מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, טל חשוב, משפטן


התופעה של הברחת טובין למדינת ישראל, בין אם בדרך של הסתרת טובין ובין אם בדרך של הצהרה כוזבת בדבר סוג הטובין או ערכו, הנו תופעה נפוצה בקרב יבואנים המבקשים להשתמט מחבויות המס החלות עליהם.

אלא שכיום, יותר מבעבר, רשות המסים ובראשה המכס פועלת ללא לאות לתפיסת המבריחים וזאת על-ידי מכשור טכנולוגי והעסקת עובדים איכותיים. חשוב לזכור שבכל מקרה של תפיסה, המבריח יהיה מחויב לשלם את הפרש המס בגין הטובין המוברחים, ובנוסף יכול שהמבריח יועמד לדין פלילי שבגינו יושת עליו מאסר של עד 5 שנים, בנוסף לשומה האזרחית והקנס שמקורם בהברחה.

זאת ועוד, הברחת טובין הנה עבירת מקור על פי חוק איסור הלבנת הון, על פיו ניתן להשית על המבריח עד 10 שנות מאסר ולחילופין קנסות כבדים.

החרמת הטובין, מעצר, קנס וכתב אישום חמור

לאחרונה התפרסמה פרשה מעניינת בה רשות המסים תפסה ברשותה שני מבריחים החשודים בהברחת כ-4 טון טבק שהמס החל בגינם עומד על 1,850,000 ₪. במקרה הראשון, לפי החשד, יבואן מישראל הצהיר על יבוא חלקי חילוף לרכב והסתיר ביניהם 2.4 טון טבק שחבות המס בגינם הנה בסך של כ-1.3 מיליון ₪ ובמקרה השני יבואן פלסטיני מעזה הצהיר על יבוא כלי בית והסליק ביניהם 1.5 טון טבק שחבות המס בגינם הנה בסך של כ-550,000 ₪.

בית המשפט הורה לשחרר את החשודים בתנאים מגבילים, לרבות השתת צו עיכוב יציאה מן הארץ. מיותר לציין כי הסחורה הוחרמה, יושת קנס בגין ההברחה וכן יוגש בעתיד כתב אישום חמור כנגד המבריחים.

השלכות אזרחיות ופליליות קשות

עינינו הרואות, שהברחת טובין הינה פעולה בעלת השלכות אזרחיות ופליליות קשות עבור העושה כן. בנסיבות אלה, ברי כי שלב התפיסה של הטובין הוא שלב קריטי. בשלב זה נלקח החשוד לחקירה תחת אזהרה, כאשר לגרסתו הראשונה שניתנת בחקירה באופן ספונטני קיימת חשיבות רבה. גרסה זו היא שעשויה להכריע את כל עתידו של התיק, לכן מומלץ כבר בשלב ראשוני זה לדרוש להיוועץ באופן מיידי עם עורך דין לענייני מס, בהתאם לזכויות המוקנות לחשוד על פי דין.  

יצוין עוד, כי עבירות מס מסוג זה ניתן, בנסיבות המתאימות, להמיר בכופר כסף. ככלל, תנאי לאישור בקשה לכופר הנו הסרת המחדל האזרחי ותשלום המס, כך שקיימת חשיבות להיקפי המחדל האזרחי וליכולת להגיע להסדר בדבר תשלום החוב עם רשויות המכס.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

יבוא מוצרים לישראל ולמדינות נוספות

מאת: אלי דורון, עו"ד

הניסיון מלמד כי מוצר המצליח במדינה מסוימת, בסבירות גדולה יצליח גם במדינת ישראל ו/או במדינות אחרות, כך שבהחלט יש בנמצא הגיון כלכלי באיתורו של מוצר מוצלח באזור מסוים של העולם – סין, אירופה, ארה"ב ועוד - וייבואו לישראל ולמדינות נוספות.

תכנית "נטו למשפחה" - הרהורים על הפחתת המכס על נעליים וסלולריים

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); חגי אפלקר, רו"ח ומשפטן

לפני ימים ספורים פרסמה רשות המסים הודעה, כי שר האוצר חתם במסגרת תכנית "נטו למשפחה" על הצו המבטל את המכס המוטל על יבוא נעליים. הודעה זו באה בהמשך להודעה מן החודש שעבר בעניין חתימת שר האוצר על הצו המבטל את מס הקנייה על טלפונים סלולריים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם