מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); עמית כהן, עו"ד


שאלה:
אבקש לדעת מה עמדת רשות המסים ועמדת הפסיקה בקשר להוצאות ללימוד תואר שני במשפטים, לעורך דין.
 
תשובה:
בהתאם להלכה הנוהגת, הוצאות להשתלמות מקצועית יותרו בניכוי ואילו הוצאות לימודי התואר השני לא יותרו בניכוי.
ככלל, לימודי התואר השני יוצרים יתרון מתמיד, שאינו בגדר "שמירה על הקיים", דהיינו לימודי התואר השני מקנים ללומד ידע נוסף ותעודה, ואלו מהווים בעבורו נכס אישי- נכס הוני שאינו מותר בניכוי.
השגת תואר אקדמי מקנה ללומד כלים לצורך עבודתו, אך אלה משתרעים מעבר לידע הנדרש למילוי תפקידו, ולכן בנוגע להוצאות כאלה, בחר המחוקק שלא להתיר ניכוין כהוצאה. לפי ס' 245 וס' 17 לפקודת מס הכנסה הכלל הוא, שלשם בירור הכנסתו החייבת של אדם ינוכו, זולת אם הניכוי הוגבל או לא הותר בס' 31 לפקודה, הוצאות שיצאו כולן בייצור ההכנסה בשנת המס בלבד. משהצביע נישום על הוצאה שהיתה בייצור הכנסתו באותה שנת מס, זכאי הוא לניכוי ההוצאה, ומשמבקש המשיב לטעון אחרת, עליו להוכיח כי ההוצאה הוגבלה או לא הותרה בניכוי. יחד עם זאת, לצורך החלת ס' 17 לפקודה על הנישום להוכיח כי אכן מדובר ב"הוצאה" פירותית במהותה ורק סיווגה ככזו, יאפשר ניכוייה בהעדר הגבלה מפורשת אחרת, בהבחנה מהוצאה הונית המתייחסת למקור ההכנסה, שאינה מותרת בניכוי.
 
---------------------------
אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישה, על מנת שנוכל לתת לכם שירות מקצועי ואיכותי.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם