מאת: אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון) עמית כהן, משפטן


כחלק משאיפתה של רפובליקת מולדובה למשוך משקיעים זרים ובכדי לעודד את הישארותם והשתקעותם במדינה לפרקי זמן ארוכים, עברה במהלך השנים האחרונות המדינה הסובייטית בדימוס מספר רפורמות מהותיות בשיטת המיסוי המונהגת בה, רפורמות הממצבות את המדינה כיעד מס אטרקטיבי עבור אנשי עסקים ויזמים בינלאומיים.

בתוך כך, החל מה-1 לינואר שנת 2008, עודכן מס החברות במולדובה והועמד על שיעור חסר תקדים של 0%. אין עוררין כי הורדת שיעור מס החברות לשיעור אפסי, מייצר עבור גורמים עסקיים תמריץ משמעותי לפעול בשטחי המדינה. הלכה למעשה, מאפשר תמריץ זה לחברות הפועלות במדינה, להותיר את ההון העצמי שנצבר על ידן בתוך החברה וכמו כן לקבל תשלומי דיבידנד מחברות מקומיות אחרות, מבלי שיהווה הדבר אירוע מס כלשהו.
ככלל, חלוקת דיבידנד ליחידים ולחברות שאינם תושבי מולדובה כפופה לניכוי מס במקור בשיעור של 15%, אלא שיחד עם זאת, חתומה מולדובה על אמנות למניעת כפל מס מול למעלה מ-40 מדינות (בין השאר אף מול ישראל) שיש בהן כדי לאפשר לחברות רב לאומיות להפחית במידה לא מבוטלת את שיעור המס דנן ובקונסטלציה מסוימת אף לאיינו כליל (אמנות המס, אשר חלות על מס הכנסה ועל מיסים דומים, מכוונות לספק לנישומים הקלות נגד כפל מס).

נציין כי תכנון מס כגון דא יתאפשר עבור הכנסות מכל סוג שהוא, החל מהכנסות המופקות ממתן שירותים, דרך הכנסות מתמלוגים או ריבית וכלה ברווחי הון, כאמור כל עוד אותן הכנסות מופקות ע"י יחיד או חברה תושבי חוץ בתוך שטחה הטריטוריאלי של מולדובה.

בהקשר הפיסקאלי, יש לציין אף כי מולדובה מציעה שיעורי מס הכנסה תחרותיים ביותר בהשוואה למדינות אחרות ביבשת, ואגב כך, כמגמה מוצהרת, חלה ירידה הדרגתית בשיעורי מס ההכנסה במדינה אשר בימים אלו הנו נמוך ביחס הנע בין 7% ל-18% משיעורי המס הממוצעים באירופה. (יש לציין כי המדינה אף מעניקה הקלות מס משמעותיות לגורמים הפועלים בתחום המחקר והפיתוח של תוכנה וחומרה).

לסיום, נדגיש כי רשויות המס במולדובה הצהירו זה מכבר על מספר צעדים אופרטיביים לשיפור מערכת אכיפת המס הרעועה במדינה ואגב כך בכוונתם לעשות שימוש רב יותר בנתונים שנמסרו על ידי לשכות האשראי לצורך בנית פרופילים וזיהוי אי ציות לחוק וכמו כן להגביר את מידת שיתוף הפעולה עם ממשלים אחרים לעניין חילופי מידע. לאור האמור, עובר לתחילת פעילות עסקית כלשהי במדינה מומלץ לפעול בשקיפות אל מול רשויות המס המולדביות ולדאוג לקבל ייעוץ משפטי ראוי בהתאם.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

עשוי לעניין אתכם

עולים מרוסיה - קושי בהעברת כספים לישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בייעוץ משפטי לעולים חדשים או תושבים חוזרים מרוסיה אשר הבנק בישראל מסרב לקבל לחשבון בארץ העברת כספים מחשבון בנק של שמם בחו"ל - לחצו כאן לפרטים.

מיסוי פעילות במסחר אלקטרוני

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

תופעת המסחר האלקטרוני הבינלאומי (E-commerce), תופסת תאוצה רבה בעולם - בתחום זה ישנן הקלות מס מסוימות שעל כל עוסק בנושא להכיר, לחצו כאן לפרטים.

הכשרת הכנסה של ישראלי החי ומרוויח בחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בייצוג ישראלים אשר העתיקו את מרכז חייהם לחו"ל, הרוויחו כסף רב, נמנעו מלדווח על הרווחים או לשלם מס ועתה מבקשים הם להכשיר את הונם - פרטים כאן.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם