מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד


תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38), נועדה בראש ובראשונה לתת תמריצים תכנוניים וכלכליים שיעודדו דיירים לחזק את הבניינים הישנים שלהם ולהתאימם לדרישות התקן הישראלי לעמידות מבנים בפני רעידות אדמה, ובנוסף לקדם התחדשות עירונית בישראל בדרך של חיזוק ועיבוי בניינים.

 

משהתברר שכוונת המדינה לקידום התחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38 (חיזוק) לא עלתה בקנה אחד עם האינטרסים הכלכליים של היזמים, לאורך השנים הוכנסו בתוכנית תיקונים במטרה להעלות את הכדאיות הכלכלית ליזמים, ואשר אפשרו וקבעו תמריצים כלכליים גדולים יותר ליזמים / דיירים במתווה של הריסת הבניינים הישנים ובניית בניינים חדשים במקומם עם זכויות בניה מוגדלות, והביאו לכדאיות כלכלית ויצירת אינטרס כלכלי אמיתי במימוש תמ"א 38. לאור זאת, בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה בשיעור הבקשות להיתרי בנייה המוגשות לוועדות התכנון והבניה לביצוע פרויקטים מסוג תמ"א 38 באזורי הביקוש במרכז הארץ מחד, וזאת לעומת יישובי הפריפריה, מנגד, הנעדרים כדאיות כלכלית וזאת מאחר ומחירי הקרקע באזורים אלו נמוכים.

 

עסקה כדאית אך מורכבת וסבוכה

תהליך של התחדשות עירונית בדרך של תמ"א 38 הוכח במרבית המקרים כעסקה כדאית וכלכלית הן לדיירים והן ליזם. עם זאת, חשוב להבין ולהדגיש כי פרויקטים של התחדשות עירונית, לרבות מסוג תמ"א 38, הם עסקאות מקרקעין מורכבות ומסובכות ביותר, בהן מעורבים גורמים מקצועיים רבים ורשויות רבות כגון רשויות מקומיות על המחלקות הרלוונטיות, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לשכות מיסוי מקרקעין, לשכות רישום המקרקעין, רשות מקרקעי ישראל ועוד. אין חולק על כך שאחת הבעיות המרכזיות של תמ"א 38 היא הבירוקרטיה הסבוכה שעל היזם והדיירים לעבור עד להשלמת הפרויקט ואי הוודאות שנוצרת בשל שינויים המתרחשים בינתיים בתמ"א, שינויי מדיניות בעיריות השונות או בדיני המס בישראל. בשל כך, ישנה חשיבות בה כי עסקה זו תטופל ותלווה על ידי משרד עורכי דין בעל ניסיון רב, המומחה ומתמחה בתחום ההתחדשות העירונית על סוגיה השונים, משרד אשר ידע להגן על דיירים מפני אותם סיכונים הצפונים בפרויקטים מסוג זה ויקפיד הקפדה יתרה בדבר קיומם של מנגנוני הביטחון והבטוחות הנדרשים להגנת הדיירים.

 

כיצד אנחנו יכולים לסייע בתחום?

משרדנו הוא אחד החלוצים בישראל בתחום ההתחדשות העירונית, בעל ניסיון עתיר ורב שנים בפרויקטים מסוג זה ומלווה מאות פרויקטים בכל הארץ הן בדרך של תמ"א 38 על ענפיה והן בדרך של מתחמי פינוי בינוי (לרבות מתחמים מוכרזים על ידי משרד הבינוי והשיכון) הכוללים אלפי יחידות דיור. כל הפרויקטים במשרדנו מלווים על ידי צוות עורכי דין וותיק ומנוסה בתחום המקרקעין והמתמחה בהתחדשות עירונית תוך ליווי הדיירים החל משלב המו"מ המשפטי והמסחרי, דרך שלב חתימת ההסכם עם היזם ועד למסירת התמורות לדיירים וגם לאחר מכן. יודגש ויצוין כי מאחר ומשרדנו מלווה גם יזמים רבים כאמור, יש למשרדנו ידע וניסיון רב גם ב-"כובע" היזם ובהתנהלותו של היזם אל מול הדיירים בפרויקטים מסוג זה וגם ניסיון זה מעניק למשרדנו יתרון גדול בייצוג הדיירים ובשמירה והגנה על הצרכים של הדיירים ועיגונם במערכת ההסכמית אל מול היזם ויתר הגורמים המעורבים. 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

בחירת יזם לתכנית התחדשות עירונית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); מוטי הופמן, עו"ד

ענף ההתחדשות העירונית הוא הענף המוביל כיום בישראל כאשר אחת הבחירות החשובות שישפיעו על הצלחת כל פרויקט בתחום, היא ללא ספק בחירת היזם - קראו כאן בנושא.

דמי ניהול - פרויקט פינוי בינוי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דור אלקרייף, משפטן

קיים שינוי דרמטי בתנאי המגורים בפרויקטים מסוג "התחדשות עירונית", הן במעבר מבניינים ישנים למגדלים חדשים, והן בעלויות האחזקה שלהם. בעלי דירות קטנות וישנות מוצאים עצמם מתגוררים במגדלים מפוארים שמוחזקים על ידי חברות ניהול. כאמור, המעבר ממגדל ישן ומעופש למגדל יוקרה מגלם בתוכו שינוי ושיפור של ממש באיכות החיים. אולם, שינוי זה כרוך בתשלום ששכרו ניכר לחברות הניהול, ומצב דברים זה כשלעצמו יוצר עיכוב בהתקדמות הפרויקט.

עריכת הסכם מימון / הלוואה לטובת עסקת תמ"א

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו ניסיון רב בתחום המאפשר לנו לסייע לך היזם ו/או המלווה לקדם עסקת הלוואה בטוחה וראויה, כזו המתיישבת עם האינטרסים של כל הגורמים המעורבים ו/או כזו שתיתן לך את מקסימום ההגנה הנדרשת לטובת הוצאת המיזם אל הפועל.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם