מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רוית ברקוביץ, כלכלנית


סיוע במקסום מענקי הקורונה ובקבלת הלוואות בערבות המדינה

על רקע הגל השני והחרפת המצב במשק, לקוחות רבים פונים אלינו עם שאלות לגבי מענקים או הלוואות בערבות מדינה. לשמחתנו הצלחנו למקסם עד כה, בתחשיבים נכונים ובניהול נכון של החומרים, את מצבן של החברות שהגישו בחודשים האחרונים בקשות למענקים והלוואות ובמקרים מסוימים אף הכפלנו את סכום הזכאות - מה שמוכיח שאופן ההגשה הוא הליך מכריע וחשוב. 
 
בתאריך 13.7.20 אישרה הממשלה תכנית כלכלית חדשה שמטרתה לספק לשכירים, עצמאים ובעלי עסקים רשת ביטחון כלכלית לשנה הקרובה - מהלך המאפשר לגופים נוספים רבים להיכנס לתוכנית ולקבל זכאות למענקים ולהלוואות שמעניקה המדינה. אנו ממליצים להזדרז ולהיערך מבחינת החומרים והמסמכים הנדרשים להגשת הבקשה, שכן התוכנית החדשה צפויה להיכנס לתוקפה בקרוב, לאחר שתעבור חקיקה בכנסת ותינתן לה הוראת ביצוע. בכדי להקל ולהנגיש את המידע, להלן עקרונות התוכנית החדשה המתייחסים להלוואות בערבות מדינה ולמענקים, הנשענים על אלו שהוגדרו בתוכנית הקודמת, עם הרחבות והקלות מסוימות, שהעיקריות מבניהן:
 
מענקים
  • העלאת רף הזכאות ל-100 מיליון ₪ מחזור שנתי (בהשוואה ל-20 מיליון ₪ בתוכנית הקודמת).
  • הגדלת תקרת מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות ל-500 אלף ₪ (בהשוואה ל-400 אלף ₪ בתוכנית הקודמת) שישולם אחת לחודשיים החל מחודש מאי 2020 ועד סוף יוני 2021, ובלבד שהסכום הכולל לא יעלה על 15% מהמחזור בשנת 2019.

השגות

במידה ובקשתך נדחתה, אין זה סוף פסוק. עומדת בפניך האפשרות להגיש השגה. אולם חשוב מאוד להזדרז ולהגיש זאת בתוך 45 יום מקבלת ההחלטה בעניין הבקשה, בנוסף, יש להתנהל בחוכמה וזהירות. לזהות מה לא הוצג כראוי או נכונה בהגשה המקורית ולתקן ולהגיש באופן מודגש עם השינויים. הגשת ההשגה תעשה באמצעות המייל, בהדפסה או בכתב ברור באופן מנומק וברור ועליה לכלול את הטפסים שלהלן:
  • טופס השגה - חובה שהפרטים הנדרשים יופיעו בטופס ההגשה.
  • צילום תעודת זהות.
  • טיעונים להשגה - נימוק חדש המסביר מדוע דחיית הבקשה אינה נכונה.
  • צירוף המסמכים ואסמכתאות הרלוונטים להשגה.

הלוואות
  • העלאת שיעור תקרת ההלוואות מ-16% ל-24% מהמחזור של העסק.
  • הכנסת שחקנים נוספים להגברת התחרות בין הבנקים ואישור לקיחת הלוואות משני גופים פיננסים במקביל (ולא רק אחד).

הגשת הבקשה למענק מתבצעת באופן מקוון דרך אתר רשות המיסים כאשר גובה המענק מחושב על פי נוסחה כלכלית המביאה בחשבון מספר רב של משתנים וביניהם: שיעור הירידה במחזורים, תשומות העסק בשנת 2019 והחיסכון בשכר עבודה שנבע לעסק כתוצאה מהוצאת עובדים לחל"ת. ככלל, ככל שהפגיעה במחזורים גדולה יותר, יעילות העסק גבוהה יותר והחיסכון בשכר עבודה נמוך יותר, המענק גבוה יותר. הואיל ומדובר בנוסחה מורכבת, הכוללת מספר רב של משתנים הנאספים ממקורות מידע שונים, נודעת חשיבות רבה להבנת מתודולוגיית החישוב ולדיוק באיסוף והזנת הנתונים למערכת, וזאת על מנת למקסם את גובה המענק. (עדכון: המועד האחרון להגשת הבקשה למענק נדחה מהתאריך 8/10/20 לתאריך 15/9/20).
 
בהקשר של ההלוואות בערבות מדינה, מדובר בהרחבה משמעותית של התוכנית (מכ-28 מיליארד שקל לכ-50 מיליארד) שתאפשר לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים לקבל הלוואות מסובסדות בערבות מדינה בתנאים משופרים, בהיקף של עד 24% ממחזור העסק, תוך מתן אפשרות לכפל הלוואות במסלולים שונים (מסלול רגיל, מסלול לעסקים גדולים ומסלול לעסקים בסיכון מוגבר) ונטילת הלוואות משני גופים פיננסים שונים. בעוד ששיעור הריבית על ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים (עד 400 מיליון ₪) מוגדר כחלק מהתוכנית ועומד על פריים + 1.5%, שיעור הריבית לעסקים גדולים נתון לשיקול דעת הגוף המלווה ומשתנה מלקוח ללקוח בהתאם לאיתנותו הפיננסית. ניתן לקבל את ההלוואה רק דרך סניפי הבנק שבהם מתנהלים חשבונות החברה.
 
החברה הכלכלית "טופ ש.י.א עסקים" פועלת תחת פירמת המשרד ומביאה גישה חדשנית ומודרנית לעולם היזמות והעסקים בכך שהיא מאגדת בתוכה צוות מקצועי המורכב מעורכי דין, רואי חשבון, כלכלנים, ויזמים, המאפשר לה להציע ללקוחותיה סל שירותים מגוון המשלב ייעוץ כלכלי, חשבונאי ועסקי לצד ליווי וייעוץ משפטי, תחת קורת גג אחת. לצוות הפועל יש ניסיון רב בהגשת הבקשות למענקים לרבות עריכת סימולציה לחישוב גובה המענק טרום ההגשה וכן בליווי עסקים בהתנהלותם מול הבנקים בתהליך קבלת הלוואות בערבות מדינה במסלולים השונים - צרו קשר עם המומחים שלנו ונסייע לכם למקסם את ההטבות המגיעות לכם!

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הגשת השגות לבקשת מענק סיוע קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

משרדנו מתמחה בליווי וסיוע לבעלי עסקים להגיש השגה (ערעור) על החלטת רשות המסים בנוגע לבקשה למענק הסיוע בשל משבר הקורונה - קראו כאן בהרחבה.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם