מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)


תופעת המסחר האלקטרוני הבינלאומי (E-commerce), דוגמת Amazon, eBay וכדומה, לרבות בשיטת ה-Dropshipping, תופסת תאוצה רבה בעולם בשנים האחרונות.

לפי שיטת ה-Dropshipping, עוסקים ישראליים (יחיד/חברה) מנצלים את הפלטפורמות אשר מעניקים להם אתרי המכירות דרך האינטרנט ומקימים חנות באחד האתרים (למשל ב-eBay) כאשר במסגרתה מציעים הם ללקוחות פוטנציאליים מכל רחבי העולם לרכוש מוצרים מסוימים. רק לאחר שהלקוח רוכש מוצר מסוים, העוסקים רוכשים את המוצר באתר אחר באינטרנט (למשל מ-Amazon), כמובן במחיר נמוך יותר, ודואגים להעבירו ללקוח. חשוב לציין כי עוסקים בתחום כאמור, מחויבים כמו כל עוסק אחר לנהל ספרים בהתאם להוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות), תשל"ג-1973 ולדווח על הכנסותיהם לרשויות המס. משמעות האמור הינה, כי בגין ההכנסות והרווחים המופקים מפעילותם זו, חייבים הם לשלם מס הכנסה ומע"מ בישראל. בהקשר זה חשוב להדגיש כי ישנן הקלות מס מסוימות שעל כל עוסק בתחום להכיר - תכנון מס נכון וחוקי יכול לחסוך הרבה עלויות לאותם עוסקים ואף יכול למקסם את רווחיהם מפעילות זו.

 

הגדרת המודל העסקי

לאופן הגדרת המודל העסקי של הפעילות חשיבות רבה לצרכי מס (הן מס הכנסה והן מע"מ), כך למשל בהתקיימות תנאים מסוימים (לרבות התנאים המפורטים במסגרת תקנה 6 לתקנות מס ערך מוסף, התשל"ו-1976), פעילות ה-Dropshipping עשויה להיחשב כפעילות תיווך שבמסגרתה העוסקים, הלכה למעשה, מתווכים בין הלקוח שמעוניין לרכוש מוצר ספציפי לבין החנות שבה נמצא המוצר תמורת דמי תיווך/עמלת תיווך. בהקשר זה יצוין, כי ככל שהפעילות תסווג כפעילות תיווך, רלוונטיות מאוד הוראות סעיף 30(א)(5) לחוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 הקובעות כי הכנסות ממתן שירות לתושב חוץ חייבות במע"מ בשיעור אפס (כאשר נקבע כי לא יראו שירות כניתן לתושב חוץ כאשר נושא ההסכם הוא מתן השירות בפועל, נוסף על תושב חוץ גם לתושב ישראל בישראל). כמובן שיש לבחון כל מקרה לגופו ולהיוועץ עם אנשי המקצוע הרלוונטיים בעניין על מנת למנוע תאונות מס בעתיד ולהבטיח התנהלות חוקית ושקופה מול רשויות המס.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מיסוי מקרקעין ונדלן בשוויץ

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

יעד אטרקטיבי אשר קרנו בעלייה בעת האחרונה הוא מדינת השלג, השוקולד והשעונים – שוויץ. עם זאת, להשקעה בנדל"ן בשוויץ עשויות להיות גם השלכות מס בישראל, אשר יש להביאן בחשבון.

יעוץ משפטי לבעלי מניות בחברה זרה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ משפטי מיוחד עבור ישראלים להם מניות בחברות זרות ברחבי העולם יחד עם בעלי מניות זרים - אנו מלווים יזמים ומיזמים רבים, לחצו כאן לפרטים.

העברת כסף מחו"ל והטבות מס לעולה חדש

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

משרדנו מורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות המס אשר בקיאים בנהלי רשויות המס לקבלת הטבות מס עבור עולים חדשים ויודע ללוות את הלקוח באופן המהיר, הבטוח והדיסקרטי עבורו לקבלת מלוא זכויותיו מאת המדינה בתחום המס כעולה חדש.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם