מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)- עמית כהן, משפטן


גוויאנה, המוכרת גם בשמה הקודם כגוויאנה הבריטית (מבלי להתבלבל עם גאנה או גינאה), הינה מדינה הממוקמת בחופה הצפוני של דרום אמריקה (חופי הים הקריבי). בדומה למדינות שונות שהן איים בים הקריבי (כגון: ג'מייקה, טרינדד וטובגו, איי הבהאמה, ברבדוס וכיו"ב, השפה המדוברת במדינה זו הינה אנגלית, זכר לשלטון המנדט הבריטי ששרר בה בעבר (זכתה לעצמאות בשנת 1966).תרגום ישיר לשם גוויאנה הינו "ארץ המים המרובים" , פועל יוצא מקרבתה לנהרות האמזונס והאורינוקו. גוויאנה גובלת ממזרח עם סורינאם, מדרום ומדרום מערב עם ברזיל, ממערב עם ונצואלה ומצפון עם האוקיאנוס האטלנטי.

מערכת המס במדינת גוויאנה מנוהלת באופן כושל, בלשון המעטה, ואמצעי הגבייה ירודים ורחוקים ממיצוי הפוטנציאל הטמון במדינה. העלמות מס שחיתויות וכיוצא באלה עבירות צווארון לבן הן חלק בלתי נפרד ואינהרנטי מההתנהלות הנוהגת בנוף המקומי. לדוגמה, בשנת 1999, הכנסות המדינה הפיסקאליות שצמחו מן המגזר הפרטי, עמדו על סך מגוחך של 21% מסך התל"ג במדינה. עם זאת, יודגש כי חל שיפור ניכר וקבוע בנתון המדאיג דלעיל וכיום הכנסות המדינה ממס מהוות 31.9% מסך התל"ג במדינה.

מגמה זו עולה בקנה אחד עם השאיפה לפיתוח הכלכלה וניתן לראות כי חברות רבות נהנות באופן קבוע מהטבות מס משמעותיות כחלק מאג'נדה ממשלתית מוצהרת לעידוד השקעות במשק דרך תמריצי מס למיניהם.
לגופו של עניין, גוויאנה מטילה שיעורי מס גבוהים ביחס לאזור דלעיל. שיטת מס ההכנסה במדינה הינה פרוגרסיבית, כאשר שיעור מס ההכנסה הגבוה ליחידים עומד על 33.3% ולחברות על 45%. יודגש כי שיטת המס במדינה יוצרת דיכוטומיה בין חברות המסווגות כמסחריות לבין חברות המסווגות כלא מסחריות. חברה מסחרית, בגוויאנה, הינה חברה אשר למעלה מ-75% מההכנסה שלה מופקת ממסחר בסחורות שאינו מיוצרות על ידיה. חברות שאינן מסחריות הינן הלכה למעשה שיוריות להגדרה דלעיל.
עוד בחודש ינואר 2007, נחקק חוק מע"מ המקומי וקבע שיעור מע"מ העומד על 16%. כמו כן המדינה מטילה מס צריכה על טובין, בין אם מיוצרים בשטחה הטריטוריאלי ובין אם מיובאים, בשיעור של 30%.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

עולים מרוסיה - קושי בהעברת כספים לישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי לעולים חדשים או תושבים חוזרים מרוסיה אשר הבנק בישראל מסרב לקבל לחשבון בארץ העברת כספים מחשבון בנק של שמם בחו"ל - לחצו כאן לפרטים.

מיסוי פעילות במסחר אלקטרוני

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

תופעת המסחר האלקטרוני הבינלאומי (E-commerce), תופסת תאוצה רבה בעולם - בתחום זה ישנן הקלות מס מסוימות שעל כל עוסק בנושא להכיר, לחצו כאן לפרטים.

הכשרת הכנסה של ישראלי החי ומרוויח בחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בייצוג ישראלים אשר העתיקו את מרכז חייהם לחו"ל, הרוויחו כסף רב, נמנעו מלדווח על הרווחים או לשלם מס ועתה מבקשים הם להכשיר את הונם - פרטים כאן.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם