מאת: אלי דורון, עורך דין- ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)- איתי ברכה, משפטן


מזה שנים רבות, נחשבת קפריסין ליעד אטרקטיבי עבור תכנוני מס מושכלים. הקמת חברה ואגב כך  ניהול חשבונות בנק המכילים פיקדונות לא מבוטלים הפכו דבר שכיח בקרב אנשי עסקים רבים מכל רחבי אירופה, ואף בקרב ישראלים רבים. בתוך כך, רשויות המדינה בקפריסין, התרכזו בשני העשורים האחרונים בטיפוח מגזר הבנקאות ואגב כך חשפו עצמם להשקעות באג"ח של ממשלת יוון בסך כולל של 5.8 מיליארד יורו.

ה"תספורת" שאישרה ממשלת יוון ב 2011, במסגרת קבלת חבילת הסיוע מגוש היורו, הביאו את הבנקים בקפריסין להפסד עצום בשיעור 75% מהסכום הנ"ל, וכפועל יוצא נקלעה קפריסין למשבר כלכלי חמור ולסכנה מוחשית של חדלות פירעון של הבנקים הגדולים במדינה.


 

בקשה לסיוע מהבנק המרכזי באירופה


לאחר החמרה נוספת במצבה של קפריסין, נאלצו רשויות המדינה להגיש בקשה לסיוע נרחב מהבנק המרכזי באירופה ומקרן המטבע הבינ"ל, כמעיין מוצא אחרון שיהא בו בכדי למנוע חדלות פירעון וקריסה ממשית של הבנקים במדינה. השלטונות הקפריסאים האמינו כי תזכינה לסיוע המבוקש ובכך תוכלנה לנשום מעט לרווחה בניסיונותיה להתגבר על המשבר הכלכלי, אלא שלתדהמתה נתקלה במדיניות קשה הננקטת באירופה בכל הנוגע לסיוע לאי. העיכוב במתן הסיוע הביא לסגירתם הזמנית של הבנקים בקפריסין ועקב כך לשיתוק כמעט מוחלט של הפעילות העסקית באי.

כעת, בעקבות הסכמת ראשי גוש היורו להעניק לקפריסין סיוע של עשרה מיליארד יורו, נפתחו מחדש הבנקים תחת הגבלות ברורות, כשעננה כבדה מרחפת מעל כספיהם של בעלי החשבונות בבנקים בקפריסין. נראה כי המכה הקשה ביותר עבור בעלי החשבונות תהא הגזירה הצפויה של ממשלת קפריסין למסות את כל חשבונות הבנק בהם מופקד סכום של למעלה ממאה אלף יורו באחוז גבוה של בין 40-80% וזאת עקב דרישתה הברורה של אירופה לגיוס כעשרה מיליארד יורו נוספים ע"י קפריסין עצמה כתנאי למתן הסיוע.

 

 

הגבלות על חשבונות בנק בקפריסין


עקב הגזירות החדשות ומתוך החשש הממשי להברחת כספי המשקיעים ובעלי החשבונות, הטילה קפריסין הגבלות קשות על חשבונות הבנק בבנקים בתחומה. נכון למועד זה, בין שאר המגבלות,  ניתן יהיה למשוך במזומן מהבנקים 300 יורו בלבד ליום, לא ניתן יהיה לפדות המחאות וכמו כן לא ניתן יהיה להוציא מהאי סכום העולה על 1000 יורו במזומן. העברות כספים לחו"ל יוגבלו לתקרה של 5000 יורו לחודש ולעסקים מותר לבצע עסקאות בהיקף של עד 5000 יורו לחודש כאשר לעסקאות גדולות יותר (עד 200,000 יורו) יידרש אישור מיוחד. לטובת נתינת האישור הוקמה וועדת חריגים אשר תבחן כל מקרה ומקרה לגופו ותאשר, במידת הצורך, את ביצוע העסקה. כל האמור לעיל נכון לפרסומים האחרונים שיצאו ונתון עדיין לשינויים במדיניות העשויים לחול גם ללא הודעה מוקדמת.

לפיכך, בימים אלו שבה עתידה הכלכלי של האי קפריסין לוט בערפל ובצל ההגבלות הכלכליות הכבדות שהוטלו, כאמור, מומלץ לנהוג באיפוק ולהתעדכן כל העת בהתפתחויות באי הקפריסאי בתקווה להתעוררות המשק ולהחזרתו לימים טובים יותר כקדם.

 

 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

מיסוי על השקעות בקפריסין

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

ישראלים רבים פונים להשקיע את כספם בקפריסין לאור שיעורי המס הקבועים שם וכן לאור הזדמנויות עסקיות בתחומי הנדל"ן הטומנות בחובן אחוזי תשואה אטרקטיביים. מאידך, רצוי לתכנן מראש את מבנה הפעילות והחזקות במקרה בו מתקיימת השקעה בקפריסין על ידי תושבי ישראל וזאת על מנת להימנע מחבות מס גבוהה.

עסקאות נדל"ן בקפריסין היוונית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו ידע להציע לך הישראלי כיצד בדיוק לבצע את העסקה - האם לרכוש את הנכס באופן פרטי, האם לרכוש הנכס באמצעות חברה קפריסאית, האם לרכוש את הנכס באמצעות חברה ישראלית המחזיקה חברת בת בקפריסין ועוד.

ליווי משפטי על אדמת קפריסין

מאת: אלי דורון, עו"ד

משרדנו מודע לכך כי בקפריסין יש בנמצא קהילה נכבדה של ישראלים להם צרכים משפטים הקשורים לישראל ומשכך, יודעים אנו לפגוש את הלקוח בקפריסין, ללמוד על צרכיו ולתן לו מענה מהיר ואיכותי.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם