מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) - עמית משה כהן, עורך דין


הירידה דרומה ביחסים בין ישראל לטורקיה טומנת בחובה בעייתיות לא מבוטלת.
מאידך, משרדינו, כבדרך שבשגרה, מרכיב משקפיים אופטימיות וכפועל יוצא מסתכל על חצי הכוס המלאה ובענייננו סבור כי המתיחות דלעיל תאפשר צמיחה ביעדים אחרים. במאמר זה נציג את בולגריה כאלטרנטיבה אטרקטיבית, כפי שעולה הן מההיבט התיירותי והן מההיבט ההשקעתי.

בשנים האחרונות עדים אנו למגמה ברורה של צמיחה בתיירות הישראלית בבולגריה, הקרבה היחסית לישראל כפי שבאה לידי ביטוי בטיסה קצרה וזולה יחסית, תצורות הנוף המדהימות, החופים, ההימורים, המלונות המפוארים וכיו"ב מוקדי תיירות, יוצרים עבור ישראלים רבים תמריצים חיוביים לנפוש במדינה. כידוע, טורקיה הינה היעד התיירותי המועדף על הישראלים, עם זאת המתיחות האחרונה השוררת בין המדינות, עשויה לגרום לישראלים רבים לחפש יעד אלטרנטיבי ובמצב דברים זה בולגריה תהא אלטרנטיבה ראויה.

בהיבט ההשקעתי, בשנים האחרונות, עדים אנו לשינויים חיוביים במדינה, שעיקרם תנופה עצומה בכלכלה שהגיעה לשיאה עם הצטרפותה של בולגריה לאיחוד האירופאי ב-1 לינואר 2007. בעשור האחרון, צמחה בולגריה בשיעור שנתי של 5.3% לעומת צמיחה שנתית של 4.8% במדינות מזרח אירופה. צמיחה זו הובילה לעלייה ברמת החיים ובכוח הקנייה של התושבים, כמו כן בהיקף השקעות חסר תקדים מצד חברות בינלאומיות. תהליך זה, המלווה בשדרוג ובשיפור התשתיות במדינה והתאמתן לסטנדרטים של האיחוד האירופאי, מהווה בשנים האחרונות, מקור משיכה לסקטור העסקי הישראלי. כמו כן, כוח האדם בבולגריה נחשב לחסכוני ביחס למדינות אירופה, כאשר השכר החודשי הממוצע, נע סביב 165 דולר לחודש. לשם השוואה: השכר דלעיל, הנו מחצית מהשכר הממוצע ברומניה השכנה, וכרבע מהשכר הממוצע בפולין ובצ'כיה (מדינות מזרח אירופאיות). במערב אירופה, השכר הממוצע נע סביב 2200 דולר לחודש!

בנוסף, האיחוד האירופאי רואה בבולגריה כיעד מועדף להשקעות מאסיביות, בין היתר כפועל יוצא ממיקומה הגיאוגראפי, כמדינת מעבר בין אסיה לאירופה. האיחוד עושה מירב מאמצים כדי להטיב את רמת החיים בבולגריה ומשקיע משאבים לא מבוטלים באיכות הסביבה במדינה, כמו גם במלחמה בשחיתות השלטונית הנוהגת. האיחוד משקיע מיליארדי דולרים בתשתיות כדי להפוך את בולגריה ליעד מועדף למשקיעים זרים. לדוגמה: הבנק האירופי לשיקום ופיתוח (EBRD) הודיע לאחרונה על הקצאה של 100 מיליון יורו עבור פרויקטים חדשים בבולגריה מתוך חבילה של 250 מיליון יורו, בשיתוף עם בנקים בבולגריה.

עבור משקיעים זרים, בולגריה מציעה מערכת מיסוי אטרקטיבית כמפורט להלן:
מיסוי יחידים: כמו במדינות רבות במזרח אירופה, גם בבולגריה החליטו להתנער משיטת המיסוי הפרוגרסיבית המקובלת במערב, מתוך הנחה כי שיעור מס אחיד הנו צודק יותר ומהווה תמריץ לעבודה. שיעור המס על יחידים הוא 10%.
מס חברות: חברה תושבת בולגריה חייבת במס על כל הכנסותיה בעולם, בעוד שחברות זרות חייבות במס רק בגין הכנסות שהופקו בבולגריה. שיעור מס החברות הינו 10%.
מס רווח הון: מס רווחי הון הנו 10%.
אמנות למניעת כפל מס: בולגריה חתומה על 62 אמנות למניעת כפל מס עם מדינות שונות, לרבות אמנה עם ישראל שנחתמה ואושררה בשנת 2003.
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

מסלולי מס בגין הכנסה משכירות בחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

עסקאות נדל"ן נוחות להשקעה מאופיינות ברכישת נכס והפקת הכנסה קבועה מתשלום דמי השכירות. מיקומו של המקרקעין מחוץ לישראל עלול ליצור אי וודאות לגבי המס החל בעסקאות אלו ולכן מומלץ להתייעץ עם גורם מומחה בתחום על מנת להימנע מעבירות מס בשוגג.

ליווי עסקי ופיקוח חשבונאי על עסקים ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע לנקוט בכל הפעולות הנדרשות על מנת לסייע לישראלי המבקש להקים עסק ברומניה לקבל את ההחלטה המתאימה ובנוסף יודע הוא לעזור לישראלי אשר כבר הקים עסק ברומניה לנקוט בפעולות הנדרשות על מנת להבטיחה התנהלות חוקית ושקופה.

נפקות שיהוי בדרישת תשלומי ביטוח לאומי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

ביום 8/9/19 ניתן פסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה אשר התייחס למשמעות שיש ליתן לשיהוי ניכר של מספר שנים בדרישת שיצאה תחת ידו של הביטוח הלאומי לתשלום הפרשי דמי ביטוח ונקבע כי השיהוי אינו מעיין את הדרישה, אלא לכל היותר יש בו כדי להפחית ו/או לבטל את החיוב בריביות, הפרשי הצמדה וקנסות (עב"ל 60937-09-17 עובדיה בן יחזקאל נ' המוסד לביטוח לאומי).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם