מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)


ייצוג עובדים המקבלים מהמעביד הכנסה שחורה, אם בישראל ואם בחו"ל

המציאות מלמדת כי בימים אלו רבים עובדים בישראל ו/או בעולם עבור מעסיקים ו/או חברות זרות הנמצאות בבעלות ישראלים וזאת לא אחת כנגד קבלת תשלום אשר בחלקו לא מדווח למדינות בהם חייב הוא בדיווח. בחלק נכבד של המקרים המעסיקים הם כאמור ישראלים והעבודה המדוברת היא בארץ, אולם בחלק אחר של המקרים מדובר בחברות זרות, בבעלות ישראלית, הפועלות ברחבי העולם, ביבשת אפריקה ו/או במקומות אחרים במזרח אירופה וכו'.
 
ככל ומדובר בישראלים העובדים בחו"ל, הפרקטיקה מראה כי במקרים רבים המעסיק מודיע לעובד, עם תחילת העסקתו ואם במהלכה, כי עליו לפתוח חברה ו/או חשבון בנק במדינה זרה וכי התגמול שלו בגין העבודה בחו"ל יפוצל כך שחלק מהכסף יתקבל בתלוש שכר "מסודר" במדינה בה הוא עובד וכי היתרה תעבור לחשבון הבנק של אותו ישראלי בשוויץ, גרמניה או בכל מקום אחר בעולם. באותם מקרים המעסיק דואג להבהיר לעובד, בכתב או בעל פה, כי הוא אינו אחראי לנושא המס או לחובות הדיווח של העובד הישראלי, אולם באותה נשימה הוא גם מבהיר לו כי המס במדינה בה עובדים גבוה וכי מטעם זה נכון יהיה להעביר חלק מהתמורה למדינה זרה בחו"ל, מה שבדרך כלל מהווה עבירה פלילית. לפעמים אף מבקש המעסיק מהישראלי להקים חברה בחו"ל ולהוציא חשבונית מס קבלה בגין הכספים שיעברו לחשבון בחו"ל. באותה מידה, ישנם ישראלים רבים המעסיקים כאן בארץ עובדים ישראלים אולם מקפידים לשלם את שכרם, חלק "דרך" תלוש השכר וחלק אחר באמצעות תשלום במזומן, וזאת על מנת "להקטין" את חבות המס ובפועל להגיע למצב בו העובד מקבל יותר "נטו" בגין עמלו.
 
עסקים מסוג זה בדרך כלל הינם עסקים אשר ממילא מקבלים חלק נכבד מההכנסות "בשחור", אם מלקוחות ואם באופנים אחרים, כך שלמעביד יש בנמצא כספים במזומן בהם מבקש הוא לעשות שימוש. מנגנון זה, למרות אי החוקיות הגלומה בו, מאפשר למעסיק לשלם לעובד שכר יותר גבוה, כאשר העלות בגין השכר, עקב תשלום מס מופחת, נמוכה יותר. הבעיה היא כי בכל אותם מקרים מתבצעת בדרך כלל, אם במודע ואם שלא במודע, עבירה פלילית הן של העובד והן של המעביד. למעשה כאשר מדובר במעביד ישראלי ובעבודה בישראל, העבירה מתחילה בכך שהמעסיק נמנע מלדווח על מלוא ההכנסה, נמנע מלנכות מס מלא במקור ובפועל גורר את העובד לביצוע עבירת מס יחד עמו. באותה מידה, המעסיקים הזרים, כאשר מפצלים הם את התגמול, מחד מוציאים הם לעובד הישראלי תלוש שכר במדינת העבודה (זאת על מנת שיוכלו לקבל עבורו אשרת עבודה) ומאידך מעבירים הם כסף לחשבון בנק על שם העובד ו/או לחשבון בנק על שם חברה של העובד ובכך מקטינים מהותית את עלות העסקת העבודה. בכל מקרה כמפורט לעיל, התנהלות שכזו הינה כאמור התנהלות פלילית ויש בה כדי לייצר עבירות פליליות, אם בישראל ואם במדינות אחרות. העבירות הן למעשה עבירות של אי דיווח מלא על הכנסות במדינת התושבות ו/או במדינה בה הופקדה ההכנסה וכן עבירות של אי דיווח ועוד. יתרה מזאת, התנהלות שכזו המבוססת על הכנסות לא מדווחות מייצרת פגיעה ממשית בזכויות הסוציאליות של העובד, מה שעלול לפגוע בו בהמשך הדרך, אם במקרה של פגיעה בעבודה, אם במקרה של פרישה ואם במקרים אחרים. מעבר לאמור, בנסיבות בהן עובד צובר כספים בחו"ל, עליו לקחת בחשבון כי גם המערכת הבנקאית נכנסת לתמונה וכי זו תדחה העברת כספים מחו"ל לישראל אלא כנגד אישורים מהם יעלה כי הכספים האמורים, אותם מבקש העובד להעביר, דווחו במדינות המתחייבות וכי מלוא המס הנדרש בגין אלה שולם.
 
היה ואתה עובד המקבל כסף "שחור", אנו הכתובת לסייע לך!
משרדנו מורכב מעורכי דין ורואי חשבון, חלקם יוצאי רשויות מס, ולנו ניסיון רב בכל הקשור בטיפול בכספים לא מדווחים בעיקר בכל הקשור להכשרת משכורות ו/או הכשרה של הון לא מדווח ובנטרול חשיפות פליליות. אנו מטפלים וטיפלנו במאות רבות של מקרים כאלה ומשכך משוכנעים אנחנו כי נדע לעזור גם לך להתנהל באופן חוקי ומסודר ולנטרל את מחדלי העבר. אנו נדע כיצד לקבל לטיפול את עניינך ולהביא את הנושא לידי הסדרה, כך שהתנהלותך תהא חוקית ושקופה.
 
לתיאום פגישה דיסקרטית ולא מחייבת, ניתן ליצור קשר ישירות עם עו"ד אלי דורון בטלפון 054-4251054

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מאיימים עלייך שיחשפו עבירת מס שבצעת?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

שותף / בן או בת זוג / חבר או מכר מאיים שיחשוף עבירות מס שבצעת לכאורה? אנחנו נוכל לסייע לך בדרך של נטרול החשיפה הפלילית ולהביא את הפרשה לסיומה - כל הפרטים כאן.

שנה מאסר בגין אי דיווח הכנסות על בעל דירות מפוצלות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

בית המשפט גזר 12 חודשי מאסר בפועל בגין אי דיווח הכנסות על בעל דירות שפיצל תשעה נכסים לעשרות יחידות דיור - לחצו כאן לפרטים המלאים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם