מאת: אלי דורון, עורך דין- ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)- חנן בן דוד, משפטן


איחוד תיקים בהוצאה לפועל מהווה דרך משפטית מוכרת להסדרה מרוכזת של חובות בהוצאה לפועל. במסגרת ההליך נפתח תיק איחוד שבמסגרתו מנוהל איחוד התיקים כשלטובת תיק זה משלם החייב תשלום החודשי קבוע. הסכומים המשולמים לתיק האיחוד מחולקים לזוכים תיקי ההוצאה לפועל הכלולים באיחוד.

 

המצב הכלכלי בארץ הוא הפכפך - רבים מאתנו התאוששו מהמשבר הכלכלי העולמי שהיה בשיאו לפני מספר שנים, אולם אחרים מבנינו עדיין סובלים מקושי כלכלי רב. יוקר המחיה בישראל או מהגבוהים במדינות המערב וניהול לא נכון של הכספים שלנו עלול להותיר אותנו בחובות כבדים. אם הגענו למצב שאנחנו חייבים כסף רב ויש לנו חובות למספר נושים בהוצאה לפועל כדאי לנו לשקול לאחד התיקים השונים שלנו בהוצאה לפועל.

 

איחוד תיקים בהוצאה לפועל הוא מצב בו אנחנו מאחדים את כל החובות שלנו לכדי חוב אחד גדול - כך במקום שיהיו לנו מספר תיקים בהוצאה לפועל יש לנו רק תיק אחד.

 

אז איך זה עובד?

איחוד תיקים הינו כאמור הליך המאפשר לחייב, אשר כנגדו פתוחים מספר תיקי הוצאה לפועל, לקבל הסדר תשלומים אחד לכל נושיו, הנקבע על פי יכולותיו של החייב, ובכך למנוע את התעסקות וכמו כן ההגבלות של מספר תיקים בו זמנית. במסגרת ההליך על החייב להגיש בקשה לאיחוד תיקים בלשכת ההוצאה לפועל בה מתנהלים רוב תיקי החייב בבקשה יפורטו כושר השתכרותו ונכסיו של החייב וראש ההוצאה לפועל יקבע על פי שיקול דעתו האם להיענות לבקשה ולתת "צו איחוד". כאשר ניתן צו איחוד ראש ההוצאה לפועל רשאי להורות על הפסקת ההליכים המתקיימים כנגד החייב, הפסקת ההליכים איננה אוטומטית ועלולה להיות מותנית בהפקדת ערבויות ומינוי "ממונה" שיפקח על ההליך.

 

בטרם החליט ראש ההוצאה לפועל על מתן צו איחוד וכתנאי לכך, על החייב לעבור חקירת יכולת. במסגרת החקירה נבדקת יכולת החייב לעמוד בתשלומי הסדר החוב. בנוסף עם הגשת הבקשה לאיחוד תיקים רשאי ראש ההוצאה לפועל להוציא כנגד החייב צו עיכוב יציאה מהארץ שיופסק רק אם עמד החייב בהסדר התשלומים ופרע את מלוא חובותיו. אמנם במקרה של איחוד תיקים לא יורד מעל החייב הנטל הרב של הליכי ההוצאה לפועל אך ישנה הקלה מסוימת בהליך, שהרי במקום להתנהל מול מספר נושים במספר הליכים בו זמנית ניתנת לחייב אפשרות בצורה של הסדר לשלם את חובותיו במרוכז ועל פי יכולתו האמיתית.

 

על איחוד תיקים בהוצאה לפועל

כאשר גורם כלשהו נמצא במצב בו הוא חייב כספים לכמה גורמים שונים, ובהינתן שהגורמים הללו הפעילו כנגדו גם הם הליכים של הוצאה לפועל, אז נכנס לתפקיד המונח "איחוד תיקים". מן הצפוי שאדם שחייב חובות רבים לגורמים שונים ונמצא עמם בהליכים מזרזי תשלום יתקשה לעמוד בכל התשלומים לכל אחד מהם וייקלע למצוקה כלכלית. לא זאת בלבד, אלא שידוע כי אנשים שחייבים כסף, בד"כ נמצאים במצוקה ובעקבות זאת מתקשים לשלם את חובותיהם מלכתחילה. לכן, מצב של ריבוי תיקי הוצאה לפועל הוא מצב בעייתי מאוד שנדרש עבורו פתרון מידי וסיוע לחייב, שאחרי הכול המטרה היא לא להשאירו חסר כול אלא לאפשר לו להשיב את חובותיו כחוק.

כאשר החייב מצהיר כי בכוונתו להחזיר את כל חובותיו, אך הוא זקוק לסיוע לשם כך, ניתן לבצע איחוד תיקים, שמשמעו למעשה איחוד כל החובות ואפשרות של תשלום מרוכז, והתייחסות חוב אחד, ומתקוף כך גם התאמת תכנית תשלום כמו פריסה לתשלומים רבים ועוד. על מנת שיהיה ניתן להפעיל הליך זה, נדרש החייב להמציא אישורים למצבו הכללי ובדבר הקשיים שיש לו בנוגע לתשלומים. לאחר אימות מחליטים האם ניתן לאחד עבורו את התיקים. את הבקשה הדבר איחוד התיקים מגישים ללשכת ההוצאה לפועל בה קיימים מרבית התיקים נגד אותו חייב. חשוב לציין כי ישנם מספר נושאים בהם לא ניתן לאחד תיקים והם: מזונות, משכנתא, ותיקים בעניין שאיננו כספי.

