מאת: אלי דורון, עורך דין- ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)- איתי ברכה, משפטן


מזה שנים רבות, נחשבת קפריסין ליעד אטרקטיבי עבור תכנוני מס מושכלים. הקמת חברה ואגב כך  ניהול חשבונות בנק המכילים פיקדונות לא מבוטלים הפכו דבר שכיח בקרב אנשי עסקים רבים מכל רחבי אירופה, ואף בקרב ישראלים רבים. בתוך כך, רשויות המדינה בקפריסין, התרכזו בשני העשורים האחרונים בטיפוח מגזר הבנקאות ואגב כך חשפו עצמם להשקעות באג"ח של ממשלת יוון בסך כולל של 5.8 מיליארד יורו.

ה"תספורת" שאישרה ממשלת יוון ב 2011, במסגרת קבלת חבילת הסיוע מגוש היורו, הביאו את הבנקים בקפריסין להפסד עצום בשיעור 75% מהסכום הנ"ל, וכפועל יוצא נקלעה קפריסין למשבר כלכלי חמור ולסכנה מוחשית של חדלות פירעון של הבנקים הגדולים במדינה.


 

בקשה לסיוע מהבנק המרכזי באירופה


לאחר החמרה נוספת במצבה של קפריסין, נאלצו רשויות המדינה להגיש בקשה לסיוע נרחב מהבנק המרכזי באירופה ומקרן המטבע הבינ"ל, כמעיין מוצא אחרון שיהא בו בכדי למנוע חדלות פירעון וקריסה ממשית של הבנקים במדינה. השלטונות הקפריסאים האמינו כי תזכינה לסיוע המבוקש ובכך תוכלנה לנשום מעט לרווחה בניסיונותיה להתגבר על המשבר הכלכלי, אלא שלתדהמתה נתקלה במדיניות קשה הננקטת באירופה בכל הנוגע לסיוע לאי. העיכוב במתן הסיוע הביא לסגירתם הזמנית של הבנקים בקפריסין ועקב כך לשיתוק כמעט מוחלט של הפעילות העסקית באי.

כעת, בעקבות הסכמת ראשי גוש היורו להעניק לקפריסין סיוע של עשרה מיליארד יורו, נפתחו מחדש הבנקים תחת הגבלות ברורות, כשעננה כבדה מרחפת מעל כספיהם של בעלי החשבונות בבנקים בקפריסין. נראה כי המכה הקשה ביותר עבור בעלי החשבונות תהא הגזירה הצפויה של ממשלת קפריסין למסות את כל חשבונות הבנק בהם מופקד סכום של למעלה ממאה אלף יורו באחוז גבוה של בין 40-80% וזאת עקב דרישתה הברורה של אירופה לגיוס כעשרה מיליארד יורו נוספים ע"י קפריסין עצמה כתנאי למתן הסיוע.

 

 

הגבלות על חשבונות בנק בקפריסין


עקב הגזירות החדשות ומתוך החשש הממשי להברחת כספי המשקיעים ובעלי החשבונות, הטילה קפריסין הגבלות קשות על חשבונות הבנק בבנקים בתחומה. נכון למועד זה, בין שאר המגבלות,  ניתן יהיה למשוך במזומן מהבנקים 300 יורו בלבד ליום, לא ניתן יהיה לפדות המחאות וכמו כן לא ניתן יהיה להוציא מהאי סכום העולה על 1000 יורו במזומן. העברות כספים לחו"ל יוגבלו לתקרה של 5000 יורו לחודש ולעסקים מותר לבצע עסקאות בהיקף של עד 5000 יורו לחודש כאשר לעסקאות גדולות יותר (עד 200,000 יורו) יידרש אישור מיוחד. לטובת נתינת האישור הוקמה וועדת חריגים אשר תבחן כל מקרה ומקרה לגופו ותאשר, במידת הצורך, את ביצוע העסקה. כל האמור לעיל נכון לפרסומים האחרונים שיצאו ונתון עדיין לשינויים במדיניות העשויים לחול גם ללא הודעה מוקדמת.

לפיכך, בימים אלו שבה עתידה הכלכלי של האי קפריסין לוט בערפל ובצל ההגבלות הכלכליות הכבדות שהוטלו, כאמור, מומלץ לנהוג באיפוק ולהתעדכן כל העת בהתפתחויות באי הקפריסאי בתקווה להתעוררות המשק ולהחזרתו לימים טובים יותר כקדם.

 

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

הקמת חברה בקפריסין במקביל לחברה בישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להנחות את היזם הישראלי ולגרום לכך כי זה יפעל בחוקיות ובשקיפות וללא כל דופי, ובנסיבות המתאימות אף נדע לפנות לרשות המס בישראל עם בקשה לקבלת אישור מראש למבנה עסקי כזה או אחר וזאת על מנת להבטיח כי ליזם הישראלי לא צפויות "הפתעות" באשר לחבויות מס בעתיד.

מעבר לקפריסין והקמת עסק מקומי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו שלוחה בקפריסין וניסיון בטיפול וסיוע למאות ישראלים אשר פועלים בקפריסין במגוון רחב של אופנים. לנו מלוא הידע והיכולת להביא לך הלקוח הישראלי מענה מושלם בכל הקשר להקמת עסק בקפריסין ו/או ניתוק תושבות ישראלית ומעבר לאי הקפריסאי.

נישואים בקפריסין והמצאת אישורים קשורים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

סניף משרדנו שבקפריסין, הפועל ומנוהל מקפריסין, נותן ,בין השאר, מענה לישראלים ו/או אחים המבקשים להתחתן בקפריסין ו/או לישראלים אשר התחתנו בעבר בקפריסין ועתה מבקשים הם לקבל אישורים ו/או מסמכים, מאת הרשויות בקפריסין, ובכלל זה – מסמכים תומכים אחרים הנוגעים לתוקף הנישואים הקפריסאיים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם