מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו עו"ד


לאחרונה התבצעה פנייה מטעם משרדנו לשרת המשפטים בבקשה להרחבת פעילותה של המחלקה הכלכלית הפועלת בבית המשפט המחוזי בחיפה על ידי הוספת שופטים אשר יכהנו בה, הואיל וכיום מכהן במחלקה זו שופט אחד בלבד ובשל כך מפספסת מחלקה זו את ייעודה כאמצעי לקידום הפעילות העסקית וחיזוק הכלכלה של אזור חיפה והצפון.
 

הרקע: הקמתה המוצלחת של מחלקה כלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב

בשנת 2010 תוקן חוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: "חוק בתי המשפט") במסגרתו הוקמה מחלקה כלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו. מטרתה של מחלקה זו הייתה התמקצעות של השופטים הדנים בעניינים הכלכליים ויצירת אחידות ועקביות בפסיקה בעניינים אלה, וכן הקטנת אי הוודאות ולהגברת היציבות בתחום הכלכלי. נקבע כי במחלקה יכהנו דרך קבע שופטים מקצועיים וזו תחזיק בסמכות הבלעדית לדון בסכסוכים בעלי נופך כלכלי כהגדרתם בחוק בתי המשפט. מלבד פתרונם היעיל של סכסוכים כלכליים, הקמתה של מחלקה כלכלית הביאה לקיצור משמעותי במשך הזמן הנדרש להשלמתם של ההליכים המתנהלים במסגרתה. שילובם של אלה הגדיל את האמון של גופים עסקיים מהארץ ומהעולם בסביבה העסקית בישראל, והגדילו המשיכה לישראל כמדינה התומכת בפעילות עסקית. לאור ההצלחה, הוקמה מחלקה כלכלית נוספת בבית המשפט המחוזי בחיפה בחודש יוני 2018.

 

הבעייתיות - היעדר תקנים לשופטים במחלקה הכלכלית בחיפה פוגעת בפעילותה

החל מהקמתה ועד היום מכהן דרך קבע שופט אחד בלבד במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה, וזה נדרש לתת מענה לכלל הסכסוכים הכלכליים באזור חיפה והצפון, זאת מלבד יתר חובותיו כערכאה שיפוטית מחוזית שאינה כלכלית וכערכאת ערעור על פסיקות והחלטות הניתנות בערכאות הנמוכות. לשיטת משרדנו, מצב זה חוטא למטרות העומדות בבסיס הקמתה של מחלקה כלכלית בחיפה ואינו מאפשר את פעילותה כגוף מקצועי המאפשר מענה משפטי, מקצועי ומהיר לסכסוכים כלכליים ופוגעת באטרקטיביות העסקית של האזור, בפרט כאשר עסקים רבים מהארץ ומהעולם עתידים לבחור להשתקע באזור תל אביב. לאור זאת, פנה משרדנו לשרת המשפטים בבקשה להגדלת תקן השופטים במחלקה הכלכלית לאור בעייתיות זו והשלכותיה על כלכלת אזור חיפה והצפון, וכתולדה מכך, על כלכלת ישראל בכללותה.
 

משרדנו מציע תמיכה לגופים עסקיים רבים באזור חיפה והצפון לצד מענה לסוגיות משפטיות וסכסוכים בתחומים כלכליים-עסקיים,
ופועל ללא לאות לקידום האטרקטיביות של אזור חיפה והצפון כיעד להקמה וקיום עסקים.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מוקד חירום למתן ליווי משפטי בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

מוקד חירום מיוחד של משרדנו אשר יאפשר לכל דורש לשוחח עם עורך דין הבקיא בתחום מומחיות משפטי לו הוא זקוק, ולקבל מענה משפטי מתאים מבלי כל צורך להגיע פיזית למשרד.

הרחבת פעילות המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

כבוד השופטת למלשטריך לטר וכבוד השופטת טאובר יצטרפו לסגן הנשיא כבוד השופט רון סוקול, ובכך יגדילו פי 3 את מספר השופטים המכהנים במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בחיפה וזאת בהמשך לפניית משרדנו בנושא.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם