מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)


גל נוסף של הצהרה על מקורות הכנסה (טופס 5329) נשלח בימים אלו, למרות הקורונה, לאזרחים רבים בישראל

עם או בלי קשר למשבר הקורונה הפוקד את מדינתנו בימים טרופים אלו, מזהים אנו לאחרונה גל נוסף של דרישות להגשת דו"חות פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה בארץ ובחו"ל, המוכרים כטפסים שמספרם 5329, אשר נשלחות בימים אלו ליחידים מכל רחבי ישראל.
 
באמצעות טופס 5329, מבקשת רשות המיסים לקבל לידיה נתונים נוספים על נישומים לצורך בחינה האם לפתוח בחקירה פלילית כנגדם בחשד לאי דיווח על הכנסות ו/או העלמתם. טפסים אלו נשלחים ליחידים שונים שאין ברשותם תיק ברשות המסים, אלא שלאור הצלבות מידע וסימנים מחשידים אחרים מעריכים ברשות כי רבים מהם דווקא כן נדרשים לנהל תיקי מס. משמע, רשות המס ממציאה דרישה לאזרחים למלא טופס זה, כאשר בחלק מהמקרים – מקור הדרישה הוא חשד של רשות המס בדבר אי דיווח על הכנסות מלאות ו/או ביצוע עבירות כאלה או אחרות על ידי מקבל הטופס. לא ניתן להתעלם מעיתויו של גל הטפסים הנוכחי, על רקע הסכמי החלפת המידע שנחתמו בין רשות המיסים לרשויות מס זרות וכן לאור פעולות מודיעין מגוונות אחרות המבוצעות על ידי רשות המס בניסיון להגיע לאזרחים שלא מדווחים על הכנסותיהם. במילים אחרות, טופס 5329 אינו נשלח לאדם זה או אחר במקרה, ואם קיבלתם את הטופס יש להניח כי בידי רשות המיסים מידע כלשהו בעניין נכסים בלתי מדווחים שבבעלותכם, בין אם דירה המפיקה דמי שכירות, בין אם חשבון בנק בחו"ל או כל נכס משמעותי אחר המייצר הכנסות בלתי מדווחות ו/או מידע אחר בנוגע להכנסות לא מדווחות ו/או מידע מחשיד שלגישת רשות המס מחייב ברור, כמו למשל רכבי יוקרה שנרכשו, מספר דירות, יציאות מהארץ לחו"ל ועוד. 
 
מילוי הטופס אינו רשות ואי הגשתו ו/או מילויו באופן חלקי או שגוי עשוי רק להחמיר את מצב הנישום ואך להוות עבירה פלילית. מתוך כך, את הטופס יש למלא במשנה זהירות, תוך היוועצות עם עורך דין - יעוץ משפטי נכון יכול בהחלט להביא לנטרול ההיבט הפלילי הקיים באי הדיווח, למנוע הגשת כתב אישום ואף עונשי מאסר בפועל ולהביא לפתרון קל יחסית בדרך של הסרת המחדל אל מול פקידי השומה ברמה האזרחית בלבד. יתכן כי שליחת הטפסים בעיתוי הנוכחי כבר קשורה במישרין למשבר הכלכלי הפוקד את מדינתנו נוכח מגיפת הקורונה ולצורך המדינה להגדיל את הכנסותיה ממיסים כפועל יוצא. יתכן אף כי גל זה הינו תולדה של החלפת מידע שוטפת בין רשות המיסים בישראל לבין רשויות מיסים אחרות בעולם וייתכן שמדובר בשילוב של שני אלו. כך או אחרת, בהינתן כי המשבר הכלכלי צפוי להתגבר ובהינתן כי החלפת המידע צפויה להמשך, ניתן להניח כי גל נוסף ומשמעותי עוד יותר במסגרתו ישלחו טפסים נרחבים נוספים, צפוי להגיע בעתיד הקרוב. לכן אם בבעלותכם נכסים בלתי מדווחים בחו"ל כגון דירות, חשבונות בנק וכו' ואם עדיין לא קיבלתם את מכתב ההצהרה, הגיעה העת לנקוט בפעולה. פנייה של אזרח מיוזמתו, המבוססת על אסטרטגיה משפטית שקופה וחוקית, בבקשה לדווח מרצון על הכנסות שלא דווחו במועד ו/או לנטרל מחדל אחר שנעשה בהתנהלות השוטפת של העסק, תעמידו במצב טוב בהרבה ממצבו של אזרח שהרשות פנתה אליו מיוזמתה.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייעוץ משפטי לחייבים למע"מ

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

חייב תשלומים למע"מ שעיקלו לך את הרכב או חשבון בנק? משרדנו יפעל עבורך במידיי ולקדם עבורך מהלך של הסדר במטרה להביא לידי ביטול העיקול ו/או ביטול מכביד אחר.

אי דיווח למע"מ באופן מלא וחוסר בחשבוניות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה במתן ייצוג וסיוע משפטי לבעלי עסקים שלא הוציאו את מלא חשבוניות המס או לא דיווחו למע"מ בצורה מלאה ומדויקת - לחצו כאן לפרטים.

טיפול בענייני מס הכנסה בימי קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לצוות משרדנו מיטב הכלים, הידע והניסיון לסייע לישראלים אשר רשות המס מבקשת לפעול מולם במישור האזרחי ו/או הפלילי בשל סוגיות ובעיות שונות בתקופת הקורונה - לפרטים לחצו כאן.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם