חיפוש
סניף מרכז: 03-6109100
סניף חיפה והצפון: 04-8147500
חיפוש
רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

ניצנים של שינוי... מגמה מבורכת של רשות המסים

0
מדורג 5 ע"י 1 גולשים

דירוג מאמר:

עת לבקר ועת לשבח... רשות המסים פרסמה השבוע כי היא שלחה כ-2,700 מכתבים לשכירים שבדיקת נתוניהם העלתה כי בסבירות גבוהה הם זכאים להחזר מס עבור שנת 2013, על כך כמובן יש לשבחה.

מהם החזרי מס?

העובד השכיר אינו פוגש את מס הכנסה, שכן המס בו האו מתחייב מנוכה במקור ממשכורתו וזה מעביר את המס ישירות למס הכנסה. לעיתים, המס אשר נוכה מהעובד בפועל גבוה מן המס שעליו לשלם בגין הכנסתו ואז אותו עובד זכאי לקבל החזר מס. הסיבות לזכאות להחזר מם הן רבות ומגוונות.

יש לציין כי חבות המס בישראל הינה חבות מס שנתית, כלומר חבות המס מחושבת על ההכנסות שהופקו בכל שנת המס. כלומר, המס שמנוכה מדי חודש משכרו של העובד מחושב באופן יחסי ומצטבר בהתייחס לחודשים שחלפו מתחילת שנת המס. בשל כך לעיתים נוצרת יתרת מס אשר מועברת לרשות המסים כתוצאה משינויים שנבעו במהלך השנה ומזכים בהפחתת מס, אלא שכאמור הרשות אינה יודעת על כך בזמן אמת ורק לאחר קבלת המידע מכל המעסיקים יש בידיה אפשרות להצליב את המידע שבידיה ולקבל יכולת לאיתור זכאים פוטנציאליים להחזרי מס.

זכאות להחזר והטבות מס

אנו כמשרד עורכי דין אשר מתעסק בתחום המסים באופן יום-יומי פוגשים לא אחת לקוחות אשר מגיעים כשאינם בקיאים בזכויות המגיעות להם, כאשר ניתן למנות דוגמאות שונות לנסיבות בעטיין יכולה להיווצר זכאות להחזר מס ובכלל זה: עובדים אשר מועסקים בשני מקומות עבודה ולא ביצעו תיאום מס; עובד שחדל לעבוד במהלך השנה; עובדים במשמרות אשר זכאים למס מופחת; אימהות אשר ילדו במהלך שנת מס וחזרו מחופשת לידה בשנת המס שלאחר מכן ועוד.

כל אלה זכאים להטבות מס במשך השנה, דבר אשר גורם לתשלום יתר אותו הם זכאים לקבל בחזרה מרשות המסים, אך עליהם לפנות באמצעות הגורם המתאים. כמו כן מגיעים אלינו ישראלים אשר עובדים בחו"ל ומועסקים על-ידי מעסיק ישראלי, למטרת בדיקה האם על פי אמנה בין ישראל למדינת היעד זכאים הם למס מופחת או פטור כלשהו.

מגמה מבורכת של הרשות

אנו במשרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, צדרבוים ושות', אשר מייצג נישומים באופן יום-יומי מול רשויות המסים בכל רחבי המדינה, עוקבים באופן הדוק אחר הנעשה ברשות המסים, בין השאר, אנו בוחנים הוראות ביצוע ונהלים חדשים המתפרסמים אחת לכמה זמן, ובתוך כך אנו מזהים לא אחת מגמה מפליאה ומבורכת של רשות המסים שמטרתה הפחתת המס לאזרח ועזרה במיצוי זכויותיו. לאחרונה ישנה מגמה לפנות לאזרחים באופן אקטיבי ולהודיע להם כי יכול שהם זכאים להחזרי מס.

כאמור, בימים האחרונים שלחה רשות המסים אלפי מכתבים לשכירים, על מנת להודיע להם כי הם זכאים להחזר מס בהסתברות גבוהה, וזאת לאחר בחינה מדוקדקת אודות הכנסותיהם. אין ספק כי מעשה מעין זה מחזק את אמון הציבור במערכת ומשפר את השירות ללקוחות. לפי דבריו של מנהל רשות המסים מר משה אשר: "הרשות תמשיך במגמה זו ותשלח מידי שנה מכתבים יזומים לשכירים שבדיקות המחשב יצביעו על סבירות גבוהה להחזרי מס".

מגמה זו של רשות המסים מבורכת ואין לנו אלא לשבח את רשות המס. אנו תקווה כי מגמות מן הסוג הזה ילכו ויתעצמו. לטעמנו, הידוק הקשר בין הרשות לבין האזרח והגברת האמון של האזרח במערכת, אף יביא גם להגברת הציות של האזרח לתשלום המס ובכך המערכת והמדינה כולה תצא נשכרת.

>> זקוקים לייעוץ בנושאי תיאום ותכנון מס? לחצו כאן.

תגובות הגולשים

הוסף תגובה

שנה קוד אבטחה
© כל הזכויות שמורות למשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן ועמית גרוס