 

האם זה באמת משתלם?

נשאלת השאלה האם איחוד תיקים בהוצאה לפועל אכן משתלם? כשזה מגיע להתנהלות אלו מול גוף בירוקרטי וכלכלי כמו ההוצאה לפועל עלינו לזכור שההוצאה לפועל דואגת קודם כל לאינטרסים של הנושים ורק אחר כך לאינטרסים שלנו. הוצאה לפעול של התיקים נגדנו יכולה לגרור נגדנו סנקציות משפטיות. בשביל להקל את הליך החזרת החוב ובשביל שיהיה לנו קל יותר להתמודד עם הנושים שלנו מבחינה משפטית כדאי לנו לאחד את התיקים השונים שלנו בהוצאה לפעול. איחוד תיקים בהוצאה לפעול יכול להשתלם לנו מאוד ולחסוך לנו הרבה בירוקרטיה. חשוב לציין שלא ניתן לאחד תיקים של חוב מזונות עם תיקים אחרים.
 

האם איחוד תיקים עדיף על הכרזת פשיטת רגל?

איחוד תיקים עדיף במקרים מסוימים על פני הכרזה על פשיטת רגל. כאשר אנחנו מאחדים את התיקים שלנו בית המשפט וההוצאה לפועל לא מעקלים את הרכוש שלנו, אולם כאשר אנחנו מכריזים על פשיטת רגל ההוצאה לפועל ובתי המשפט יכולים לעקל את הרכוש שלנו כולל חשבונות הבנק שלנו. לאחר שמעקלים את הרכוש שלנו ואת חשבונות הבנק שלנו אנחנו עלולים למצוא את עצמנו חסרי כול. יתרונו המרכזי של הליך איחוד התיקים הוא בהסדרתם של חובות בהיקפים קטנים שכלל אינם מאפשרים ומצדיקים הסדרתם באמצעות הליך פשיטת רגל. כמו כן הליך הפיקוח על החייב במסגרת איחוד תיקים פחות הדוק ונוקשה בהשוואה לפיקוח במסגרת הליך פשיטת רגל במהלכו מחוייב החייב לדיווחים שוטפים אודות מצבו הכלכלי ולשיתוף פעולה לצורך חקירתו. במסגרת איחוד תיקים אין חובת דיווח שוטפת של החייב והתנהלותו השוטפת אינה מפוקחת על ידי מנהל מיוחד.

 

לסיכום הדברים...

לסיכום, ניתן לומר שאיחוד תיקים בהוצאה לפועל יכול להקל עלינו בתקופה קשה מאוד בה אנחנו חייבים כסף רב. לפני שאנחנו מאחדים את התיקים השונים שלנו בהוצאה לפועל כדאי לנו מאוד לפנות לעורך דין שמתמחה בהוצאה לפועל. עורך דין זה יסייע לנו להבין את ההשלכות המשפטיות השונות של צעד זה. הוא יעניק לנו ייעוץ חשוב ויסייע לנו להתמודד עם החזרת החובות שלנו. פנייה לעו"ד הוצאה לפועל יכולה לחסוך לנו אלפי שקלים ולהקל עלינו מאוד.
 

איחוד תיקים הוא אופציית סיוע מועילה וחשובה הניתנת בעת הצורך לטובת האזרח, ויש בכוחה לסייע רבות בעניין תשלומי חובות. בשל מורכבות ההליך כולו ופוטנציאל הפגיעה בזכויות החייב רצוי ואף מומלץ להיעזר באיש מקצוע המכיר את התחום ובכך למזער את הנזקים לחייב ולעזור לחייב לעבור את התקופה הקשה.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4.86 ע"י 22 גולשים

עשוי לעניין אתכם

החברה הושפעה מהקורונה? חובת הגילוי על הדירקטור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

גם החברה שלכם הושפעה ממשבר הקורונה? חובת הגילוי והאחריות עלייך כדירקטור - קרא כאן המלצות חשובות לגבי גילוי בדו"חות הקרובים ואיך לשרוד בעולם מלא סיכונים?

הקפאת הליכים / חדלות פירעון בשל הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו המתמחה בשיקום עסקים ובסיוע לעסקים הנתונים במצוקה תזרימית יודע לבחון במהירות הבזק את הפעילות, לבחון מה הצעדים הנדרשים לטובת הצלת העסק ולנקוט בנדרש ללא דיחוי.

העברות מרמה על ידי חייב

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להתנהל מול הנאמן, בתי המשפט, כונס הנכסים הרשמי ומול כל גורם נדרש אחר לטובת טיפול בטענות של הברחת נכסים או העברות מרמה במסגרת הליך של פשיטת רגל, חדלות פירעון או כל הליך קשור אחר.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם