מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן


דחיית בקשת תושבות לחולה אונקולוגי שנעדר מן הארץ למטרות טיפולים רפואיים

ביום 10.10.2018 דחה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו את תביעתו של מר נודר לבנידזה ומשפחתו (להלן: "תובע")
כנגד החלטת המוסד לביטוח לאומי (להלן: "נתבע") לדחות את תושבותו של התובע (2208-06-17 נודר לבנידזה נ' המוסד לביטוח לאומי).

 

התובע (בעודו חולה אונקולוגי) ומשפחתו עלו לארץ מכוח חוק השבות, תש"י-1950 בשנת 2012 במטרה להיקלט בארץ, למצוא פרנסה ולהשתלב חברתית. אולם, בשל החמרת מצבו הבריאותי, נאלצו התובע ומשפחתו להתפנות לקבלת טיפולים רפואיים שנערכו חלקם בישראל וחלקם בחו"ל (בהונגריה ובארץ מולדתם גאורגיה). כפועל יוצא, בין השנים 2013-2017, שהו התובע ומשפחתו מרבית הזמן בחו"ל. הנתבע טען כי בשל התקופות הממושכות בהן שהה התובע בחו"ל, אין לראות בו כמי שהשתקע בישראל ובהתאם לזאת אין לראות בתובע כתושב ישראל לעניין קבלת זכויות מכוח חוק הביטוח הלאומי.

 

כבוד השופטת עידית איצקודיץ בחנה את הראיות בתיק ואת המסגרת הנורמטיבית לקביעת "תושבות"[1] של מבוטח. כב' השופטת קבעה כי בהתאם למבחן "מרכז החיים", התובע לא הוכיח כי ההיעדרויות הממושכות נבעו כתוצאה מהטיפולים הרפואיים אותם עבר במהלך השנים 2013-2017. זאת ועוד, קבעה כב' השופטת כי לאור התקופות הממושכות בהן שהו התובע ומשפחתו בחו"ל, יש לראותם כמי שהעתיקו את מרכז חייהם למקום בו בוצעו הטיפולים הרפואיים בחו"ל. לאור זאת, קבעה כב' השופטת כי התובע ומשפחתו לא היו תושבי ישראל במהלך השנים 2016-2017. יחד אם זאת, נקבע כי ההחלטה איננה סופית וכי ניתן להגיש בקשה חדשה בכל הקשור לסוגיית תושבות התובע לגבי שנת 2018.


[1] 83/06 ג'אן טייץ נ' המוסד לביטוח לאומי (פורסם בנבו)

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מע"מ בשיעור אפס בגין תקבולים מחברה זרה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן

ביום 1/8/2019 דחה בית המשפט המחוזי את ערעורה של חברת מנו-בייס כנגד שומות לשנים 2009-2013 בסך של כ-790,000 ₪, שהוציא מנהל מס ערך מוסף פתח תקווה בהן לא הכיר בעסקאות עם חברה זרה שדווחו על ידי המערערת ככאלה שחל עליהן מע"מ בשיעור אפס (ע"מ 18831-04-17 מנו - בייס בע"מ נ' מע"מ - פתח תקווה). .

גביית חובות מס מבעלי חברות ננטשות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

לאחרונה ממש: רשות המס החלה לגבות חובות מס מבעלי חברות ננטשות, על פי סעיף 119א לפקודת מס הכנסה - באילו תרחישים זה עלול לקרות גם לך? מה הן ההשלכות השונות ודעתנו המקצועית בנושא.

ביקורת ניכויים - נקודות זיכוי לעובדים זרים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ משפטי למעסיקים חקלאים בכל הנוגע לביקורות ניכויים של רשויות המס בעניין נקודות זיכוי לעובדים זרים - קראו כאן בהרחבה בנושא.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם