מאת:


חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו מכיר בזכות הקניין כזכות יסוד מוגנת.
אמת אנושית בסיסית היא כי זמן חיי האדם קצוב, ועל כן קיים צורך בסיסי בהסדר חקיקתי אשר יקבע מה יעשה עם עיזבונו של אדם לאחר פטירתו.


ההסדר הדיספוזיטיבי אותו קבע המחוקק מצוי בסעיפי חוק הירושה העוסקים בירושה על-פי דין, ואכן אנשים רבים מוצאים בהסדר הדיספוזיטיבי של חוק זה את ההסדר הראוי והנוח עבורם. יחד עם זאת, משאיר המחוקק פתח לכל אדם להורות באופן פרטני הוראות אחרות בצוואתו, אשר יגברו על רוב ההוראות שבחוק הירושה והכוללות את זכותו של כל אדם לצוות, לערוך צוואה לטובת כל מי שחפץ הוא ולכלול בשטר הצוואה הוראות לגבי דרך חלוקת נכסי עיזבונו. ברגע שאדם ציווה את עיזבונו או חלקים ממנו בצוואה, ההסדר המלא שבחוק הירושה אינו חל על אותו עיזבון או חלקו. על כן, צוואה הנה הדרך הראויה והנהוגה לתת ביטוי לרצונו האחרון של אדם לקבוע מה יעשה ברכושו ולמי יחולקו נכסיו לאחר מותו ועל כן, פותרת מחלוקות רבות העלולות לצוץ בנושא ירושת נכסים והעברתם מדור לדור.

 

על הכדאיות שבעשיית צוואות

ניתן לומר, כי הטרחה הכרוכה בעשיית צוואה כדאית לאותם אלו הרוצים לסטות מההסדר הקבוע בחוק הירושה ובכך להעדיף יורש אחד על פני משנהו וכיוצא בזה. אדם שאינו משאיר אחרי מותו צוואה מפקיע מעצמו את השליטה באופן חלוקת עיזבונו לאחר תום ימיו ובכך לא מחסן עצמו מין העובדה כי החיים עלולים להיות לעתים מלאי בעיות ותרחישים אינם צפויים ולעתים אינם סימפטיים, שביכולתו היה למנוע - אם רק היה מותיר אחריו צוואה. זאת בצירוף העובדה כי פטירתו של בן משפחה היא מאורע שבו קושי נפשי רב עבור משפחתו וסכסוכים אודות רכוש עלולים בתקופה רגישה זו להיקרות בשילוב מבחן המציאות המלמד כי סכסוכי עיזבון נוטים להיגרר שנים ארוכות, מלמדים כי חשיבות עריכת צוואה במהלך חיינו חשובה לביטחון שלנו לגבי העדפותינו בנוגע לחלוקת רכושנו והידיעה כי אלו תתמלאנה כלשונן לאחר מותנו. בכך, צוואה הנה למעשה חוזה בין המוריש לבין יורשיו הפוטנציאליים. חוזה זה נאכף לאחר מותו של המוריש ע"י המדינה והיא זו המגנה על זכויותיו כלפי כל.

חשוב לציין כי כל עוד האדם בחיים, יכול הוא לעשות בצוואה כרצונו. במסגרת זו יכול אדם לשנותה, לגרוע ממנה, להוסיף עליה, ואפילו לבטלה באופן מוחלט. כך, הנוסח האחרון מבחינה כרונולוגית שיימצא לאחר מות המצווה יהיה זה המחייב. החוק קובע כי במקרה של התנגשות בין הוראות שתי צוואותיו של אדם, מבטלת הוראת הצוואה המאוחרת בזמן את הוראות הצוואה הקודמת לה.
 

צוואות - מתי ולמה?

אם כך, מהם אותם מקרים בהם רצוי לערוך צוואה? דוגמאות רבות קיימות, ביניהן: 
1. מצב בו אדם מחזיק בבעלותו נכס אשר אינו ניתן לחלוקה בין יורשים וע"י עריכת צוואה ניתן יהיה לייחס פרטים ונכסים ספציפיים ליורשים ספציפיים. 
2. אדם המעוניין להוריש את דירת מגוריו או יתר רכושו לבן זוגו, ורק בשלב השני לילדיו.
במקרה כזה רק צוואה הנקראת "צוואה הדדית" בין בני הזוג תסדיר את המצב.
3. זוג ה"ידוע בציבור" והרוצה להימנע מהתדיינות מיותרת לגבי מעמדו של הידוע בציבור הנותר בחיים.
זוגות חד-מיניים, או לחלופין זוגות אשר להם ילדים מחוץ למסגרת הנישואין הנוכחית/ האחרונה.
4. מצב בו למוריש אין ילדים או בן/ת זוג, בהעדר צוואה לאחר מותו, רכושו ונכסיו יחולקו להוריו זאת ללא כל קשר לטיב יחסיהם -
דבר הניתן למנוע ע"י עריכת צוואה. הדוגמאות רבות נוספות ומגוונות.

 

 

היתרונות שבכתיבת צוואות

יתרונות כתיבת צוואה רבים הם והעיקריים שבהם הנם חלוקת רכושו של הנפטר בהתייחסות פרטנית לכל נהנה מכוח הצוואה, חלוקת רכוש בין בני המשפחה בחלוקה שונה מזו שקובע חוק הירושה, חלוקת רכוש הנפטר גם למי שאינו בן משפחה, חיסכון במס, חלוקת רכוש במצב בו בני זוג חיים יחד מבלי שבאו בברית הנישואין, בני זוג אשר הנם נשואים, אך חיים בנפרד, התאמת חלוקת רכוש הנפטר כאשר זה אינו מעוניין להוריש חלק מרכושו למי מיורשיו החוקיים ואולי היתרון החשוב ביותר - מניעת סכסוכים משפחתיים.

 

למשרדנו מחלקת דיני משפחה ייחודית ורחבה הכוללת מבחר עורכי דין מובילים ומנוסים בתחום הצוואות - כתיבה, ניסוח ועריכת צוואות, מימוש צוואות וירושות, לרבות התנגדות לצוואות, תקיפת כשרות צוואה, תקיפת שינוים שנעשו בצוואה ועוד. אם הנכם זקוקים לשירותיו של עורך דין צוואות מקצועי ובעל ניסיון ומוניטין רב בתחום, מוזמנים ליצור עמנו קשר ונשמח לסייע ולהעניק לכם סיוע משפטי מלא, באופן אישי ומותאם, על הצד הטוב ביותר שניתן.

עורך דין צוואות

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

לתאום פגישה עם עו"ד

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.76 ע"י 21 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.