מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); עו"ד (רו"ח) ד"ר שלמה נס


בית המשפט המחוזי בחיפה סילק תביעה של נושה שטען שהבורר היה חלק מקנוניה של שני הצדדים לבוררות להבריח נכסים ולהתחמק מהחזר החובות וקבע כי אין הבורר חייב חובת נאמנות כלפי צדדים שלישיים.
 
לפתחו של בית המשפט המחוזי בחיפה הגיעה לאחרונה שאלה מסקרנת במיוחד הנוגעת לתחום הבוררות, שהתחזק בשנים האחרונות במסגרת הדרכים האלטרנטיביות לבתי המשפט בפתרון סכסוכים והיא - כלפי מי חלה חובת הנאמנות של הבורר? 
 
שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, סארי ג'יוסי, סילק על הסף תביעה שהוגשה נגד בורר בטענה שעשה יד אחת עם שני צידי הבוררות כדי להבריח נכסים מידיו של נושה של אחד הצדדים, ופסק שחובת הנאמנות של בורר עומדת אך ורק כלפי הצדדים בהליך הבוררות, ואין הוא חייב בחובת נאמנות כלפי צדדים שלישיים שלא נטלו בה חלק.
ראשית הפרשה
ראשיתה של הפרשה במחלוקת בין המועצה המקומית מטולה לבין האדריכל אורי בריל ושתי חברות שבבעלותו בנוגע לשכר טרחה שדרש האדריכל יחד עם שתי החברות שלו מהמועצה עבור שירותי תכנון אדריכליים והנדסיים.
 
הצדדים הסכימו ביניהם לפתור את המחלוקת באמצעות המהנדס אברהם אנסקי, המשמש כבורר משך כ-20 שנה בסוגיות מתחום זה, והאחרון פסק על גובה התשלום של המועצה לידיו של אורי בריל, בעלי החברה. מי שלא היה שבע רצון מהחלטת הבורר היה שמאי המקרקעין נחום פרמינגר, שהחברה של בריל חייבת לו כמיליון ש"ח והוא מנהל נגדה תיק הוצאה לפועל. פרמינגר החליט לתבוע את שני הצדדים לבוררות, וגם את הבורר אנסקי, בטענה שרקמו יחדיו קנוניה נגדו כך ששכר הטרחה יועבר מהמועצה המקומית ישירות לבריל על מנת לחמוק מתשלום החוב של החברה אליו.

קביעת בית המשפט
הבורר אנסקי טען, באמצעות עורך דינו יגאל רוזנברג ממשרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי ושות'' שלא רק שסעיף 8 לפקודת הנזיקין מונע אפשרות לתביעה כנגד שופט וגם כנגד בורר על עוולה שעשה במילוי התפקיד השיפוטי, אלא גם שהחריג לכלל זה בסעיף 30 לחוק הבוררות מ-1968 מאפשר תביעת פיצויים אך ורק אם הופרה חובת הנאמנות של הבורר כנגד אחד הצדדים להליך הבוררות.
 
השופט סארי ג'יוסי קיבל את טענותיו, וקבע שדין התביעה נגד הבורר להדחות על הסף, כיוון שהנושה פרמינגר לא היה צד לבוררות, ולכן הבורר הינו חסין בפני כל תביעה מצדו. חובת הנאמנות של הבורר הנה אך ורק כלפי הצדדים לבוררות, ואף זאת – רק בגין מעילה באמון הצדדים, משל בדרך של ביצוע התפקיד השיפוטי מתוך מניעים פסולים, קנוניה עם אחד הצדדים כנגד הצד השני וכד'. 
 
 
 

------------------------------------------------------

בראש מחלקת "הליכי בוררות וגישור וב מנגנון חילופי ליישוב סכסוכים" במשרדנו  עומד השופט הבכיר בדימוס יעקב וגנר.  לעו"ד יעקב וגנר על כס השיפוט  של כ- 30 שנה כשופט צבאי ו – 23 שנים כשופט, סגן נשיא ושופט בכיר של בית משפט  השלום בחיפה.
עו"ד יעקב וגנר מתמחה בין היתר, במתן ייעוץ משפטי אסטרטגי לפרטיים ועסקים, אם לפני נקיטה בהליך משפטי ואם במהלכו. כמו כן עוסק עו"ד וגנר בגישורים ובוררויות בכל תחומי המשפט האזרחי, לרבות במתן ייעוץ וגישור בתביעות ביטוח, נזיקין, חברות, שותפויות, חוזים, דיני אישות, מקרקעין, ליקויי בניה, הוצל"פ ועוד. השופט הבכיר וגנר משמש גם מגשר חילופי בהסכמה לפי סעיף 39 (1)  להוראות פרק ד' לתקנות סדר הדין האזרחי, התשע"ט 2018 שתוקפם הוא מיום 5.9.19.

היה ומי מלקוחותיכם מתלבט משפטית, האם להגיש תביעה, כיצד להתנהל, כיצד להתגונן, האם האסטרטגיה שלו נכונה, מה הסיכוי שלו או שהוא מעוניין בהגשת הליך שהוגש בהסכמת הצדדים לפי סעיף 39(א)(1) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשע"ט 2018, שלחו טופס צור קשר ואנו ניצור עמכם קשר בהקדם.

 

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גישור חובה בהליכים אזרחיים

מאת: יעקב וגנר שופט בכיר בדימוס, עו"ד בורר ומגשר; סטס קפיליוביץ, משפטן

בשנת 2018, שרת המשפטים איילת שקד, תיקנה את תקנות סדר הדין האזרחי לפיהן, החל מחודש פברואר 2020, בכל תובענה שסכומה או שווי נושאה עולה על 40,000 ₪, תחויב במינוי מגשר לצדדים.

ייעוץ משפטי לתביעות מורכבות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

על התייעצות עם שופט בדימוס, בעל 30 שנות ניסיון, אשר שמע וניהל אין ספור משפטים חשבת? השופט בדימוס - יעקב וגנר, עו"ד, אשר שימש כסגן נשיא בית המשפט השלום בחיפה, נמנה על צוות משרדנו.

השופט הבכיר בדימוס יעקב וגנר מצטרף לפירמת עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן , נס, גרוס ושת'

מאת: צוות האתר

פירמת עורכי הדין DTKG&G מקבלת בברכה את הצטרפותו של השופט וגנר כחלק מהנבחרת המצליחה של המשרד. וגנר הוא אחד מהדמויות המוכרות ביותר בעולם המשפט החיפאי והפך עם השנים לשם דבר ולסמכות משפטית המוכרת ומכובדת על ידי כולם. הצטרפותו של וגנר אל מחלקת ההליכים האלטרנטיביים של המשרד משמחת מאוד, בכך יוכל להנחיל את ניסיונו רב השנים ולהמשיך ולעסוק בעבודה משפטית ובתחומי מומחיותו ולתרום מניסיונו רב השנים. וגנר רואה בהליכים האלטרנטיביים, כמו גישור ובוררות, פתרון לעומס המוטל על בתי המשפט. אנו רואים זכות גדולה וכבוד רב בהצטרפותו של שהשופט בדימוס וגנר אל משרדנו.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם