מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)- עמית כהן, משפטן


לא בכדי שוררת בקרב רבים מאנשי הקהילה העסקית הבינלאומית תחושה לפיה רומניה אינה מהווה עוד יעד עסקי אטרקטיבי כבעבר- מדינה בה כל השקעה תניב בהכרח תשואה גבוהה. תחושה אובייקטיבית זו הנה פועל יוצא של אותו משבר פיננסי עולמי ידוע לשמצה של סוף העשור הקודם, אשר גבה מחיר כבד במדינות רבות ובכלל אלה ברומניה. היעדר מימון לחברות הנדל"ן והקפאת המשכנתאות לתושבים המקומיים הביא הלכה למעשה לעצירה מוחלטת של שוק הנדל"ן באופן שפגע פגיעה אקוטית במאות חברות ישראליות אשר פעלו במדינה המזרח אירופאית.

אלא, שחרף האמור לעיל, כלל מסור הוא כי כל משבר, מעצם טבעו, יצמיח במוקדם או במאוחר את שלב היציאה מהמשבר, ועל פניו, נוכח ההתרחשויות אליהן עדים אנו בתקופה האחרונה, יכול ושלב מיוחל זה, קורם עור וגידים בימים אלו ממש.

ובמה דברים אמורים? לאחרונה נחשף משרדנו הישראלי והרומני כאחד ,לתנועה ערה יחסית של יזמים ישראלים אשר מביעים עניין באפשרות לחזור ולחדש את פעילותם ברומניה. חשוב לציין כי מדובר ביזמי נדל"ן משמעותיים ולמודי ניסיון, שלאט לאט, עקב בצד אגודל עושים זאת הלכה למעשה, אלא שהפעם דואגים לעשות זאת באופן מבוקר, אחראי ובוגר יותר. בהמשך לאמור, נוכחנו לראות כי נכון להיום מבין היזם הישראלי שיש להתאים את אופן הבנייה ליכולות ולסגנון החיים המקומי כמות שהוא בעידן הפרה- משברי, ואגב כך הוכנסו למגירה כל אותן תוכניות שייעדו הקמת פרויקטים גרנדיוזיים כחלק מהליך הפקת מסקנות מושכל שפועלו היוצא הנו התמקדות בבנייה איטית המתקדמת בשלבים, בכפוף לדרישות השוק המקומי. כיום, ניתן דגש על בניית דירות קטנות וזולות באופן יחסי לאלו שנבנו עובר לפרוץ המשבר, דירות התואמות את דרישותיו של חוק "הפרי-קסה" הרומני, "יציר המשבר", שנחקק בשנת 2009, ומחיל שיעורי מס מופחתים משמעותית בעת רכישת דירות זולות שמחירן אינו עולה על סכום הנע בין 60,000 ל- 70,000 אירו, דירות שיש בהן כדי לענות על צרכי השוק הרומני בדירות מגורים, בעיקר בבירה בוקרשט, צורך שעל אף המשבר, אין חולק שלא בא על סיפוקו.
לא זו אף זו, המשבר, על ספיחיו, הוביל לירידה חדה במחירי הביצוע, עובדה שיש בה כדי לייצר תמריץ גבוה למשקיעים המחזיקים קרקעות במדינה, "לנצל" את מחירי השפל לטובת התאמת הקרקע ותכנונה לצורכי השוק המקומי, פעולה המקבלת משנה תוקף נוכח הקושי הרב שבמימוש הקרקע, פעולה שלאמיתו של דבר כמעט בלתי אפשרית לביצוע בימים אלו.

בנוסף, קיימת תחושה כי לאחר תקופה ארוכה אף הבנקים מתחילים להראות נכונות מסוימת להיענות לדרישות היזמים. כמו כן, עדים אנו להתעוררות מסוימת בתחום הנדל"ן המסחרי, וניתן לציין כי בימים אלו מספר יזמים ישראלים נערכים להקמה של מבנה המיועד לאכלס מספר רב של משרדים חדשים, וקבוצת יזמים נוספת מתכננת את הקמתם של מספר מרכזים לוגיסטיים שימוקמו על עורקיה הראשיים של רומניה ויציעו לחברות מקומיות פתרונות לוגיסטיים חדשניים, במסגרת פרויקט עתיר השקעה שאף זכה לתמיכת קרן האיחוד האירופאי.

על כל האמור נוסיף כי בימים אלו עושה רומניה מאמצים כבירים כדי לעמוד בדרישות האיחוד האירופי אשר אליו הנה עתידה להצטרף בשנה הבאה, ובתוך כך מבצעת התאמות רבות בתחום התשתיות, כדי שיעמדו בדרישות הסף של השוק האירופי , עובדה שיש בה מטבע הדברים כדי לפתוח נדבך הזדמנויות נוסף ומהותי ליזמים ישראלים רבים.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

עסקת דירה משומשת

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למחלקת הנדל"ן של משרדנו ניסיון בן עשרות שנים בכל הקשור בייצוג רוכשי דירות ומוכרי דירות, אם חדשות ואם משומשות – מגורם פרטי.

רישום בית משותף בהליך יעיל ובזמן קצר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דור אלקרייף, משפטן

ישנם יתרונות רבים לרישום בית, ככל שיהיה, כבית משותף - במאמר זה נמנה את היתרונות האמורים ואף נבהיר את חשיבות הכנת המסמכים הרלוונטיים כדי למנוע תסבוכות ומסכת עינויים מיותרת.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם