מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); עמית כהן, עו"ד


החלטת בית המשפט העליון לאפשר הפעלת חשבון בנק לחברת מסחר בביטקוין מלמדת על מגמה משפטית ברורה

ביום 3/6/19 קבע ביהמ"ש העליון כי חברת "ביטס אוף גולד", חברת המסחר במטבעות וירטואליים הגדולה בישראל, תוכל להמשיך לנהל את חשבון הבנק שלה בבנק לאומי לצורכי פעילותה במסחר במטבעות וירטואליים. במסגרת זו קיבל בנק לאומי את המלצת בית המשפט לפיה חשבון הבנק של "ביטס אוף גולד" לא ייסגר וזו תוכל להמשיך בפעילותה בו בכל הקשור למטבעות דיגיטליים, כפי שעשתה עד כה. המדובר בהחלטה משמעותית, אשר גורמים רבים בענף ייחלו לה, כזו שמטבע הדברים וודאי תשפיע רבות על ענף המטבעות הווירטואליים המקומי כבר באופן מיידי. 
 

במסגרת דיון שהתקיים בפני כב' השופטים דפנה ברק-ארז, עופר גרוסקופף וג'ורג' קרא, הגיעו הצדדים להסכמה כי "לצורכי פשרה במסגרת תיק ספציפי זה, בלי שהדבר יהווה תקדים משפטי או הסכמה כלשהי מצד הבנק לניהול חשבונות מסחר למטבעות וירטואליים במקרים נוספים, מוסכם כי המערערת תוכל להמשיך לנהל את חשבונה בבנק לאומי לצרכי פעילות מסחר למטבעות וירטואליים".

שופטי בית המשפט העליון אמנם מסייגים את החלטתם ואף קובעים מפורשות כי אין מדובר בתקדים משפטי מחייב, אלא שבפועל עצם ההחלטה מדברת בעד עצמה. כעת, ניתן לצפות לשינוי כלשהו במדיניות הבנקים שעד כה התאפיינה בעיקר בהערמת קשיים רבים ומכבידים, כאלו אשר הלכה למעשה מנעו מגורמים לעסוק בתחום הסחר במטבעות ווירטואליים. במקביל, ניתן לצפות כי ככל והבנקים ימשיכו עם מדיניותם שעד כה מנעה באופן כמעט גורף מלקוחותיהם פעילות במטבעות ווירטואליים, יוביל הדבר להצפת בתי המשפט בתביעות רבות כנגד הבנקים. נוסיף כי החלטת בית המשפט העליון ממשיכה קו ברור שבו "ממליצים" בתי המשפט לבנקים לאפשר פעילות כזו או אחרת במטבעות ווירטואליים. כך היה בחודש מאי 2018, שם, לאחר התערבות ביהמ"ש המחוזי בתל אביב, בנק הפועלים הסכים לקבל הפקדת לקוח שמקורה במכירת ביטקוין, זאת לאחר שבית המשפט השתכנע כי אין מדובר בכספי הלבנת הון.

 

הלקוח, אשר הגיש תבעיתו כנגד הבנק באמצעות עורכי הדין אסף גרשגורן ו-עמית משה כהן ממשרדנו, טען כי הסירוב לקבל את ההפקדה אינו סביר לאור המצאת שורה מסמכים ואסמכתאות שמעידים על מקור הכספים ששימשו לרכישת הביטקוין ועל נתיב הכסף. בנק הפועלים, שטען במשפט כי יש יסוד סביר לחשש כי מכירת הביטקוין קשורה להלבנת הון ומימון טרור מאחר שאין דרך לזהות את מקור הכספים בעסקאות מטבע וירטואלי - קיבל את המלצת בית המשפט ואיפשר את הפקדת הכסף בחשבון.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המרת מטבע דיגיטלי / קריפטו מסוג אחד לאחר

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מעניק ייעוץ משפטי מיוחד לממירי מטבעות דיגיטליים / קריפטו מסוג אחד לסוג אחר במטרה להביא לידי הכשרת מטבעות וארנקים דיגיטליים, הלבנה של מטבעות שחורים וכו' - קראו כאן בהרחבה בנושא.

דיווח ותשלום מס על מכירת מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

לאחרונה פרסמה רשות המסים את טופס 1399 לשנת המס 2019, המכונה "הודעה על מכירת נכס וחישוב המס המגיע לשנת המס 2019", במסגרתו ישנה התייחסות מפורשת לדיווח אודות מכירה של מטבע וירטואלי בעמודה חדשה וייעודית לכך.

בנקים בישראל מסרבים לקבל כסף שמקורו במטבעות ווירטואליים

מאת: ראניה עלימי, עו"ד (רו"ח)

לא פעם, אנו נתקלים במשקיעים אשר מבקשים להעביר את תמורת השקעתם ורווחיהם מפעילותם במטבעות ווירטואליים לחשבונות בנק בארץ אך נתקלים בסירוב על ידי הבנקים. מדובר במצב לא הגיוני כלל אשר מוביל לעיוות חוקי חמור, כאשר ניתן להתגבר עליו באמצעות הגשת תביעה כנגד הבנק המסרב לקבל את הכספים ולהכריח אותו באמצעות צו בית משפט לקבל את הכסף.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם