מאת: ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד


יש אלטרנטיבה לחברות בקשיים (טור דעה)

זו השנה החמישית שכשני שליש מכלל התיקים האזרחיים בכל בתי המשפט המחוזיים במדינת ישראל הם תיקים בתחום חדלות הפירעון.

בתקשורת אנו שומעים לאחרונה בתדירות גבוהה על כך שחברה כזו או אחרת "פשטה רגל", אולם חברה לא פושטת רגל אלא מתפרקת. עולם פשיטות הרגל זה חלק מעולם חדלות הפירעון ומתייחס לאדם פרטי המגיע לפשיטת רגל. בעבר, היו בין 3,000-4,000 תיקי פשיטת רגל בשנה, כיום מדובר בכעשרים אלף תיקים מדי שנה. כל תיק כזה, זו משפחה שמגיעה לחוסר יכולת לעמוד בהתחייבויותיה - נתון זה עצוב מאוד ומטריד. במקביל, כשחברה מגיעה לקשיים, ישנה לכך השפעה רחבה. כל חברה כזו יכולה להיות קבוצת חברות עם מאות או אלפי עובדים. לצערנו חברות שנכנסות לקשיים ולהליכי חדלות פירעון הפכו גם כן לתופעה רווחת מאוד.

 

בשנות השיא של הבורסה לניירות ערך בת"א נסחרו בבורסה כ-760 חברות. כיום מספר החברות הציבוריות הוא כ-450 בלבד, קיטון של כ-40%!. גם לפני שנת 2008, שנת המשבר הכלכלי הגדול בעולם, כבר היו כ-120 חברות ציבוריות בבורסה שהגיעו להליכי חדלות פירעון. מאז הצטרפו למעלה מ-140 חברות שנכנסו להסדרי חוב ושלא יכלו לשלם חובותיהן המצטברים בסך של למעלה מ-40 מיליארד ₪, ועדיין יש לא מעט חברות ציבוריות גם כיום שמצויות במצב בעייתי. נתונים אלו משקפים היטב את המציאות, נתונים אלו מהווים נורה אדומה לכל בעל עסק או חברה, והם רלבנטיים גם לספק, קבלן משנה, או לקוח של העסק הנקלע לקשיים אשר צריך להיערך לכך ולדעת כיצד ניתן להתגונן או לטפל במצב זה.

 

אין להתנהל בשאננות עסקית או משפטית כאשר זו המגמה הכללית ואין לטעות ולחשוב כי חברה מגיעה לקשיים רק בשל התנהלות שלא כדין או מרמה של מנהליה. יכולות להיות נסיבות חיצוניות או עסקיות אחרות שמשפיעות על העסק ומביאות אותו לקשיים. בין הגורמים הנפוצים בקרב חברות הנקלעות לקשיים ניתן למצוא:

  • ניהול כושל של תזרים המזומנים של החברה;
  • תמחור לא נכון - חברה מייצרת ומשווקת מוצרים או מבצעת פרוייקטים בהיקפים נרחבים אך במחירים שאינם מניבים רווחים.
  • נסיבות חיצוניות שמשפיעות על החברה כגון: תחרותיות קשה, שינוי ברגולציה, התפתחות טכנולוגית חדשה ועוד.

 

מה שחשוב לדעת הוא כי אין המדובר בדרך "אל חזור". להיפך, בפני חברה בקשיים ניצבות אלטרנטיבות, וניתן בליווי משפטי ועסקי מושכל ומנוסה להביא לתוצאות שונות. לעתים, זהות המנכ"ל לכשעצמה יכולה להשפיע על האלטרנטיבה והתוצאה לטובת כולם, לרבות השפעה דרמטית על מצב העסק עצמו. בעולם של חברות בקשיים וחדלות פירעון ניתן להוביל לתוצאות שונות וטובות ולהשפיע על המצב של כל הגורמים המעורבים.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

החברה הושפעה מהקורונה? חובת הגילוי על הדירקטור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

גם החברה שלכם הושפעה ממשבר הקורונה? חובת הגילוי והאחריות עלייך כדירקטור - קרא כאן המלצות חשובות לגבי גילוי בדו"חות הקרובים ואיך לשרוד בעולם מלא סיכונים?

הקפאת הליכים / חדלות פירעון בשל הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו המתמחה בשיקום עסקים ובסיוע לעסקים הנתונים במצוקה תזרימית יודע לבחון במהירות הבזק את הפעילות, לבחון מה הצעדים הנדרשים לטובת הצלת העסק ולנקוט בנדרש ללא דיחוי.

העברות מרמה על ידי חייב

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להתנהל מול הנאמן, בתי המשפט, כונס הנכסים הרשמי ומול כל גורם נדרש אחר לטובת טיפול בטענות של הברחת נכסים או העברות מרמה במסגרת הליך של פשיטת רגל, חדלות פירעון או כל הליך קשור אחר.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם