון זה לבנקים דרישות שונות ואלה הלכו והתהדקו ככל שהשנים עברו. בעבר הסתפקו הבנקים בקבלת חשבונות מים וחשמל לטובת קביעת תושבות, וכיום הבנקים כבר דורשים מהלקוח לחתום על הצהרה לעניין התושבות ואף לקבל אישור על תושבות לצרכי מס במדיה המוצהרת כמדינת תושבות. יתרה מזאת, נכון להיום הבנקים לוקחים בחשבון כי ייתכן מצב בו ללקוח בנק יש תושבות ביותר ממדינה אחת ולכן בטופס אותו מחויב בעל החשבון למלא – ניתנת לו האופציה לציין את זהות המדינות בהן הוא תושב. בכל אותם מסמכים עליהם בעל חשבון הבנק חייב לחתום, מצוין מפורשות כי על בעל החשבון לדווח נכון שאם לא כן הוא מבצע עבירה פלילית.
 

סוגיה לוהטת וחשובה בעולם הבנקאות

סוגיה זו של רישום התושבות בבנק הינה אחת מהנקודות הלוהטות בעולם הבנקאות, הלבנת ההון והמס - מסתבר כי בעלי חשבונות בנק מוכנים לעשות שינוים מהותיים בחייהם לטובת עדכון הרישום בבנקים ולטובת עדכון מדינת התושבות. כך יוצא שבעלי חשבונות רבים עוברים ממדינה למדינה וזאת על מנת להבטיח כי הבנק לא ייצטרך לדווח על החשבונות למדינת המקור של בעל החשבון. כתוצאה מהאמור יש בנמצא הרבה יהודים שעלו לישראל, עזבו את צרפת, רוסיה ומדינות רבות אחרות וזאת במידה רבה בכדי למנוע מצב בו על הבנק לדווח למדינת המקור שלהם על הכסף הנמצא באותם חשבונות בנק. הבעיה היא שהלכה למעשה, יש בנמצא בעלי חשבונות בשוויץ ובמדינות רבות אחרות, אשר ביצעו מעשים פליליים אותם נכון היה שלא לעשות, הכל על מנת לגרום לכך שהבנק בחו"ל לא ידווח למדינת התושבות האמתית שלהם, אלא למדינה המעודכנת במחשבי הבנק כמדינת תושבות, בעוד שזו לא בהכרח מדינת התושבות העדכנית או הנכונה של אותו לקוח. כלומר, הרבה בעלי חשבונות נקטו בפעולות לא חוקיות ו/או גבוליות ו/או פליליות – רק על מנת להטעות את הבנק ולגרום לו לדווח על החשבון למדינה שונה מזו שבפועל מהווה את מדינת התושבות של הלקוח.
 
בהקשר זה מתעוררות שאלות רבות: כיצד המדינות המקבלות דיווחים מבנקים שונים ינהגו כאשר יקבלו דיווחים על בעלי חשבונות בנק שהינם רשומים בבנקים בחוץ לארץ כ-"תושבי ישראל" או תושבי מדינה אחרת? בעוד שבפועל, כך תלמד אותה רשות מס, אין הדבר נכון. כך יוצא, שרשות מס הכנסה הישראלית תקבל ככל הנראה שמות של בעלי חשבונות רבים בחו"ל המדווחים לבנקים בחו"ל כי הינם תושבי ישראל, הן לבנקים והן לגורמים אחרים, בעוד שבפועל הם לא תושבי ישראל. השאלה הנשאלת היא מה יעשה עם אותו מידע? מה רשות המס בישראל תעשה עם מידע זה? האם היא תיידע את הבנק בחו"ל כי אותו בעל חשבון אינו תושב ישראל? האם רשות המס בישראל תמלא פיה מים? כיצד ינהגו מדינות אחרות? כל אלה מציפים סוגיות קשות ומורכבות אשר יש לתת עליהן את הדעת.
 

כיצד אנחנו יכולים לסייע בנושא זה?

משרדנו המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס יודע לתת מענה חוקי ושקוף ללקוחות שכאלה, ללקוחות שיש להם חשבונות בנק בחו"ל. אנו נדע לייעץ לבעל החשבון בחוץ לארץ כיצד לנהוג, כך שההתנהלות שלו תהא חוקית ושקופה. אנו מבינים כי בעלי חשבונות רבים הנמצאים בחוץ לארץ מדווחים שם כבעלי תושבות שונה מזו שהינה בפועל - בעלי חשבונות אלה נמצאים תחת אפשרות לחשיפה פלילית, אותה נכון לנטרל. ללקוחות אלה אנו יכולים לעזור בחוקיות ובשקיפות - כאמור, במשרדנו מומחים בהכשרת הון, למשרדנו יוצאי רשויות מס, כלכלנים וגורמים נוספים היודעים לתן מענה מושלם.
 
התקשר אלינו עתה ואנו נסייע לך, אל תחכה... נקיים פגישה דיסקרטית לא מחייבת ונקדם עבורך הנדרש!
עו"ד אלי דורון 054-4251054

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מגורים בארה"ב מעל 5 שנים אינם מהווים ניתוק זיקה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

מגורים בארצות הברית לתקופה של מעל 5 שנים אינם מהווים ניתקה זיקה לישראל לצורך ביטוח לאומי - להלן סיקור מיוחד בעניין פסק דין 56483-05-18, גרוס נ' המוסד לביטוח לאומי.

ייצוג ישראלים המבקשים לעלות/לחזור לישראל מארה"ב

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

אנו נעשה כל שנדרש על מנת להבין את רצונותייך בטרם תגיע לישראל, לבנות תוכנית עבודה ולהוציא הנדרש אל הפועל בהצלחה, כך שבעת הגעתך הכל ימתין עבורך בצורה מושלמת.

גביית עמלה שקטה וזכאות להחזרים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

נבקש לעדכנכם בעניין פסק-דין תקדימי שניתן לאחרונה על ידי בית המשפט העליון בשווייץ, במסגרתו נבחנה שאלת חוקיותם של "עמלות שקטות" שנוכו על ידי הבנקים במדינה כחלק מפרקטיקה בנקאית שוטפת.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם