מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד


כרבע מהמשפחות מתגוררות כיום בשכירות, שליש מתושבי ירושלים וחצי מתושבי תל אביב נמצאים בתוך שוק השכירות אשר הינו חשוב וחיוני למימוש הזכות לדיור נאות.
מרבית השוכרים נמנים על העשירונים הבינוניים והנמוכים ואי אפשר להתכחש לעליית מחירי השכירות בשנים האחרונות במדינה והכנסת  סעיפים כובלים בהסכמי שכירות  שרמסו עד כה את זכויות שוכרי הדירות . על כן, בחודש יוני האחרון הוגשה לשולחן הכנסת הצעת חוק זכויות השוכר והמשכיר. הצעת חוק זו מטרתה כפולה. האחת, להבטיח כי ציבור שוכרי הדירות יתגוררו בדירות ברמה נאותה, ובדמי שכירות סבירים, והשנייה, לשמור על זכות הקניין של המשכירים ולעודדם להשכיר את דירותיהם. 
 
כך מוצע בהצעת החוק הנ"ל הסדרים אשר נותנים מקום לשני הצדדים להסכם השכירות – לשוכר ולמשכיר, ומסדירים את שוק השכירות מבלי לפגוע בשוכר, בניצול עמדתו והפער בינו לבין המשכיר ומבלי לפגוע במשכיר הדירה או במוטיבציה שלו להשכיר את דירתו. מדובר בהסכמים אשר דומים לאלו שבארצות הברית ובמדינות האיחוד האירופי ובמקומות נוספים.
 
 עו"ד אלי  דורון שותף מייסד במשרד  עורכי דין דורון טיקוצקי צדרבוים  מציין  היתרון הגדול בהצעת החוק האפשרות לייצב את דמי השכירות בשוק  ולשכור דירה לטווח ארוך .  יש להדגיש  מציין עו"ד  דורון שהצעת חוק זו נוגעת לדירות אשר מושכרות לשם מגורים בלבד ואינה תקפה לגבי דירות כמו מעונות סטודנטים, דירה הניתנת לעובד במסגרת העבודה, דירה זמנית לחוסה במעון או דירה בבית מלון או בית הארחה המיועדת לתיירות או נופש.
הצעת החוק נותנת מקום לחופש החוזים כאשר היא מחייבת כי הסכם השכירות ייחתם על ידי המשכיר והשוכר, אך מגבילה באופן בעייתי את אותו החופש כאשר מאפשרת התניה על החוק, לטובת השוכר בלבד. 
 
הצעת החוק מציעה להגביל את התוספות אשר רשאי משכיר לדרוש מהשוכר כמו פיקדון (מוגבל לפיקדון שלא יעלה על סכום של חודש שכירות אחד לשנה), שיק ביטחון/ שטר חוב לביטחון (מוגבל לסכום שאינו עולה על 4 חודשי שכירות ובלבד שהשוכר הסכים לכך בחוזה השכירות).
עוד מציעה הצעת החוק להגביל את העלאת דמי השכירות אשר רשאי משכיר להעלות עד 5% לשנה אלא אם התקיימו תנאים אשר מצדיקים את העלאה גבוהה מזו, ומפורטים בהצעת החוק (נכנס לדירה שוכר נוסף, הדירה שופצה ובכך שופרו חייו של השוכר שיפור של ממש, חלה עליה ניכרת בהוצאות המשכיר לתפעול הדירה וכד').
הצעת חוק זו נראית ככזו הדואגת לזכויות ולאינטרסים של השוכר והמשכיר כאחד. עם זאת, לא ניתן להתכחש להתערבות הגסה של הצעת החוק בחופש החוזים המבטא את הרצון החופשי של הצדדים בבואם להתקשר בחוזה.
 
כמשכיר דירה ואף כשוכר מומלץ להתייעץ עם  איש מקצוע  כמו עו"ד אשר הדבר בתחום בקיאותו ומומחיותו על מנת שזה יביא את האינטרסים והזכויות שלך על מנת שיבואו לידי ביטוי בחוזה הנרקם, ואף בעת הצורך ינהל את ההליכים מול הערכאות הרלוונטיות במקצועיות, מהירות ונחישות, תוך מתן יחס אדיב על מנת להביא לך את התוצאה הטובה ביותר לך. 
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם