מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) עמית כהן, משפטן


בתקופת מלחמת העולם השנייה, כמו גם בתקופת השלטון הקומוניסטי ברומניה, הלאימו שלטונות רומניה את נכסיהם של תושביה היהודים. יותר מיובל שנים מאוחר יותר, במהלך שנת 2001, קיבלו שלטונות רומניה החלטה לפיה תינתן לבעלי הנכסים שהולאמו או ליורשיהם, הזכות לתבוע את העברת הנכסים לבעלותם ולחזקתם.

 

כפועל יוצא מהשנים הרבות שחלפו, מצב דברים בו יורשים יפנו לרשויות הרומניות בבקשות להשבת הנכסים שהולאמו, הינו שכיח למדי ומצמיח סוגיות מהותיות באשר לחבות המס בישראל. רשות המס קבעה במסגרת החלטת מיסוי שהתקבלה לאחרונה, כי יום רכישת הנכס יהיה יום ההורשה. המחיר המקורי של הנכס ייקבע לפי שווי השוק של הנכס ביום ההורשה ויודגש כי לפקיד השומה סמכות לבחון את שווי הנכס כפי שהוצג בהערכת השווי. בנוסף הוחלט כי הפסד ממכירת הנכס לא יותר בקיזוז וכי לא יוכרו הוצאות פחת בגין הנכס נשוא ההחלטה. עוד נקבע כי רווח ההון שייווצר ממכירת הנכס יחשב כולו כרווח הון ריאלי וכי לא יחול כל פטור בגין רווח ההון אשר ינבע ממכירת הנכס נשוא ההסכם. יודגש כי הוראות ההסכם לא יחולו במכירת הנכס לקרוב כהגדרתו בסעיף 88 לפקודת מס הכנסה וכי לא יינתן זיכוי ממס בישראל בעד מס ששולם ברומניה, בגין קבלת הנכס מידי היורש. כמו כן נקבע כי מס זר שיוטל בהתאם להוראות האמנה יהא בר זיכוי על פי הוראות הפקודה והאמנה רק בתנאי שהוא בגין רווח שנובע מההפרש בין התמורה בפועל לבין שווי הנכס כאמור בהחלטה.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ליווי משפטי עבור ישראלים בדובאי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

כל מה שרצית לדעת על הקמת חברה ופעילות כלכלית-עסקית באיחוד האמירויות - הקמת תאגיד באיחוד האמירויות, המיסוי (מס חברות, מע"מ, מכס וכו') וכן המס החל על ישראלים.

מגורים בארה"ב מעל 5 שנים אינם מהווים ניתוק זיקה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

מגורים בארצות הברית לתקופה של מעל 5 שנים אינם מהווים ניתקה זיקה לישראל לצורך ביטוח לאומי - להלן סיקור מיוחד בעניין פסק דין 56483-05-18, גרוס נ' המוסד לביטוח לאומי.

ייצוג ישראלים המבקשים לעלות/לחזור לישראל מארה"ב

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

אנו נעשה כל שנדרש על מנת להבין את רצונותייך בטרם תגיע לישראל, לבנות תוכנית עבודה ולהוציא הנדרש אל הפועל בהצלחה, כך שבעת הגעתך הכל ימתין עבורך בצורה מושלמת.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם