מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)


על אף שיש הטוענים כי המשבר כלכלי כבר חלף, משרדי הכונס הרשמי ברחבי הארץ עמוסים בבקשות לפשיטת רגל (להלן: "פש"ר") מאנשים אשר נקלעו לחובות ומחפשים הגנה מפני נושים בדרך של הליך פשיטת רגל.
פשיטת רגל הינה הליך המתנהל לגבי אדם, אשר אינו מסוגל לפרוע את חובותיו.

את ההליך פשיטת הרגל ניתן ליזום בשתי דרכים שונות: האחת, על ידי החייב עצמו. הליך כאמור מאפשר לחייב שאינו מסוגל לשלם את חובותיו, לפתוח דף חדש בחייו ואפשרות לקבל בסופו של הליך, הפטר מחובותיו. השניה, הגשת הבקשה על ידי הנושים (להם מגיעים הכספים מהחייב), זאת כאשר הם מבינים כי הליכי ההוצאה לפועל אינם יעילים עוד. במצב שכזה יכולים הנושים להגיש בקשה להכרזה על החייב כפושט רגל על מנת שכל נכסיו יתפסו וימכרו לשם פריעת החובות וכי ענייניו הכספיים ינוהלו ע"י הנאמן.
במאמר זה אסקור בקצרה בקשת פשיטת רגל אשר מוגשת ע"י חייב ואת התנאים בהם יש לעמוד ע"מ "להצליח"- ולהיות מוכרז פושט רגל.

התנאי הראשון והעיקרי, שבלעדיו אין, אותו יש להציג בפני ביהמ"ש במסגרת בקשה כאמור, הינו תום לב (להלן: "תו"ל"). תנאי זה נבדק, בין השאר, באמצעות התצהיר אותו מצרף החייב לבקשה, המתאר את הנסיבות שהביאו אותו להליך זה. ביהמ"ש יבחן כיצד נוצרו חובותיו של המבקש: האם מדובר בהתנהלות עסקית "רגילה וכשרה", או שמא יש במעשיו חשש לפעילות לא כשרה (ואולי אף לפלילים)..

היבט שני של תו"ל, אשר ייבחן לעומק, הן ע"י ביהמ"ש, הן ע"י הכונס הרשמי (להלן: "כונס הנכסים") והן ע"י הנאמן, יתייחס להתנהלותו של החייב בכלל, ומול נושיו בפרט, לאחר שכבר נודע לו כי הוא חדל פירעון. דגש מיוחד יינתן לבדיקה האם החייב הבריח או עדיין מבריח נכסים, האם הוא מסתיר פרטים מביהמ"ש/כונס הנכסים/נאמן. כמו כן ייבדק האם הוא מגיש את דיווחיו במועדם, וכמובן האם משתף פעולה באופן מלא וגלוי מול כל הגורמים לעיל.
לאחר הגשת הבקשה, לשביעות רצון כונס הנכסים הרשמי , נקבע דיון שבסופו מכריז (או לא) ביהמ"ש על כינוס נכסי החייב. הדיון בבקשת הפשטת רגל עצמה מתקיים רק כשנה מאוחר יותר.
הליך פשיטת הגל מעניק אופציה להמשיך ולקיים אורח חיים סביר תחת הגנת עיכוב ההליכים, שמקנה צו כינוס הנכסים.

בפרק זמן זה ממנה ביהמ"ש לחייב מנהל מיוחד, אשר חוקר את החייב ואת נסיבות קריסתו.
בסופה של החקירה יעברו מסקנותיו לכונס הנכסים הרשמי ולביהמ"ש באמצעות תסקיר, יחד עם המלצה להכריז על חייב כפושט רגל או לא. גם הכונס הרשמי מעביר לביהמ"ש את המלצותיו. יצוין כי אע"פ שביהמ"ש אינו מחויב למסקנותיהם, ככלל הוא מאמץ אותן (אלא אם כן שוכנע כי מדובר במצב מיוחד).
הליך פשיטת רגל וההפטר המיוחל בסופו, מאפשרים לחייב שצבר את חובותיו בתו"ל לפתוח "דף חדש" בחייו (חשוב לציין, כי בכל שלב של ההליך רשאי החייב להציע לנושיו הסדר נושים).
רצוי מאד להסתייע בעורך דין הבקיא בתחום פשיטת רגל , לשם ניהול ההליך בדרך נבונה ויעילה הן מול כונס הנכסים הרשמי, והן מול הנושים וביהמ"ש.

אין לראות באמור לעיל כחוות דעת משפטית ו/או כייעוץ משפטי ואין להסתמך על האמור לעיל בביצוע פעולה כזו או אחרת ומומלץ להיוועץ עם עו"ד הבקיא בתחום בטרם ביצוע הפעולה האמורה.
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

העברות מרמה על ידי חייב

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להתנהל מול הנאמן, בתי המשפט, כונס הנכסים הרשמי ומול כל גורם נדרש אחר לטובת טיפול בטענות של הברחת נכסים או העברות מרמה במסגרת הליך של פשיטת רגל, חדלות פירעון או כל הליך קשור אחר.

סגירת חברה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו הידע והניסיון הנדרשים לטובת סגירה נכונה של חברות. אנו מודעים לסיכונים העלולים להיגרם היה והחברה תיסגר שלא בצורה מסודרת ובכלל זה היווצרות עילות תביעה אזרחיות ו/או חשיפה פלילית מול רשויות המס ו/או חשיפה אל מול עובדים ו/או כל צד שלישי אחר.

מניעת חדלות פירעון - הגנה משפטית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו מחלקה ייעודית המתמחה בליווי דירקטורים של חברות ובמתן ליווי כלכלי ו/או חוות דעת נדרשות על מנת להבטיח התנהלות תקינה של החברה, להקטין חשיפה ולשפר את מצב החברה ככל שנדרש ועל מנת לצמצם סיכונים לחדלות פירעון.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם