מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן


מיסוי משיכת כספים או שימוש בנכסי החברה ע"י בעל מניות מהותי - המישור הפלילי / סעיף 3(ט1) לפקודת מס הכנסה

ביום 1.1.17 נכנס לתוקף תיקון 235 לפקודת מס הכנסה ובמסגרתו התווסף סעיף 3(ט1) העוסק במיסוי משיכות הכספים של בעלי מניות מהותיים בחברה ו/או שימוש בנכסי מקרקעין אשר בבעלות החברה, באמתלה של הלוואות, וזאת במטרה לחמוק מתשלום מס בגין הטבה שניתנה לבעל מניות מהותי. החיקוק נועד להגבלה נוספת לניסיונותיהם של בעלי חברות ארנק לצמצם את חבות המס השנתית שלהם בדרכים שאינן מתיישבות עם תכלית חקיקת המיסים בישראל.
 
התיקון קובע הוראות לאופן משיכת כספים על ידי בעלי מניות מהותיים וחבות המס הנגזרת בגינן, במגוון רחב של צורות משפטיות ופיננסיות כגון: הלוואות, חובות, זכות שימוש בנכס, השאלה ועוד. תכלית התיקון לסגירת הפרצה במסגרתה בעלי מניות מהותיים בחברות לוו כספים מהחברה ללא החזר או ללא ריבית ו/או עשו שימוש בנכסי מקרקעין של החברה למטרותיהם הפרטיות. בפרקטיקה בעלי חברות בחרו שלא לדווח על פעילויותיהם אלו כהכנסות וזאת במטרה לעקוף את המיסוי בגין דיבידנד במסווה של פעילות עסקית. טרם חקיקת סעיף 3(ט1) בעלי שליטה היו לווים מהחברה כספים ו/או היו עושים שימוש בנכסי מקרקעין בבעלותה לצרכיהם הפרטיים (למשל דירת מגורים או רכב), כאשר בפועל מועד החזר ההלוואה או התשלום בגין השימוש כאמור לא היה מוגבל ולעיתים רבות אף לא נכלל כל מרכיב של ריבית המשקף תנאי שוק.
 
בעבר, כאשר היה נודע לרשות המיסים על בעל שליטה שלא פרע הלוואות שניתנו מחברה בבעלותו, הייתה זו מוציאה שומה לבעל השליטה ומטילה מס בגין הכנסה מדיבידנד בגובה ההלוואה שננטלה. מאידך, לא הוטלו על בעל השליטה סנקציות פליליות בהעדר בסעיף חוק תואם, מלבד מספר מקרים בודדים אשר עלו לכדי עבירות מרמה. לאחר חקיקת סעיף 3(ט1) ניתנו בידי רשויות המס כלים להחלת סנקציות פליליות בגין אי דיווח על הלוואות הנלקחות על ידי בעל שליטה מאת חברה בשליטתו או על שימוש שנעשה בנכסי מקרקעין של החברה. לצורך דיווח בהתאם לסעיף 3(ט1) צורף נספח מיוחד לדו"ח השנתי אותו נדרשים לצרף בעלי מניות מהותיים אשר משכו במצטבר 100,000 ₪ או יותר בשנתיים שקדמו לדיווח, וכפועל יוצא לשלם את המס הנובע מהמשיכות הללו. אי דיווח הכנסה על גבי הטפסים הנ"ל, מהווה עבירה פלילית על פי החוק.
 
כיום ועקב הפרשי המס הניכרים בין מיסוי שולי למס לחברות (וכמובן התחמקות מתשלום מס), רשות המיסים שמה דגש מיוחד על הלוואות שניתנו לבעלים ולכן כל בעל שליטה שבדיווחיו ישנה יתרה המצביעה על כך שנטל כספים מהחברה ולא פעל לפי כללי הדיווח של סעיף 3 (ט1), מועבר ישירות למסלול טיפול פלילי בחשד להעלמת מס וזאת ללא מסלול אזרחי שקודם להליך.
 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייעוץ משפטי לחשודים בדרישת מע"מ תשומות ע"ס חשבוניות פיקטיביות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

ייעוץ משפטי לבעלי עסקים הנחשדים ע"י מע"מ בדרישת מע"מ תשומות ע"ס חשבוניות פיקטיביות ע"י עו"ד ורו"ח יוצאי רשויות המס. מע"מ דורשים מהאזרח שורה ארוכה של בדיקות ופעולות אותן על בעל העסק לבצע.

אולם אירועים קיבל חשבוניות פיקטיביות וספריו נפסלו

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

ביהמ"ש אישר פסילת ספרים לאולם אירועים גדול שקיבל חשבוניות פיקטיביות

מקרה בר רפאלי - ההיבטים הפליליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

לאחרונה עלו לכותרות בר רפאלי והוריה ציפי ורפי רפאלי בהקשר עם פרשיית חשד להעלמות מס בגובה של כ-30 מיליון ₪. מקרה זה מתוקשר לא רק בשל הפן הרכילותי, אלא גם בשל המורכבויות המשפטיות, המסויות, והפיננסיות הכרוכות בפרשה.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם