מאת: ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון); אלי דורון, עורך דין


אין חולק כי שוק הנדל"ן מצוי כיום בתקופה של אי וודאות וניתן אף לומר שבמידה מסוימת במעין "מצב המתנה". על רקע זה, ניתן להבין את מיעוטן היחסי של עסקאות בהן נרכשת קרקע על ידי חברות יזמיות, בתמורה למזומן, ואת נטייתם הטבעית של יזמים לבצע עסקאות "קומבינציה" בהן אין צורך בריתוק מזומנים בשלב בצוע העסקה עצמה.

זהו גם חלק מההסבר לעניין הרב שמגלות באחרונה חברות יזמיות, בפרויקטים מסוג פינוי בינוי, פרויקטים המתאפיינים הן בהיותם משמעותיים מבחינת היקף (מספר הדירות המיועדות לקום והפדיון הצפוי), והן בכך שהיזם אינו נדרש להוציא מזומנים, מראש, לשם רכישת המקרקעין עליהם מיועד הפרויקט לקום.

עד היום אושרו על ידי רשויות התכנון ומשרד השיכון מאות פרויקטים של פינוי  בינוי ברחבי הארץ ביניהם גם בחיפה ובקריות  כאשר  פחות מעשרה פרויקטים עברו לשלבים הביצועיים של הפרויקט. המכשולים הרבים  ביישום פרויקט בינוי גדול כוללים התמודדות עם פולשים בעייתיים, התמודדות עם דיירים "סחטנים" (הפוגעים למעשה בזכותם של הדיירים האחרים במתחם ליהנות מיתרונותיו),  התמודדות עם בירוקרטיה מסובכת, סחבת משפטית ותכנונית ועוד.

פרויקטים של התחדשות עירונית נועדו להביא לניצול יעיל ומיטבי יותר של הקרקע, התשתיות ומוסדות הציבור באזורים בנויים באמצעות תוספות זכויות בנייה באזורים הללו.

דיני הבתים המשותפים בכללותם מושפעים בשנים האחרונות מהחקיקה ופסיקה העוסקים בתחום פינוי בינוי:

על מנת לשחרר את צוואר הבקבוק בפרויקטים של בינוי פינוי יש לערוך מספר שינויים הכרחיים: קידום ושחרור חסמים בועדות תכנון ובנייה, מסלול ירוק מהיר ליזמים שיקדמו תוכניות פינוי בינוי  בערים  כך שניתן להקים שכונות של מאות ואלפי יחידות  ברחבי הארץ, הקלות במימון ואשראי לקבלנים בתוכניות פינוי בינוי, הקמת ועדה משותפת למשרד ראש הממשלה, משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל  ולמרכז השלטון המקומי לקידום ומעקב אחר תכניות פינוי בינוי.

ובכל הנוגע לרוכשי ובעלי דירות במתחמים המיועדים לפרויקטים כאלו, אלו יטיבו לעשות אם יבחנו היטב את שאלות המס המתעוררות בכל הנוגע ליישומם והוצאתם לפועל של פרויקטים כאלה, על מנת שלא להיות מופתעים, לאחר החתימה עם ההסכמים עם החברה היזמית הרלוונטית ולכך מומלץ להתייעץ עם עורך דין נדלן או עם יועץ מס.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

שלילת הטבת מס רכישה במקרה של רכישת חלק בבניין מגורים

מאת: אלי דורון, עו"ד; דורון פסו, עו"ד

לאחרונה ניתנה החלטה ב-ו"ע 45682-01-17 באור נ' מדינת ישראל ("הערר") אשר דחתה בקשתו של עורר אשר רכש חלקים בלתי מסוימים בבניין דירות וביקש לקבל הטבה במס רכישה בטענה שמדובר ב"דירת מגורים יחידה".

תביעות ליקויי בניה

מאת: צוות האתר

למשרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח, הנדסאים וכלכלנים, הידע והניסיון בטיפול בתביעות אשר עניינן בליקויי בניה אשר נגרמו כתוצאה מעבודות בניה לא תקינות ו/או לא ראויות, כאלה אשר משאירות את הדייר עם נכס פגום, מה שפוגע בשווי הנכס ו/או ביכולת של הדייר ליהנות מהנכס.

נדל"ן ישראלי ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לסניף המשרד שבבוקרשט, המורכב מממבחר עו"ד רומנים מובילים, ניסיון רב בכל הקשור בביצוע עסקאות נדל"ן עבור ישראלים ברומניה - רכישה, מכירה וכו'. משרדנו ידע לבצע עבורך את עסקת הנדל"ן בנוגע לדירה, נכס מסחרי, מגרש, מניות ועוד ולהבטיח השלמת העסקה לשביעות רצונך.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם