מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)- עמית כהן, משפטן


גוויאנה, המוכרת גם בשמה הקודם כגוויאנה הבריטית (מבלי להתבלבל עם גאנה או גינאה), הינה מדינה הממוקמת בחופה הצפוני של דרום אמריקה (חופי הים הקריבי). בדומה למדינות שונות שהן איים בים הקריבי (כגון: ג'מייקה, טרינדד וטובגו, איי הבהאמה, ברבדוס וכיו"ב, השפה המדוברת במדינה זו הינה אנגלית, זכר לשלטון המנדט הבריטי ששרר בה בעבר (זכתה לעצמאות בשנת 1966).תרגום ישיר לשם גוויאנה הינו "ארץ המים המרובים" , פועל יוצא מקרבתה לנהרות האמזונס והאורינוקו. גוויאנה גובלת ממזרח עם סורינאם, מדרום ומדרום מערב עם ברזיל, ממערב עם ונצואלה ומצפון עם האוקיאנוס האטלנטי.

מערכת המס במדינת גוויאנה מנוהלת באופן כושל, בלשון המעטה, ואמצעי הגבייה ירודים ורחוקים ממיצוי הפוטנציאל הטמון במדינה. העלמות מס שחיתויות וכיוצא באלה עבירות צווארון לבן הן חלק בלתי נפרד ואינהרנטי מההתנהלות הנוהגת בנוף המקומי. לדוגמה, בשנת 1999, הכנסות המדינה הפיסקאליות שצמחו מן המגזר הפרטי, עמדו על סך מגוחך של 21% מסך התל"ג במדינה. עם זאת, יודגש כי חל שיפור ניכר וקבוע בנתון המדאיג דלעיל וכיום הכנסות המדינה ממס מהוות 31.9% מסך התל"ג במדינה.

מגמה זו עולה בקנה אחד עם השאיפה לפיתוח הכלכלה וניתן לראות כי חברות רבות נהנות באופן קבוע מהטבות מס משמעותיות כחלק מאג'נדה ממשלתית מוצהרת לעידוד השקעות במשק דרך תמריצי מס למיניהם.
לגופו של עניין, גוויאנה מטילה שיעורי מס גבוהים ביחס לאזור דלעיל. שיטת מס ההכנסה במדינה הינה פרוגרסיבית, כאשר שיעור מס ההכנסה הגבוה ליחידים עומד על 33.3% ולחברות על 45%. יודגש כי שיטת המס במדינה יוצרת דיכוטומיה בין חברות המסווגות כמסחריות לבין חברות המסווגות כלא מסחריות. חברה מסחרית, בגוויאנה, הינה חברה אשר למעלה מ-75% מההכנסה שלה מופקת ממסחר בסחורות שאינו מיוצרות על ידיה. חברות שאינן מסחריות הינן הלכה למעשה שיוריות להגדרה דלעיל.
עוד בחודש ינואר 2007, נחקק חוק מע"מ המקומי וקבע שיעור מע"מ העומד על 16%. כמו כן המדינה מטילה מס צריכה על טובין, בין אם מיוצרים בשטחה הטריטוריאלי ובין אם מיובאים, בשיעור של 30%.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

חובת הדיווח על תקבולים למס הכנסה ולמע"מ באופן שוטף

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

חובת הדיווח על תקבולים למס הכנסה ומע"מ באופן שוטף הינה חלק אינטגרלי מחייו של אדם העובד במדינה מתוקנת, בין אם הוא עצמאי ובין אם הוא שכיר, שכן חייב הוא על פי דין לדווח על מלוא הכנסותיו ועל כל העסקאות החייבות במס שביצע. לעתים תכופות, עדים אנו לעבירות מס מצד נישומים שהכניסו לכיסם כספים מבלי לדווח עליהם לרשויות המס כדין.

סיוע משפטי ליזמים החוזרים לישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה במתן סיוע וייצוג משפטי עבור ישראלים שירדו מהארץ ועזבו לחו"ל, הרוויחו כספים ממיזמי אינטרנט בעולם ועתה מעוניינים לחזור לישראל - קראו כאן בהרחבה.

בנקים מקפיאים חשבונות בנק של צרפתים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

הניסיון מלמד כי שעה בה בנק בישראל מגלה כי בעל חשבון הוא תושב צרפת, עוצר הוא את הפעילות בחשבון, אוסר עליו לעשות פעולות בחשבון עד לקבלת אישור רשמי כי החשבון בישראל והרווחים בגינו מדווחים בצרפת ומהווים חלק מהדו"חות הכספיים של הלקוח.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם