מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)


תביעות כספיות כנגד חברות הנתונות במצוקה כלכלית

לא אחת יוצא כי בעל עסק המספק שירותים או מוצרים, המורגל לעבוד מול לקוח מסוים, מוצא את עצמו, אם כתוצאה ממצוקה תזרימית של אותו לקוח ואם מטעמים אחרים - מתקשה לגבות מאותו לקוח את חובו לעסקו וזאת למרות שמדובר בלקוח ותיק אשר עד כה שילם לעסק כספים רבים. בחלק גדול מהמקרים, דווקא בשל מערכת יחסים ארוכה בשנים, אותו לקוח מצליח להביא את בעל העסק למצב בו נפתח לזכותו אשראי בהיקף גדול מהמתוכנן או המקובל, משמע נפתח חוב בהיקף גדול אותו מתקשה בעל העסק לגבות. לפעמים החוב מגיע למידה המסכנת ממש את עצם קיומו של העסק. 
 

במקרים שכאלה, בהם לקוח ותיק מתקשה לעמוד בתשלומים, מוצא את עצמו בעל העסק בפני דילמה לא פשוטה שכן מצד אחד מדובר בלקוח ששנים רכש ושילם בצורה תקינה ומאידך, עתה מבקש הוא עקב מצוקה או מטעמים אחרים להמשיך ולספק לו שירותים או סחורה, מבלי לשלם את חובו כמוסכם או תוך הצבת דרישות ותנאים המייצרים קושי ממשי אצל בעל עסק - ספק השירותים או ספק המוצרים. מצב דברים כאמור מחייב הדלקה של נורית אדומה והערכות משפטית נכונה מצד בעל העסק, מצד זה שהלכה למעשה מעמיד אשראי בדרך של המשך אספקה של סחורה או שירותים. על בעל העסק להבין כי היה ואותו לקוח יקרוס, יש בנמצא סבירות גבוהה לפיה לא יהיה לו ממי להיפרע - על בעל העסק להבין כי בנסיבות שכאלה הוא, ביחד עם רבים אחרים, ככל הנראה יכנס לרשימת הנושים הבלתי מובטחים ולכן הבנקים וגורמים אחרים אשר דאגו לעצמם והבטיחו את מעמדם כנושים מובטחים, יראו את כספם בחזרה אבל הוא יישאר עם החוב.

 

מצב הדברים הנתון עלול להטעות שכן ייתכן והלקוח, למרות הקושי התזרימי, נוהג כתמול שלשום, אוחז בנכסים, נוהג במכונית יפה וכלפי חוץ הכל נראה תקין, אלא שכל הנראה לעין ממזמן שועבד לטובת אחרים ומשכך לאותם גורמים תנתן עדיפות בנשיה במקרה בו העסק קורס ו/או במקרה בו אותו לקוח ייכנס להליך ו/או למעמד של פירוק או חדלות פירעון. המצב מתקשה עוד שיותר שעה בה אותו לקוח מבהיר לבעל העסק כי לשם עמידה בהתחייבויות שלו ובכדי שההמחאות שלו יכובדו, יש להמשיך ולספק לו סחורות וכדומה, מה שלמעשה מעמיד עתה את בעל העסק בפני מצב בו עליו להחליט האם להיות זה ה-"גורם" לחייב לקרוס בדרך של אי הספקה או לפעול בדרך אחרת. הניסיון מלמד כי מצבים אלה הינם מורכבים - מצבים אלה נעשים מורכבים עוד יותר שעה בה יש מערכת יחסים של שנים בין הלקוח לבין בעל העסק, שלא לדבר על מצבים בהם הלקוח מתוחכם ומשכך נמנע הוא מלחשוף בפני בעל העסק, הספק, על מצבו הממשי ועל כך שהבנקים וגורמים אחרים חונקים אותו תזרימית. לפעמים אותו לקוח אף ינסה להציג בפני הספק, בעל העסק, מצגים כוזבים כאילו מצבו מעולה, כאילו בקרוב אמור הוא לקבל כספים גדולים וכו', מה שעלול לגורם לבעל העסק להגדיל עוד יותר את האשראי אותו הוא מעמיד לטובת העניין. 
 

כיצד אנחנו יכולים לסייע במקרים שכאלו?

במקרים מסוג זה משרדנו מתמחה - למשרדנו ניסיון רב בכל הקשור בטיפול בלקוחות החייבים לך, הספק, כספים גדולים. משרדנו יידע כיצד לטפל בבעיה, כאשר לפעמים די בטיפול משפטי טהור אשר אינו כרוך בהליך בפני בית משפט ולפעמים מחייבת התנהלותנו הפעלת מעורבות משפטית, לרבות פניה לערכאות. משרדנו יידע להציע לך הספק כיצד לפעול משפטית וזאת במטרה להבטיח שיפור העמדות משפטיות אם לטובת גבייה מידית ואם לטובת שיפור עמדות למקרה בו העסק יקרוס. כמובן שהמטרה היא לנסות ולפתור את הבעיה ללא מעורבות של בתי המשפט, אך לא תמיד הדבר אפשרי. לפעמים ניתן יהיה נכון לפתור את הבעיה חוזית או משפטית באופן שכזה ולפעמים המצב הוא כזה שרק התערבות משפטית של ממש, בדרך של פניה בהולה לערכאות, עשויה להביא את החוב או לפחות את חלקו לכדי פירעון.

 

לטובת גיבוש עמדה יש בנמצא צורך לפעול במהירות, לפעמים נדרשת חקירה כלכלית ולפעמים נדרשת מעורבות של גורמים משפטיים אחרים, מה שברור הוא כי הזמן פועל לחובת בעל העסק, הספק, ולכן עליו לפעול במידי ובמהירות לטובת מתן מענה נתון לסיטואציה שנוצרה. במשרדנו מחלקת ליטיגציה המנוהלת על ידי צוות מקצוענים דוגמת עו"ד ורו"ח ירון טיקוצקי ובנוסף למשרדנו מחלקת חדלות פירעון ושיקום חברות המנוהלת על ידי ד"ר עו"ד ורו"ח שלמה נס. למשרדנו מחלקות נוספות וכל אלה יחדיו ידעו לפעול בעניינך לטובת מתן מענה יעיל ומהיר.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

אי פירעון הלוואה בתוך המשפחה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בכל הקשור בגביית חובות מבני משפחה - אנו יודעים לפעול במקצועיות ובתחכום, נדע לעשות הנדרש על מנת שאתה תקבל את המגיע לך ולבנות עבורך אסטרטגיה מנצחת ולקדם גבייה מהירה מבן משפחה, במינימום עלות ובמינימום נזק.

הפרת הסכם שכירות עקב הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בייצוג משפטי של משכירים בתביעות כנגד שוכרים אשר הפרו הסכמי שכירות, אם הנוגעים להשכרת דירות למגורים ואם בהשכרת נכסים מסחריים, עקב הקורונה ובכלל.

תביעות בגין הפרות חוזה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בדיני חוזים, בעריכה של הסכמים ובטיפול משפטי מיידי עבור מצבים בהם נחשפת הפרה של התקשרות חוזית וזאת על סמך אסטרטגיה משפטית וכלכלית מתאימה לכל מקרה.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם