מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)


פרסומים שנראו לאחרונה ברשת אודות צעירים המשפצים על חשבונם דירות מגורים שאינן מאוכלסות בערים שונות, בתמורה לזכות להתגורר בהן תקופה מסוימת ללא תשלום דמי שכירות, הזכירו לכולנו את קיומה של תופעה בישראל, של דירות העומדות ריקות ללא שימוש ומכונות – "דירות רפאים".

נראה כי מסקנה לפיה פוטנציאל מסוים להגדלת היצע הדירות בשוק גלום גם בדירות רפאים אלו, הנה מתבקשת כמעט מעליה. בעוד שהאוצר מנסה לגבש פתרונות שונים למצוקת הדיור בדרך של הגדלת היצע הדירות החדשות, נראה שעדיין לא נעשה מספיק לעידוד השימוש ב"דירות רפאים". 

הערכות מדברות על כ- 150 אלף דירות העומדות ריקות בערים שונות בארץ. חלקן דירות מוזנחות מאד ולא זו בלבד שהן אינן תורמות להגדלת היצע הדירות, הן אף מהוות מפגע סביבתי באזור בו הן נמצאות ולעיתים גם מפגע חברתי בכך שהן משמשות, בסופו של דבר, לפעילות עבריינית (סחר בסמים, זנות וכו'). רבע מאותן דירות רפאים נמצאות בערים הגדולות – בראש ובראשונה תל אביב, חיפה, ונתניה. גם בירושלים התופעה רחבה ביותר ומספרן של דירות הרפאים בעיר זו מוערך בעשרות אלפים.

"אין ספק כי פתרון למצוקת דיור הוא לא פתרון של זבנג וגמרנו" מציין עו"ד ירון טיקוצקי,  שותף ומייסד במשרדנו, המתמחה בתחום הנדל"ן. המדובר בפתרון אשר חייב להיות כולל ומקיף, ובהחלט יש מקום לכלול בו גם פעולות המיועדות לעודד את השימוש בדירות הרפאים שבאזורי הביקוש השונים. בעניין זה רואים אנו לנכון גם לחזור על עמדתנו ולפיה - גזרות מיסוי לא יפתרו את מצוקת שוק הדיור ולא יגדילו את ההיצע. החלטת הממשלה המאפשרת לרשויות מקומיות להכפיל את שיעורי הארנונה בשנת 2014 על דירות רפאים כאמור, לא השפיעה בפועל במאומה וודאי שלא הביאה להוזלה של מחירי הדיור." 

לדברי עו"ד טיקוצקי, שהתראיין לאחרונה בנושא, בישראל אפשר לחלק את בעלי דירות הרפאים לכמה סוגים: "תושבי חוץ ומשקיעים מחו"ל  אשר רכשו דירה בשביל השקעה ונמצאים  בארץ אחת לכמה זמן לרגל חופשה /או עסקים. סוג אחר הוא של  בעלי דירות  ויורשים שלא מצליחים להשכיר את הנכס  משום שאין הם מעוניינים להיכנס להוצאות והשקעות משמעותיות שמצבו העגום של הנכס מחייב לבצע, על מנת שניתן יהיה להשכירו. 

על אף הטיפול המצומצם בתופעה מצד השלטונות, נראה כי דווקא בקרב אזרחי המדינה גוברת המודעות לפוטנציאל הגלום בדירות רפאים כאלה. הדבר בא לידי ביטוי במפות אינטראקטיביות המפורסמות ברשת האינטרנט, והמציגות דירות ומבנים נטושים באזורים שונים ברחבי הארץ. נוסף לכך מופיעים לאחרונה ברשת הפייסבוק עמודים דוגמת "יש דירות" שבהם מוצעות דירות ומבנים נטושים ברחבי הארץ ואשר אותם מוזמנים הגולשים לשקם – כל זאת מתוך מטרה  לצמצם את מימדי  תופעת דירות הרפאים.

ייתכן וזה גם המקום בו ראוי שיוצג שיתוף פעולה בין השלטונות לאותם אזרחים המעוניינים לשפץ בתים ודירות נטושים, שיתוף פעולה אשר יוכל לבוא לידי ביטוי באמצעות מתן תמריצים שונים והקלות במיסוי.

נראה כי תופעת דירות הרפאים טומנת בחובה פוטנציאל כלכלי וחברתי משמעותי אשר יוכל להתממש בעיקר במידה והממשלה תיצור רגולציה יעילה ואפקטיבית, אשר תדרבן בעלי דירות שכאלה להציען למכירה או להשכרה, תוך שיפוצן והכנתן באופן שיוכלו אכן לשמש למגורים בפועל. כפי שניתן לראות, תמריצים שליליים בדמות גזרות מיסוי (ארנונה גבוהה על דירות רפאים) לאו דווקא יביאו לפתרון המיוחל ולטעמנו נכון יותר לנקוט באמצעים ותמריצים חיוביים.

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם