מאת:

כידוע, לאיכות הסביבה חשיבות רבה בחיינו ולשמחתנו המודעות לתחום חשוב זה הולכת וגדלה עם השנים, במיוחד נוכח שינויי האקלים השליליים להם אנו עדים שהינם תוצאה ישירה של הפגיעה בסביבה.

אנו רואים במו עינינו מגמות ירוקות ברחבי המדינה כגון ריקון מיכל האמוניה הצפוי בחיפה, פיזור מתקני מיחזור ברחבי הערים, "פחים כתומים" לפסולת אנרגטית, חינוך סביבתי במוסדות חינוך ועוד. כמו כן, יותר ויותר מנהיגים מהעולם קוראים לציבור לשמור על איכות הסביבה, מתוך רצון לשמור על כדור הארץ ירוק יותר ולמנוע את ההשלכות החמורות שעלולות לנבוע מזיהומו, לרבות העלייה המתמדת בטמפרטורת כדור הארץ. מגמות אלו של שמירה על הסביבה נחוצות ומבורכות ואנו בדעה כי יש להמשיך ולהעצים את תחום השמירה על איכות הסביבה גם באמצעות רגולציה.

עידוד השימוש במוניות היברדיות

אחד הכלים העומדים לרשות המדינה לעידוד השמירה על איכות הסביבה, היא חקיקת המס. בהקשר זה, כחלק מהרצון לעודד רכישת מכוניות ידידותיות יותר לסביבה, המזהמות פחות את האוויר, הודיעה לאחרונה רשות המסים כי שר האוצר, משה כחלון, חתם בהמלצת רשות המסים על צו לעידוד שימוש במוניות בעלות מנוע היברידי, הכולל הטבות שווי שימוש משמעותיות לנהגי מוניות שיבחרו ברכב היברידי.

חשוב לציין כי בעלי מוניות נהנים מהישבון על מרכיב הבלו בסולר, בהתאם לחוק הבלו על הדלק ומאחר שמרכיב המס הוא נמוך ביותר בעת רכישת מונית, שכן מדובר בהוצאה עסקית, נוטים נהגי מוניות רבים לרכוש מוניות שהמנוע שלהן מבוסס דיזל, דבר אשר גורם לזיהום אוויר חמור ביותר בפרט לאור היקף השימוש במונית (נהגי מוניות גומעים כ-80,000 ק"מ בממוצע בשנה, שהם פי חמישה מנהג רכב פרטי).

מגמת "המיסוי הירוק"

לאור זאת, חתימת השר על הצו לעידוד רכישת מוניות היברידיות מהווה למעשה המשך למגמת "המיסוי הירוק". בצו זה נקבע כי הטבת שימוש מצטברת על מונית היברידית לכל אורך חיי המונית תהיה גבוהה מהטבת השימוש המצטברת הניתנת למונית דיזל רגילה. כמו כן, קובע הצו כי לאחר 4 שנים, יינתן למונית ההיברידית פטור מלא מתשלום מס קנייה, כך שבעל המונית לא ישלם כלל מס קנייה בגין מכירת המונית לאחר שאינו משתמש ברכב כמונית. יובהר כי ההטבה תינתן למוניות שיירשמו לתנועה מיום 1 בינואר 2017 ועד ליום 31 בדצמבר 2019 (מועד מכירת המונית איננו מוגבל בזמן).

באותו עניין, יש לציין כי בתחילת השנה יצא גם המשרד להגנת הסביבה בתוכנית לעידוד מוניות היברידיות ידידותיות לסביבה בשיתוף קק"ל וחברת יוניון מוטורס, יבואנית טויוטה לישראל, כחלק מתוכניות המשרד לצמצום זיהום האוויר בקרבת ריכוזי אוכלוסייה. כחלק מהתוכנית הוצעה לציבור נהגי המוניות הנחה משמעותית ברכישת הרכב ההיברידי וזאת בנוסף להטבה במס שניתנה על-ידי רשות המסים.

מגמה זאת של המדינה מבורכת היא, ואנו תקווה כי המדינה תמשיך לנקוט בצעדים לטובת קידום עולם ירוק יותר לרבות באמצעות חקיקת מס המעודדת שמירה על איכות הסביבה.

>> מוזמנים להכיר את מחלקת דיני איכות הסביבה של משרדנו, לחצו כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייעוץ משפטי לנפגעים מקרינה

מאת: אלי דורון, עו"ד

ייעוץ משפטי לנפגעים מקו מתח גבוה ו/או מכל גורם המפיץ קרינה בערכים גבוהים, ע"י עו"ד יוצאי מומחים בדיני איכות סביבה

זהירות - קרינה משדה מגנטי

מאת: אלי דורון, עו"ד

ארגון הבריאות העולמי קבע כי מתקני חשמל החושפים את הציבור לקרינה משדה מגנטי בדרגה העולה על 4 מיליגאוס בממוצע מהווה גורם אפשרי לתחלואה בסרטן.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.