מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; עופרה טולדו, משפטנית


על פי חוק המכר (דירות), התשל"ג-1993 מחויב קבלן המוכר דירה לצרף לחוזה המכר מפרט המכיל פרטים בדבר זהות הנכס (גוש, חלקה), פרטי בעל הקרקע, פרטי הדירה (מספר בית ו/או דירה, קומה) ואף מה נמצא בדירה (מבואה, חדר דיור, פינת אוכל, כמה חדדרי שינה, ממ"ד, מטבח וכד'). עוד מפורט בטופס שטח הדירה, פרטי עורך הבקשה להיתר, הגימור, חומרי הבנייה (סוגי בלוקים סוגי טייח, סוגי אריחים) ועוד.

בבואו של אדם לקנות דירה מקבלן, הוא יכול להחליט שברצונו לערוך שינויים בפריטים המופיעים במפרט שאותו קיבל מהקבלן. או אז, מקבל הקונה זיכוי מהקבלן על מחיר הפריט. כיום, הזיכוי אותו נותן הקבלן בגין אותו פריט ממפרט הדירה אותו רוצה הקונה לשנות, הוא נמוך בהרבה מאשר אם היה הקונה רוכש את אותו הפריט שלא באמצעות הקבלן. לעומת זאת, כאשר מבקש הקונה להוסיף דבר מה אל המפרט, למשל עוד נקודות חשמל בדירה, הוא מחויב על ידי הקבלן במחיר גבוה בהרבה מהמחיר אותו היה נדרש לשלם בשוק החופשי.

בתאריך 15.10.2013, הונחה על שולחנה של הכנסת הצעת חוק המכר (דירות) (תיקון מס' 7) (מחירון הפריטים שבמפרט), התשע"ד-2013. בהצעת חוק זו מוצע לחייב את הקבלן לצרף לחוזה המכר מחירון של הפריטים הנמצאים במפרט הדירה, המנויים בתוספת הראשונה לחוק (לאחר התיקון): "מטבח, ריצוף, כלים סניטריים, ומיתקני חשמל, קירור וחימום".
כך יוכל הקונה לקבל זיכוי על פי המחיר המתחייב במחירון, באם יבחר לוותר על פריט כלשהו מהפריטים המופיעים במפרט וכך גם אם יבחר להוסיף פריטים שאינם מופיעים במפרט.

על פי הצעת החוק, קונה המבקש לוותר או לערוך שינוי באחד מהפריטים שיהיו מנויים בתוספת (על פי הצעת החוק), יהיה עליו להודיע על כך לקבלן המוכר לפני התקנת הפריט ועל הקבלן המוכר יוטל למסור לקונה מפרט עדכני לאחר השינוי שנערך בו לבקשת הקונה.
הצעת חוק זו, מצטרפת להצעות חוק נוספות, כגון: הצעת חוק המכר (דירות) (רכיב ההוצאות המשפטיות במכירת דירה), התשע"ג-2013, הצעת חוק המכר (דירות) (תיקון- חובת מסירת חוזה מכר דירה לעיון הקונה ללא התניה), הבאות לעודד את ציבור רוכשי הדירה לעשות כן, תוך מניעת או לכל הפחות, הפחתת הקשיים והמגבלות העומדות בפני ציבור זה.

בבואך לרכוש דירה, עסקה משמעותית וחשובה כל כך, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין הבקיא ומומחה בתחום הנדל"ן אשר יעמוד על זכויותיך ועל ההליכים הנדרשים על מנת לבצע את העסקה כראוי. למשרדנו הכלים והאמצעים לייעץ ולתת חוות דעת מבוססת ובמידת הצורך להתדיין בבתי המשפט באופן מהיר ומקצועי. לייעוץ ולייצוג פנו למשרדנו ותזכו לליווי צמוד וקשר אישי מן הרגע הראשון ועד קבלת התוצאה הרצויה. נשמח לעמוד לרשותכם בעת הצורך.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם