מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)


לא אחת נוהגים ישראלים לייסד עמותות לטובת קידום מטרות ציבוריות כאלה או אחרות וזאת על סמך פסיקה ענפה, תקנות והוראות ביצוע אשר מטרתם היא להגדיר את כל הנדרש באשר לאופן ייסודה של עמותה, מסמכי ההתאגדות הנדרשים, הנסיבות המתאימות, המנגנונים הנדרשים לטובת הבטחת התנהלות תקינה של העמותה ועוד.

 

במסגרת מסמכי הייסוד של העמותה מוגדרות מטרותיה, מבנה החברים בה, אופן ניהול העמותה, חלוקת תפקידים בין הנוגעים בדבר, אפשרויות תגמול ושכר לגורמים המהווים חלק ממייסדי העמותה ו/או גורמים אחרים המעורבים בפעילות השוטפת. במקביל לייסוד העמותה ובהתאם למטרותיה יש לפעול לטובת פתיחת תיק ברשויות המס, הגשת בקשות מתאימות, גיבוש אסטרטגיות ובכלל זה קבלת החלטות בנוגע למדיניות קבלת תרומות, דרכים ואופנים המאפשרים לעמותה להפיק לתורם מסמך נכון אשר בהישען עליו רשאי התורם לדרוש את התרומה כהוצאה מוכרת בפעילותו העסקית. כמו כן יש בנמצא אפשרות להקנות לעמותה הטבות במישורים אחרים, הנגזרים מאופי הפעילות שלה ובכלל זה הקלות בכל הקשור לתשלומי מס מוניציפאלי ועוד וכן הקלות אחרות הנוגעות בעסקאות נדל"ן אותן יכולה העמותה לקיים בהישען על נדל"ן שנרכש על ידה או נדל"ן אותו קיבלה העמותה כתרומה מגורמים כאלה או אחרים.
 
יחד עם זאת, יש בנמצא חובה להבטיח כי העמותה מתנהלת בצורה חוקית וכי כל הכנסותיה מכל המקורות נרשמות בספריה בצורה ראויה ונכונה. בתום כל שנת מס יש בנמצא חובה להגיש דו"חות כספיים, אם לרשם העמותות ואם לרשויות המס, הכל בהתאם להוראות החוק במטרה להבטיח כי העמותה פועלת לטובת קידום מטרותיה וכי הכספים והתקציבים מוזרמים לטובת מטרות ציבוריות ואחרות אותן המחוקק מבקש לקדם. למרות כל האמור, יוצא לא אחת כי העמותה אינה מתנהלת כראוי. כך יוצא כי גורמים אינטרסנטיים עושים בה שימוש למטרות שלא לשמן היא נוסדה ומכאן הדרך להתנהלות פלילית ו/או לא חוקית ו/או התנהלות הפוגעת בשאר החברים בעמותה ו/או בגורמים הקשורים אלה קצרה. לטובת האמור רשם העמותות מוסמך לפעול אל מול המנהלים בעמותה, לבחון את התנהלותה והיה ונדרש אף לזמן לחקירה, לדרוש מסמכים, לערוך ביקורות ולהטיל סנקציות כבדות משקל על עמותות ו/או מנהלים אשר פעלו בניגוד להוראות החוק, תקנון העמותה ו/או בכל דרך לא חוקית אחרת. המשמעות היא כי יש בנמצא חובה לנהל את העמותה בצורה שקופה ומסודרת ביותר, אחרת הצרות והבעיות אל מול הממונים על אכיפת החוק לא תאחרנה לבוא. יובהר כי לא אחת עמותות מסתבכות בשל חוסר הנהלה ברורה ו/או עקב מריבות וסכסוכים ו/או כתוצאה מחוסר תקציבים ו/או כתוצאה ממצוקות רבות אחרות, מה שלא בהכרח פותר את הגורמים לעוולה מאחריות - ההפך.
 
כיצד אנחנו יכולים לסייע במקרים אלו?
משרדנו מתמחה בכל הקשור בדיני עמותות, החל משלב הייסוד הנכון וחלה בניהול השוטף של העמותה. כמו כן ידע משרדנו לטפל בשם העמותה ו/או מייסדיה בליקויים ו/או בהתנהלות מול רשם העמותות במקרה בו מתעוררות שאלות או בעיות. באותה מידה ידע משרדנו לפעול לטובת סגירה נכונה של עמותה, פירוקה ו/או בנקיטה בכל פעולה חוקית נדרשת אחרת לטובת הבטחת התנהלות תקינה, כזו המגינה על המייסדים, על ההנהלה, על אלה שבסופו של יום בקשו לקדם מטרה ציבורית ראויה.
 
היה ועזרתנו נדרשת, נשמח אם תפנו לעו"ד אלי דורון לטובת קידום האמור, חייגו עתה 054-4251054

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

רכישת דירה על ידי עמותה / מלכ"ר

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

לסיווגה של עסקת רכישת דירת מגורים על ידי מלכ"ר חשיבות רבה בבואנו לבדוק את חבות המס שתוטל על המלכ"ר, שכן במקרים רבים סוגיית הסיווג אינה חד משמעית ויש לבחון כל מקרה לגופו ובהתאם לנסיבות המקרה הספציפיות.

ייסוד וליווי משפטי של עמותות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ וליווי משפטי מקיף בכל הנוגע להתנהלותן של עמותות, מוסדות, חברות וארגונים לא ממשלתיים מהמגזר השלישי, מגזר ההתנדבות - לחצו כאן לפרטים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם