מאת:

על שוק הנדל"ן בהונגריה - יחידים והיבטי מיסוי

ניתן עקרונית לחלק את המשקיעים בשוק הנדל"ן בהונגריה לשתי קבוצות - 
הרי יש נפקות לאבחון בין אלה שיש להם אזרחות לבין אלה המהווים אזרחי מדינה אחרת ובעיניהם הונגריה יעד אטרקטיבי להשחלת כספיהם לתוך קרקעיה.

 

תושבותם של המשקיעים נגזרת ישירות מאזרחותם או לחילופין מי שיש לו בית קבע בהונגריה או לחילופי חילופין מי שמרכז חייו נמצא בהונגריה. באם לא התקיימה אף אחת מהחלופות האמורות אדם יוכל בכל זאת לענות על מבחן התושבות לצורכי מס אם שהה בהונגריה מספר ימים העולה על 183. הוראותיו של הדין ההונגרי מטיל אף גם על הקבוצה השנייה חבויות מס הנובעות מאירועי מס השונים. ככלל אזרחים הונגריים משלמים מסים על הכנסות כלל עולמיות לעומת הקבוצה השנייה שמשלמת ומדווחת לרשויות ההונגריות רק בגין הכנסות שהופקו/נצמחו בהונגריה. 

 

להלן נבקש לפרט רשימת חבויות האמורות לאלה החפץ בליבם לבצע עסקאות מקרקעין בהונגריה:

STAMP DUTY / מס הבולים - משולם במעמד הרכישה, נע בין 2%-10% בהתאם לשוויו של הנכס הנרכש.
פטור לאלה הרוכשים נכסים שאינם עולים על 60,000 אירו, והקלות מס יוענקו לרוכשים נכסים בשווי הנע בין 60,000 אירו – 120,000 אירו.

 

מס רכישה - עסקת החלפת או מכירת רכוש כפופה על פין הדין ההונגרי לדיני מיסוי נדל"ן. בנוסף לתשלום אותו משלם רוכש המקרקעין עבור הקרקע מתבקש רוכש הקרקע על פי הוראות החוק לשלם סכום נוסף בדמות מס רכישה, הנגזר בצורה מדורגת משווי השוק של המקרקעין. שיעור המס המוטל על דירות מגורים מפורט כדלהלן:
> אלו שערכן מגיע עד 4 מיליון פורינט הונגרי - 2%.
> כל סכום נוסף מעבר ל-4 מיליון פורינט מחייב תשלום מס רכישה בגין סכום נוסף זה בשיעור של 4%.

* באם נרכשה דירת מגורים במטרה להפכה לעסק (למשל משרד) מחויבת במס בשיעור של 10% ולא מס מדורג כפי שפורט לעיל.
** מס ערך מוסף משולם בשיעור של 25%, החזר מס יוענק אם נתמלאו דרישות אשר נקבעו על פי החוק.

 

CAPITAL GAIN / מס רווח הון - מס רווח הון בהונגריה הינו מס המוטל על רווחי הון הנובעים ממכירת מקרקעין. המס בוחן את רווח ההון שנוצר לאדם בעת ביצוע עסקה, דהינו התמורה אותה הוא מקבל אל מול מחיר הקרקע ששילם. גובה המס הוא 16% אשר יש לשלם אחרי ההפרש.

 

PROPERY TAX - מס המוטל על בעליו של נדל"ן (תקף לשתי הקבוצות) ומשולם לפי אחוז מסוים משוויו של הנכס. צורתו של מס זה משתנה ממדינה למדינה.

על פי הדין ההונגרי PROPERTY TAX או מס הרכוש (תרגום) מוטל בשיעור הנתון לשיקול דעתן הרשות/המשטר המקומי/ת. 
נכון לשנת 2012 שיעורי המס כדלקמן:
שווי הרכוש                   שיעורים
עד מיליון פורינט הונגרי   – 4%  
כל סכום מעל מיליון        – 2%

 

מיסוי השכרת דירה בהונגריה - הכנסה שהפיק תושב ישראל מהשכרת מקרקעין בהונגריה ניתן למסות בהונגריה. שיעור המס המוטל בהונגריה על הכנסה מהשכרת נכס מקרקעין הנו 25%.

אומנם ישנן הטבות מס שונות בדמות של מס רכישה מופחת והפחתות אחרות, אולם חשוב להדגיש שישנם שינויים המתרחשים כל הזמן גם בהונגריה וגם בישראל, כך שהעובדה שהונגריה מהווה מעין מקלט מס ליזמי/משקיעי נדל"ן עלולה להשתנות בכל עת, הלכה למעשה עדיף לעקוב מקרוב ולבחון המתרחש בזכוכית מגדלת.

 

* לקבלת ייעוץ מיוחד של עו"ד לענייני הונגריה, לחצו כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

רכישה / מכירת נדל"ן בהונגריה

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר אורלי פארן, עו"ד

רוכש או מוכר שאינו מעוניין או אינו מסוגל להגיע להונגריה לשם חתימה על מסמכי העסקה, יכול לחתום על המסמכים בשגרירות הונגריה בישראל או לחתום בפני ..

עסקאות נדל"ן בהונגריה

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר אורלי פארן, עו"ד

שיטת המס בהונגריה

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; הדר וייצנר, משפטנית

הונגריה הינה כר פורה להשקעות ולהקמת חברות, זאת במיוחד עקב שיטת המס הנוחה, אשר טומנת בחובה פוטנציאל לרווחים ולחיסכון בהוצאות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.