מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); עמית כהן, עו"ד


הנדון - הכנסת דיבידנד כנגד הפסד הון מניירות ערך

שאלתך:
מפקח מפ"ש חולון קיזז לי דיבידנד מחו"ל מתוך טופס 867 מהפסד הון ממכירת ניירות ערך ישראליים. כמובן שהניכוי במקור מהדיבידנד הלך לאיבוד. טענתי שזה לא חוקי ואני רשאי שלא לקזז את הדיבידנד ולהשאיר את ההפסד על כנו. האם אני צודק?

תשובתנו:

  1. ככלל, הפסד הון שוטף מני"ע יש לקזז כנגד הכנסה מדיבידנד מאותו ני"ע או מני"ע אחר ששיעור המס בגין הכנסה זו הנו 25%.
  2. סעיף 28 (ב), הדן בהעברת הפסדים צבורים לשנות המס הבאות, פותח במילים "מקום שלא ניתן לקזז את כל ההפסד בשנת מס כאמור, יועבר סכום ההפסד שלא קוזז לשנים הבאות בזו אחר זו ויקוזז ... והכל ובלבד שאם ניתן לקזז את ההפסד באחת השנים, לא יותר לקזזו בשנה שלאחריה..." יוצא אפוא כי ככלל קיזוז הפסדים הוא פעולה שנעשית מאליה מכוח החוק ואיננו תלוי בהעדפותיו של הנישום.
  3. לעניין זיכוי המס שנוכה במקור בחו"ל, ההוראות להקלה מכפל מס, עוסקות באפשרויות קיזוז סכום המס ששולם ע"י נישום בחו"ל, מהמס החל בישראל וקובעות בין היתר כי ניתן לקזז מס ששולם בחו"ל, במיוחד במדינה שיש לה אמנת מס עם ישראל, כזיכוי מהמס החל על אותה הכנסה בישראל.
  4. עוד קובעות ההוראות שככל ולא "נוצל" מלוא הקיזוז ונותרה יתרה לזיכוי, ניתן לנצלו בחמש השנים הבאות בגין מס מהכנסות שיופקו מחוץ לישראל.
  5. אין לראות באמור משום חוות דעת ואין לסמוך על תוכנו ללא קבלת ייעוץ ספציפי.

------------------------------------------------------------
ראשית, חשוב לנו לבהיר כי אנו מאוד שמחים על פניתכם. אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות על שאלותיכם בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישת הכירות ביננו, על מנת שנוכל לתת שירות מקצועי ואיכותי עבורכם ועבור לקוחותיכם.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם