מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); עמית כהן, עו"ד


הנדון - שיפוי מביטוח לעניין מע"מ

שאלתך:
לאדם נשרפה חנות הלבשה הכוללת מלאי וציוד בשווי של כמיליון ש"ח אשר בשעתו נדרשו בתשומות.
כיום קיבל שיפוי מביטוח - האם השיפוי חייב במע"מ?


תשובתנו:

 1. מימוש כפוי על ידי מעשה נזיקין (בגינו ניתן הפיצוי) אינו מהווה 'מכר' על פי חוק מע"מ, לפיכך הפיצוי בגין נזק אינו חייב במע"מ. חיזוק לכך ניתן למצוא בפסיקה ובהוראת מע"מ - תאמ"ו 66.714.2 אשר לפיה: "פיצוי כספי המתקבל מחברת ביטוח או מהמוכר (כנראה הכוונה 'מהמזיק' – תוספת שלי ב.מ.) בגין נזק, אינו תמורה עבור "עסקה", ולכן אינו חייב במע"מ".
   
 2. יחד עם זאת, מס תשומות שנוכה כדין בגין נכסים אלו - לא יידרש חזרה עלי ידי שלטונות מע"מ וזאת בהתאם להוראת מע"מ - תאמ"ו 66.714.1 אשר לפיה: "עוסק שניכה מס תשומות כדין בעבור נכסים שניזוקו (כגון: שריפה, גניבה, פריצה וכו') – נוהג כדין, ואין לדרוש ממנו בחזרה את מס התשומות.
   
 3.  נוסיף כי בפסק דין בעניין אבי צמיגים נגד ממונה אזורי חיפה אישר ביהמ"ש העליון (ע"א 507/02) את קביעתו של מנהל מע"מ אשר לא דרש מע"מ על פיצויים שנתקבלו עקב נזקי שריפה, שכן עצם קבלת פיצוי או שיפוי בגין נזק רכוש, אינו אירוע המחייב במע"מ.
   
 4. אין לראות בתשובה זו משום ייעוץ משפטי מחייב.
  ---------------------------
  אנו עושים את כל המאמצים על מנת לענות בצורה מקצועית ומקיפה. יחד עם זאת, חשוב לנו להבהיר, כי אין לראות בתשובותינו כייעוץ משפטי מחייב ולאור העובדה כי אנו עדים לשאלות מעניינות ומקצועיות אשר לעתים חסרות בנתונים עובדתיים. משל כך אנו בדעה כי יהיה הכי טוב לתאם פגישה, על מנת שנוכל לתת לכם שירות מקצועי ואיכותי.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם