מאת:

הרחבת רשימת היישובים המזכים בפיצוי מלא - ע"פ המסלול אדום - בגין נזקי מלחמת "חרבות ברזל"

משרד האוצר הודיע כי הוא מקדם את הוספת הישובים כפר ורדים, בוקעתא, בני יהודה, חד נס, חספין, קצרין ורמת טראמפ יוכרו כ- "יישובי ספר" וזאת החל מה-7 באוקטובר 2023 עד ה-7 באוקטובר 2024 וזאת לתקופה של שנה. ההוספה מותנת באישור בועדת הכספים של הכנסת.  
המשמעות היא כי עסקים ו/או חקלאים הממוקמים ביישובים אלה יוכלו להגיש תביעה משפטית למס רכוש במסלול האדום וזאת בגין מלוא הנזקים העקיפים שנגרמו להם ע"פ הוראת חוק מס רכוש משנת 1961.
את התביעה בגין הנזקים העקיפים ע"פ חוק מס רכוש, רשאי הניזוק להגיש ב – "מסלול האדום" – שהינו מסלול המעניק לבעל העסק ו/או החקלאי פיצוי מלא. מסלול זה הינו המסלול המוענק לעסקים ו/או חקלאים הממוקמים בסמוך לגבול ע"פ חוק מס רכוש משנת 1961 ומשכך הוא מיטיב במיוחד וזאת להבדיל מהמסלולים הסוציאליים, "המסלולים הירוקים", אשר פורסמו עקב המלחמה, אשר בא ליתן סיוע סוציאלי לנפגעים.
עסקים המצויים ביישובים המתווספים, כמפורט מעלה, יוכלו לעבור מהמסלול הירוק, לו הם היו מוגבלים עד כה - למסלול האדום, גם אם עד כה הם הגישו תביעות במסלול הירוק וקבלו פיצוי במסלול הירוק.
תשלומים אשר שולמו לעסקים ביישובים אלה, אשר יעברו מהמסלול הירוק למסלול האדום - יחשבו כמקדמה על חשבון הפיצויים אותם עסקים ו/או חקלאיים יהיו זכאים  לקבל ע"ס המסלול האדום (בכפוף לעמידה בתנאים משפטים), במסגרת החלטת מנהל מס רכוש בתביעה שתוגש .

במסגרת התביעה במסלול האדום – אותם עסקים ו/או חקלאים ביישובים המתווספים יוכלו להגיש תביעה לפיצוי בגין "הנזק הממשי", משמע בגין  "הפסד או מניעת רווח", שהינו פיצוי אשר בחלק גדול מהמקרים גבוה מהפיצוי אשר מוענק ע"פ המסלולים הירוקים שעמדו, עד כה, לזכות אותם  עסקים.
לא אחת הפער בין הפיצוי ע"פ המסלול האדום לבין הפיצוי במסלול הירוק אינו בר השוואה  (!!!).
יוער כי תביעה במסלול האדום תאפשר לניזוק לתבוע את הנזק הכלכלי האמיתי והמלא, כזה  שיעמיד את העסק במקום בו הוא יכול היה להימצא באם המלחמה כלל לא הייתה פורצת, מה שמחייב את עוה"ד המטפל בתביעה שבמסלול האדום - למפות את הפעילות, למפות את הנזק, להגדיר ראשי נזק משפטיים (חלקם ראשי נזק תקדימיים וייחודיים למלחמה זו) לבנות תחשיבים כלכליים ספציפיים לעסק ולהגיש למנהל מס רכוש תביעה משפטית אופטימאלית ולנהל אותה בפני מנהל מס רכוש עד לסיומה, כאשר תוך כדי תהליך תביעת הפיצויים ועוד בטרם מוגשת התביעה ו/או בטרם תתקבל החלטת מנהל מס רכוש בתביעה באשר לגובה הפיצוי לו זכאי הניזוק  – יהא בעל העסק ו/או החקלאי זכאי לקבל מקדמות ע"ח הפיצוי העתידי.

במסגרת המסלול האדום, אשר חוקק בשנת 1961 נדרשת המדינה לאכוף ולכבד את האמנה שהתגבשה בינה – כמי שעודדה התיישבות צמודת גבול, לבין האזרח – שנענה להפצרת המדינה וכרך את גורלו הכלכלי והמשפחתי בביטחון המדינה – לפיה עליה לפצות את הניזוק באופן מלא, כך שזה ימוקם כלכלית במקום בו יכול הוא היה להימצא באם המלחמה כלל לא הייתה פורצת.

 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.