מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו עו"ד


החל מהתאריך 1/1/19 חשבונות בנק בחו"ל של ישראלים ייחשפו לרשות המסים!

ביום 1.1.2019 אישרה ועדת הכספים של הכנסת את תקנות מס הכנסה (יישום תקן אחיד לדיווח ולבדיקת נאותות של מידע על חשבונות פיננסיים), התשע"ט-2019 ("תקנות CRS"), המטמיעות בדין הישראלי את מערכת חילופי המידע בין מדינות ה-OECD למטרת גביית מס.
 
לאור כניסתן לתוקף של תקנות אלה יידרשו מוסדות פיננסיים בישראל ליישם תקן בין לאומי להחלפת מידע לגבי אזרחים זרים המנהלים חשבונות בנק בשטחן. כתוצאה מכך, מידע ממוסדות פיננסיים במדינות ה-OECD יימסר לרשות המיסים בישראל וזו תוכל לנקוט בהליכים כנגד נישומים בגין חשבונות בנק המצויים מחוץ לישראל. משמעות הדבר היא כי רשות המיסים תקבל מידע לגבי נישומים בעלי הכנסות לא מדווחות המופקדות בבנקים בחו"ל, ואלה יהיו חשופים להליכים אזרחיים ופליליים.
 
תקן ה-CRS
CRS (Common Reporting Standard) הינו תקן שפותח על ידי ארגון ה-OECD לאיסוף מידע אודות חשבונות בנק של תושבים זרים לצורך אכיפת מס בין מדינות. בהתאם לתקן זה מחויבים מוסדות פיננסיים (בנקים בעיקר) לאסוף מידע לגבי חשבונות בבעלות אזרחים זרים ולהעבירם לרשויות המס המקומיות וזאת תוך הגדרה רחבה של המונחים על מנת להרחיב את תחולתו על חשבונות שונים המתנהלים במסגרת מוסדות פיננסיים. בהתאם, רשויות המס המדינתיות חולקות את המידע שנאסף אחת עם השנייה ובכך מגדילות את יכולת גביית המיסים. בשנת 2014 הצהירה ישראל כי תפעל ליישום התקן. ביולי 2016 אישרה הכנסת את החוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס' 227), התשע"ו-2016, שמניח תשתית חוקית שתאפשר חילופי מידע אוטומטיים ובהתאם לכך הואצו תהליכי הטמעתו של התקן עד התקנתן של תקנות ה-CRS שנכנסו לתוקף בתחילת 2019.
 
משמעותן של תקנות ה-CRS
הטמעת תקן ה-CRS בישראל מביא לכך שמדינת ישראל תיכנס למאגר המדינות המחליפות ביניהן מידע לגבי אזרחים זרים המנהלים חשבונות בנק בתחומן. עובדה זו טומנת בחובה משמעויות כבדות משקל, הואיל ודיני המס בישראל מחייבים דיווח ותשלום מס עבור הכנסות של תושב ישראל המופקות גם מחוץ לישראל, ובפרט הכנסות מרווחי הון (כגון ריבית) או שכירות.
 
גילוי מרצון
נכון להיום מאפשרת רשות המיסים לדווח במסגרת הליכי "גילוי מרצון" על הכנסות החייבות במס בישראל כנגד תשלום המס בהיבט האזרחי בלבד, וללא נקיטתו של הליך פלילי. בהקשר זה יש לציין כי רובן של בקשות גילוי מרצון כוללות הצהרת הנישומים על הכנסות מחוץ לישראל (לדוגמא רווחי הון או שכירות). לאור הטמעת תקן ה-CRS יועבר לרשות המיסים מידע ממדינות החברות ב-OECD לגבי תושבי ישראל המחזיקים בחשבונות בנק מחוץ לישראל, לרבות כל הפעילות בחשבונות אלה.
 
אין להקל בעובדה זו ראש שכן אי דיווח ותשלום מס על הכנסה הינה עבירה פלילית ועוולה אזרחית, אשר מלבד חיוב בתשלום המס שלא שולם כנדרש (וקנסות נוספים) עלולים אף לגרור עונשי מאסר. על כן, אנו ממליצים לבעלי חשבונות בנק זרים בהם הכנסות החייבות במס בישראל "להקדים תרופה למכה" ולהתחיל בהליכי גילוי מרצון, ובכך להימנע מחשיפתם להליכים פליליים.

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 4.2 ע"י 5 גולשים

עשוי לעניין אתכם

רשות המסים בוחנת גילוי מרצון על מזומן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

לאחרונה פורסם כי רשות המיסים בוחנת מתווה לחידוש תוכנית "גילוי מרצון" אשר תאפשר לישראלים לדווח על מזומן שבידיהם הנובע מהכנסות שצברו ולגביהן לא דיווחו או שילמו מס בעבר, וכתוצאה מכך יתאפשר שימוש בכספים אלו "כדת וכדין" ללא חשש מהליכים פליליים.

גילוי מרצון 2020 לנטרול עבירות מס והכשרת הון שחור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע לפעול בשמך לטובת נטרול עבירות מס והכשרת הון שחור בצורה הזהירה והמקצועית ביותר מול הגורמים המוסמכים ברשות המס וזאת בהסתמך על ניסיון ושיטות עבודה ייחודיות ומקצועיות.

דיווח למס הכנסה על חשבון בנק בחו"ל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

ישראלים רבים לא מודעים לכך, אך הדין הישראלי קובע כי היה ויש ברשותם חשבון בנק בחוץ לארץ אזי עליהם לדווח על עליו ועל ההכנסה בישראל - המשמעות היא שישראלי בעל חשבון בנק בחו"ל חייב לדווח לרשויות המס בישראל על חשבון הבנק ועל ההכנסות הנובעות מאותו חשבון, שאם לא כן הוא למעשה מבצע עבירה פלילית.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם