מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); סטס קפיליוביץ, משפטן


דחיית בקשת תושבות לחולה אונקולוגי שנעדר מן הארץ למטרות טיפולים רפואיים

ביום 10.10.2018 דחה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב-יפו את תביעתו של מר נודר לבנידזה ומשפחתו (להלן: "תובע")
כנגד החלטת המוסד לביטוח לאומי (להלן: "נתבע") לדחות את תושבותו של התובע (2208-06-17 נודר לבנידזה נ' המוסד לביטוח לאומי).

 

התובע (בעודו חולה אונקולוגי) ומשפחתו עלו לארץ מכוח חוק השבות, תש"י-1950 בשנת 2012 במטרה להיקלט בארץ, למצוא פרנסה ולהשתלב חברתית. אולם, בשל החמרת מצבו הבריאותי, נאלצו התובע ומשפחתו להתפנות לקבלת טיפולים רפואיים שנערכו חלקם בישראל וחלקם בחו"ל (בהונגריה ובארץ מולדתם גאורגיה). כפועל יוצא, בין השנים 2013-2017, שהו התובע ומשפחתו מרבית הזמן בחו"ל. הנתבע טען כי בשל התקופות הממושכות בהן שהה התובע בחו"ל, אין לראות בו כמי שהשתקע בישראל ובהתאם לזאת אין לראות בתובע כתושב ישראל לעניין קבלת זכויות מכוח חוק הביטוח הלאומי.

 

כבוד השופטת עידית איצקודיץ בחנה את הראיות בתיק ואת המסגרת הנורמטיבית לקביעת "תושבות"[1] של מבוטח. כב' השופטת קבעה כי בהתאם למבחן "מרכז החיים", התובע לא הוכיח כי ההיעדרויות הממושכות נבעו כתוצאה מהטיפולים הרפואיים אותם עבר במהלך השנים 2013-2017. זאת ועוד, קבעה כב' השופטת כי לאור התקופות הממושכות בהן שהו התובע ומשפחתו בחו"ל, יש לראותם כמי שהעתיקו את מרכז חייהם למקום בו בוצעו הטיפולים הרפואיים בחו"ל. לאור זאת, קבעה כב' השופטת כי התובע ומשפחתו לא היו תושבי ישראל במהלך השנים 2016-2017. יחד אם זאת, נקבע כי ההחלטה איננה סופית וכי ניתן להגיש בקשה חדשה בכל הקשור לסוגיית תושבות התובע לגבי שנת 2018.


[1] 83/06 ג'אן טייץ נ' המוסד לביטוח לאומי (פורסם בנבו)

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מחזיק תחת שמך נכס של אחר?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה במתן ייעוץ משפטי לבני משפחה או קרובים אחרים המחזיקים תחת שמם כ-"נאמנים" חשבונות בנק, נדלן או נכסים של אחרים בארץ או בחו"ל - קראו כאן בנושא.

חויב בהכנסה מדיבידנד בשל מס תשומות שקוזז שלא כדין

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפט

בפסק דין שניתן על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה ביום 26/8/19, דחה בית המשפט את הערעור שהוגש על ידי יצחק אביתר וקבע כי יש למסות את המערער באופן אישי בהכנסה שתסווג כדיבידנד לפי סע' 2(4) לפקודה, בגין שומות שהוצאו לחברות שבבעלותו, בין היתר על הכנסות מניכוי מס תשומות שלא כדין, והפכו לחלוטות לאחר שהחברות לא הגישו ערעור, ובהינתן שהחברות אינן פעילות וחסרות כל נכסים ועל כן חזקה היא כי אותן הכנסות הגיעו לכיסו של המערער (ע"מ 1409-06-18 יצחק אביתר נ' פקיד שומה חיפה).

חלוקת עיזבון בשלבים יוצרת אירועי מס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דניאל גולדשטיין, משפטן

ועדת ערר מיסוי מקרקעין מרכז דחתה ביום 4/9/19, ערר על שומת מנהל מס שבח מקרקעין אשר קבעה כי יש לראות בחלוקה מאוחרת ונוספת של נכסי העזבון ככזו החייבת במס על פי החוק

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם