מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן


רשויות המכס החזירו ליבואן 48,000 ₪ בשל טעות בסיווג המוצר

ביום 23.3.2019 קיבל בית המשפט השלום בבאר שבע תובענה שהגישה חברת "יורם פרילינג מערכות נהיגה בע"מ" (להלן: "התובעת") כנגד החלטת אגף המכס (להלן: "הנתבעת") בעניין סיווג כלי טיס שייבאה התובעת והורה לנתבעת להשיב סך של 48,000 ₪ בגין מס קניה ששולם ע"י התובעת (תא"מ 21839-11-16‏ ‏יורם פרילינג מערכות נהיגה בע"מ  נ' מדינת ישראל - אגף המכס)‏.


רקע כללי

בשנת 2013 רכשה התובעת כלי טיס מגרמניה המכונה "ג'ירופלן" (להלן: "כלי הטיס") תוך הצהרה וסיווג כלי הטיס כ-"כלי טיס אחר". בטרם יובא כלי הטיס, נציגי המכס בגרמניה ערכו בדיקה וסיווגו את כלי הטיס כ"מסוק". לאחר שכלי הטיס הגיע לארץ, נתגלה כי קיים שוני בסיווג ועל כן, פנתה התובעת למשרד התחבורה בבקשה לשנות את סיווג כלי הטיס בהתאם לנרשם על ידי רשויות המכס בגרמניה, היינו מסוק. הבקשה אושרה וסיווג כלי הטיס שונה בהתאם ושוחרר מהמכס. לאחר כשנתיים משחרורו של כלי הטיס מהמכס לידי התובעת, הנתבעת ערכה ביקורת אצל התובעת ובסיומה הודיעה לה כי הסיווג הנכון של כלי הטיס הוא "כלי טיס אחר" ולא "מסוק" ועל כן, נדרשה התובעת לשלם מס קניה בסך של 48,000 ₪.

 

לדרישת הנתבעת, התובעת הפקידה ערבות בנקאית בגובה מס הקניה ופתחה במו"מ מול גורמי המכס בעניין הסיווג של כלי הטיס. לאחר שדין ודברים בין הצדדים לא צלח, הנתבעת ממשה את הערבות בסך של 48,000 ש"ח. התובעת לא השלימה עם עמדת רשויות המכס ומכאן אפוא התביעה דנן. הצדדים נחלקו בשאלה מרכזית אחת - האם לאור מאפייניו של כלי הטיס יש לראות בו משום "מסוק", הפטור מתשלום מכס ומס קניה (כטענת התובעת), או שמא יש לראות בכלי הטיס משום "כלי טיס אחר" הפטור מתשלום מכס אך מחויב בתשלום מס קניה בשיעור של 15% (כטענת הנתבעת).
 

דיון והכרעה

בית המשפט השלום בבאר שבע, מפי כב' הרשם הבכיר אורי הדר, בחן את מאפייניו הייחודיים של כלי הטיס ואת טענות הצדדים וקבע כי בנסיבות העניין יש לסווג את כלי הטיס כ-"מסוק" וכתוצאה מכך הורה לנתבעת להשיב לתובעת סכום שנגבה על ידה בסך של 48,000 ₪. בית המשפט ציין כי אף הנתבעת הכירה בכך כי כלי הטיס משלב בתוכו יכולות של מסוק ועל אף זאת, העדיפה לתת פרשנות לסיווג של כלי הטיס לרעת הנישום באופן בו יוטל עליו מס קניה. נקבע כי במקרים בהם יש מספר פרשנויות לדבר החוק, יש להעדיף את הפרשנות המטיבה עם הנישום ולא פרשנות הפוגעת בו, כפי שעשו רשויות המכס.

 

לעניין שינוי הסיווג שביצעה התובעת מול משרד התחבורה, נקבע כי השינוי נעשה על מנת שתהא התאמה למסמכים שהגיעו מגרמניה בהם גורמי המכס הגרמני סיווגו את כלי הטיס כ-"מסוק" ואין בשינוי זה משום כוונה להתחמק מתשלום מס. בית המשפט דחה את בקשת התובעת להורות לנתבעת לסווג באופן כללי את ה-"ג'ירופלן" תוך שנקבע כי בהתחשב בקיומם האפשרי של מאפיינים שונים לאותו כלי טיס המכונה "ג'ירופלן", אין על בית המשפט להחליף את שיקול הדעת של הרשות וכל מקרה נידון לגופו, וחזקה על הרשות כי תערוך בכל מקרה את הבדיקות הרלוונטיות והמקיפות לצורך קביעת הסיווג. 

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

פיתוח ועיצוב מוצר אינו נחשב ל"נכס בלתי מוחשי"

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

לאחרונה ניתן פסק דין בעניין חברת מגוגו בע"מ שבמסגרתו אושרה שומת תשומות שהוציא מע"מ נתניה ונקבע כי עיצוב מוצר כשלעצמו שנעשה על ידי החברה, ללא זכות יוצרים רשומה לא מהווה "נכס בלתי מוחשי" הפטור ממע"מ.

ליווי אישי לישראלים החוזרים להתגורר בישראל

מאת: אודליה שיינדורף, עו"ד

משרדנו כאן בשביל לעזור לכם לתכנן, להתארגן ולקבל החלטות משמעותיות בדרך חזרה לישראל, וזאת בסיוע צוות עו"ד רחב שיעניק לכם את המעטפת האולטימטיבית בנושא ובהתאם לנסיבותיכם הספציפיות, נגבש יחדיו תכנית מסודרת לקראת חזרתכם ארצה.

חיוב במס שכר בגין רכיבי שכר שונים המשולמים לעובדים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

בפסק דין שניתן על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה, דחה בית המשפט את הערעור שהגישו המועצה האזורית מעלה יוסף ובית הספר האזורי מעלה יוסף על שומות בצו שהוצאו להם על ידי פקיד שומה חיפה, שעניינם חיוב המערערים בתשלום מס שכר בגין רכיבי שכר שונים המשולמים לעובדי המערערים ע"מ 68374-09-16 מועצה אזורית מעלה יוסף נ' פקיד שומה חיפה; ע"מ 40026-12-16 בית ספר אזורי מעלה יוסף נ' פקיד שומה חיפה).

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם