מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; עופרה שושן, משפטנית


עבור רוב רוכשי הדירות, עסקה זו היא מהעסקאות הכלכליות המשמעותיות ביותר של חייהם.
על פי כללי לשכת עורכי הדין (ייצוג בעסקאות דירות) עורך הדין המייצג את הקבלן, רשאי לייצג גם את רוכשי הדירה לעניין ביצוע רישום הרכישה בלבד, תוך נאמנות לרוכש הדירה ועל כך לקבל שכר טרחה מהרוכש.
כיום, הנהוג הוא שבחוזי המכר קובע הקבלן מראש את שכר הטרחה שישולם על ידי הרוכש לעורך הדין, ולרוב עומד הוא על 1.5% ממחיר הדירה. סכום זה יכול לעלות כדי עשרות אלפי שקלים.

בחודש יולי האחרון הוגשה לשולחן הכנסת הצעת חוק פרטית מטעם ועדת הכלכלה של הכנסת, ועניינה הגבלת שכר הטרחה שעורך הדין, המייצג את הקבלן, רשאי לגבות בתמורה להוצאות המשפטיות עבור רישום הדירה. הצעת חוק זו מטרתה להתמודד עם הפער ביחסי הכוחות בין הרוכשים אשר מבצעים את הרכישה לא תמיד בבקיאות רבה בסיטואציה, לבין קבלנים, הבקיאים בכל אחד משלבי המכירה והקנייה של הדירה.
בהצעת החוק הנ"ל מוצע לחדד לרוכשים כי שכר הטרחה המשולם על ידם לעורך הדין מטעם הקבלן, הוא בתמורה לרישום הזכויות בדירה בלבד, דבר שיקל עליהם בפניה עצמאית לייצוג של עורך דין מטעמם. בנוסף, הסכום שישולם על ידי הרוכשים לעורך הדין מטעם הקבלן יועבר ישירות לעורך הדין אשר ינפיק חשבונית בהתאם, כך גם יתפוגג החשש שהכסף יישאר בידי הקבלן ולא יועבר לעורך הדין.

עוד מוצע בהצעת החוק להגביל את הסכום שאותו ישלמו הרוכשים עבור אותו שירות של רישום הזכויות בדירה. דרישה של קבלן לתשלום בגין שירותים משפטיים אשר תעלה על המותר לפי התקנות שמוצע להתקין, תהיה עבירה פלילית שעונשה יהיה קנס בסך כ-15,000 ₪.
לטעמנו מדובר בהצעת חוק אשר נוגדת באופן בוטה את עקרון חופש ההתקשרות. מעבר לכך, המדובר לכאורה, בהצעת חוק אשר מתיימרת לפעול כביכול לטובת רוכשי הדירות. ואולם בפועל ההגבלה המוטלת במסגרתה על שכר הטרחה תגרום לגילום אותו שכר טרחה במחיר הדירה המוצע מלכתחילה לרוכשים. התוצאה תהיה שלא זו בלבד שמרוכשי הדירה לא ייחסכו הוצאות כלשהן, אלא שהם אף יאלצו לשלם מס רכישה על מחיר דירה הכולל גם את עלות השירותים המשפטיים הנ"ל.

בניגוד לדעה הרווחת לעיתים, העבודה המשפטית של עורכי הדין היא רבה מאד ושכר הטרחה המשולם בעסקאות נדל"ן בישראל נתון לשינויים. לטעמנו, פגיעה בתגמולים אותם מקבלים עורכי הדין המסייעים ונוטלים חלק מהותי בעסקאות מסוג זה יגרור בהכרח פיחות ברמת השירות המשפטי ומקצועיותו.
בבואך לרכוש דירה, עסקה משמעותית וחשובה כל כך, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין הבקיא ומומחה בתחום הנדל"ן אשר יעמוד על זכויותיך ועל ההליכים הנדרשים על מנת לבצע את העסקה כראוי. למשרדנו הכלים והאמצעים לייעץ ולתת חוות דעת מבוססת ובמידת הצורך להתדיין בבתי המשפט באופן מהיר ומקצועי. 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם