מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, ענבל נעים, עו"ד


קצבת תלויים משולמת לאלמנה כאשר בעלה נפטר כתוצאה מארוע בעבודה שהוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי, להבדיל מגמלת שאירים לה זכאית כל אלמנה שבעלה נפטר, תהא הסיבה אשר תהא.

לרוב, קצבת התלויים תהא גבוהה באופן משמעותי מגמלת השאירים, הואיל וקצבת התלויים משולמת כאחוז ממשכורתו של הבעל שנפטר ומהווה פונקציה של השכר שהשתכר הנפטר, בעוד קיצבת השארים קבועה על פי פרמטרים הקבועים בחוק.

הגדרת הזכאות לקיצבת תלויים:

"...בני משפחתו של מבוטח, שהיה עובד שכיר או עובד עצמאי, ונפטר כתוצאה מפגיעה בעבודה (תאונת עבודה או מחלת מקצוע) עשויים להיות זכאים לגמלת תלויים (קצבה או מענק חד פעמי). בני המשפחה הזכאים לגמלת תלויים הם אלמן או אלמנה וילדים של המבוטח, העונים על תנאי הזכאות. בתנאים מסוימים יהיו זכאים לגמלה הורים, אחים, סב או סבתא, שהמבוטח היה מפרנסם..."

קצבת נכות מלאה מעבודה מחושבת על פי 75% מהשכר שהיה למנוח בשלושת החודשים שקדמו ליום שבו הפסיק את עבודתו בשל הפגיעה (ועד לתקרה של 32,839 ₪ - נכון לינואר 2014).

דוגמא לפער שעשוי להיות בגובה הקצבה:

אלמנה בת 50 ומעלה הזכאית לקצבת תלויים, שבעלה המנוח השתכר טרם פטירתו משכורת של 8,000 ₪ ברוטו תקבל 3,600 ₪ לחודש ואם יש לה שני ילדים תוכל להגיע עד 5,400 ₪ בחודש. לעומתה, אלמנה הזכאית לגמלת שאירים תקבל 1,159 ₪ לחודש ואם יש לה שני ילדים תקבל 2,247 ₪ לחודש - ההפרשים הם משמעותיים ולא אחת אנו נתקלים במקרים בהם מנסה המוסד לביטוח לאומי לפרש את החוק המעניק את הזכות לקצבת תלויים באופן מצומצם ביותר.

חשוב לציין עוד, כי נישואים מחדש שוללים את הזכות לקבלת הקצבה, וזאת מכוח סעיף 135(א) לחוק הקובע כי אם "חזרה האלמנה ונישאה, תיפקע זכותה לקצבה והמוסד ישלם לה מענק בשני שיעורים...".

אם כך, הכרה באירוע המוות כתאונת עבודה הינה משמעותית מאוד מבחינת הזכויות הכספיות המגיעות מאת המסד לביטוח לאומי ולכן חשוב לפעול ולדווח מול המוסד לביטוח לאומי בליווי של עו"ד מנוסה העוסק בתחום, למיצוי מלוא הזכויות המגיעות מהמוסד לביטוח לאומי.

>> זקוקים לייעוץ מקצועי בנושא? פנו למחלקת דיני הנזיקין שלנו, לחצו כאן.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עו"ד תאונות עבודה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מורכב מעורכי דין ורואי חשבון מומחים בתביעות שעניינן בתאונות עבודה, אנו נדע לקבל פיקוד מהיר על התיק, להבין את מצוקתך ובהתאם לפעול בכל המרץ על מנת להביא לך מקסימום תוצאה והכנסה במינימום סיכון.

החלפת פוליסת ביטוח - השפעות והשלכות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

קושי מרכזי לממש את פוליסת אובדן כושר נובע מהחלפת פוליסת הביטוח בין חברות ביטוח שונות, בהמלצת סוכן ביטוח, עליו המבוטח, לעתים קרובות, סומך ומסתמך - קראו כאן בהרבה בנושא.

אובדן כושר עבודה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); גיל מור, עו"ד

במשרדנו מחלקת דיני ביטוח ונזיקין גדולה בה מועסקים עו"ד אשר להם גם הכשרת וותק של שנים כסוכני ביטוח - אנו נדע ללוות אותך בין האותיות הקטנות של הפוליסה ועד קבלת הגימלה שמגיעה לך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם