מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, קרן קריינוביץ, משפטנית


המוסד לביטוח לאומי ביישומו את חוק הבטחת הכנסה התשמ"א-1980 (להלן: "החוק"),
מכיר באפשרות להעניק קצבת השלמת הכנסה עבור מבוטחים שהכנסתם מזערית/ מינימלית דיה ו/או שאין בידם כלל מקור לפרנסה.

 

תכליתו העיקרית של חוק הבטחת הכנסה הנה הענקת קצבה לסיפוק ומימוש צרכים הכרחיים מינימליים עבור אלו המצויים במצוקה פיננסית קשה, בעודם מחוסרי מקום עבודה (מדובר גם במצבים בהם אין ביכולתם לייצר הכנסה כלשהי, מטעמים שאינם לאו דווקא תלויים בהם). על מנת שמבוטח יהיה זכאי לקצבת הבטחת הכנסה, מחויב הוא בהתייצבות עקבית ומוקפדת בלשכת התעסוקה, תוך מחויבותו לעשות כל מאמץ מירבי וסביר וכן השתדלות לשם קבלה למקום עבודה. באם היתה בידי המבוטח הזדמנות והוצעה עבורו עבודה המתאימה לו מבחינה בריאותית וסוציאלית, אולם הוא נמנע וסירב לקבלה, עשוי פקיד השומה בלשכת התעסוקה לשלול את זכאותו כזכאי לקבלת הקצבה למשך חודשיים.

 

פטור מהתייצבות מתמדת בלשכת התעסוקה ניתן לסוגים שונים של מובטחים כגון: אסיר בעבודות שירות, אם לילד שטרם מלאו לו שנתיים, אישה הרה, חולה שאינו מסוגל לעבוד יותר מ-30 ימים רצופים ועוד. על מבוטח המבקש לקבל קצבה להגיש טופס תביעה לקצבת הבטחת הכנסה.

 

הזכאים למימוש הקצבה מן המוסד לביטוח הלאומי הנם כדלקמן:
1. על המבוטח להיות מוגדר בחוק כתושב ישראל וזאת למשך זמן רצוף של 24 ימי חודשים.
2. גילו של המבוטח יהיה לכל הפחות 20 (למעט קטין שהנו יתום או נטוש הזכאי לקצבה בכל גיל).
בנסיבות מיוחדות, כגון מחלה, הריון, גמילה מסמים ואלכוהול ועוד הזכאות עשויה להיות מגיל 18.
3. התייצבות מוקפדת בלשכת התעסוקה (הבעת מאמץ סביר ורצון בקבלת עבודה), למעט מקרים בהם פטור המבוטח מהתייצבות.
4. ככל וישנן הכנסות כלשהן (פחותות/ מזעריות) ונכסים הרשומים על שמו של מבוטח, יהיה עליו לעמוד בתנאים המנויים בחוק בקשר עם הכנסותיו, על מנת שהללו לא ישללו את הזכאות לקבלת הקצבה האמורה.

 

המוסד לביטוח הלאומי, במסגרת שיקוליו באם ליתן את הקצבה ו/או בחישוב הסכום לצורך מתן הקצבה, לוקח בחשבון את כלל הכנסותיו ונכסיו של מבוטח (ככל ואכן קיימות), כדוגמת הכנסה ממזונות, חסכונות שצבר, חסכון גמל, בעלות ברכב, קבלת קצבאות שונות אחרות אשר המבוטח נהנה מהן ועוד. הקצבה תוענק גם במקרים בהם המבוטח 'משולב' ועובד כבר בעבודה קיימת, אך שכרו נמוך מן המקובל בשוק. מלבד נכסים והכנסות, סכום הקצבה ייקבע על בסיס פרמטרים נוספים כגון גיל המבוטח, מצב התא המשפחתי בכללותו, מספר ילדי המבוטח וגילם (באם הנם קטינים או בגירים) ועוד.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

אובדן כושר עבודה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); גיל מור, עו"ד

במשרדנו מחלקת דיני ביטוח ונזיקין גדולה בה מועסקים עו"ד אשר להם גם הכשרת וותק של שנים כסוכני ביטוח - אנו נדע ללוות אותך בין האותיות הקטנות של הפוליסה ועד קבלת הגימלה שמגיעה לך.

מוסך יפצה לקוחה בגין נזק גוף שנגרם בעת טיפול ברכבה

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

תובעת קיבלה פיצוי בסך 525,000 ₪ בגין נזקי גוף שנגרמו לה בעת ביקורה במוסך בעיר בדרום הארץ שהפר את חובת האחריות כלפיה כמי שביקרה בשטחו וכי הוא התרשל עת לא שמר על כללי הבטיחות במקום.

תביעות לגימלת ביטוח סיעוד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); גיל מור, עו"ד

משרדנו מלווה את לקוחותיו לאורך השנים בייצוג בבדיקות רפואיות מטעם חברות הביטוח וערכאות משפטיות שונות ובכלל זה בערכאות הערעור - לחצו כאן לפרטים המלאים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם