מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); סירין חדאד


אחריות סוכן ביטוח בהעסקת עובדים ללא רישיון לשם מכירת פוליסות

העיסוק כסוכן ביטוח הוא עיסוק הטעון רישוי. סוכן ביטוח, כהגדרתו בסעיף 32 לחוק חוזה הביטוח, תשמ"א-1981 הוא "מי שעוסק בתיווך ביטוחים בין מבוטחים לבין מבטחים". כדי לקבל רישיון כאמור, יש לעמוד בתנאי סעיף 25 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), תשמ"א-1981 (להלן: "החוק"). יש להבדיל בין עסקת ביטוח בדרך של תיווך - המחייבת רישיון תקף או תפקיד יועץ פנסיוני (סעיף 24(א) לחוק), לבין עסקה ישירה בין הצדדים לחוזה הביטוח – שאין כל חובה להחזיק ברישיון סוכן.

 

החוק עצמו לא מגדיר מה נחשב לתיווך, שאלה זו נדונה בפס"ד ת"פ (מחוזי, ת"א) 40258/01 מדינת ישראל נ' פרי (פורסם בנבו) (2007), אשר קובע כי "התיווך, כשמו כן הוא. הוא נועד ליצור את הקשר בין המבטח לבין המבוטח, על מנת שייחתם, בסופם של דברים, הסכם הביטוח ביניהם. המתווך מקשר או מפגיש בין הצדדים, על מנת שהסכם בעניין פלוני, ייחתם ביניהם וכדי שהעסקה בה חפצים הצדדים, תבוא אל העולם ותמומש מכוח הסכם זה".

 

עיסוק בביטוח ללא רישיון מהווה עבירה פלילית לפי סעיף 104(ב)(1) לחוק. ככלל, הסנקציות במקרה זה יכולים להיות עיצומים כספיים שיוטלו על ידי המפקח על הביטוח ובמקרים קיצוניים אף שלילת רישיון לתקופה מסוימת. החוק מתייחס רק לאדם שעבר את העבירה ועסק בביטוח ללא רישיון, ולא למי שהעסיק אותו. למרות זאת, אפשר לייחס למעביד (כהגדרתו בסעיף 2 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש], תשכ"ח–1968) אחריות שילוחית לנזק שנגרם/ייגרם על ידי העובד, בהתקיימות 3 תנאים מצטברים לפי סעיף 14 לפקודה:

  1. קיום יחסי עובד-מעביד.
  2. שהעוולה בוצעה על ידי העובד.
  3. שהעוולה תתגבש במהלך ביצוע תפקידיו של העובד.

הרציונל הוא שהנזק שנגרם על ידי העובד נגרם בזמן עבודתו למען המעסיק ולטובתו הרווחית, משכך כאשר העובד פעל למען המעסיק בקרות הנזק, אפשר לייחס ולחייב את המעביד בנזק.

לחלופין, אפשר לפתוח כנגד המעביד בהליך פלילי כמסייע או מבצע בצוותא לפי סעיפים 29, 31 לחוק העונשין, תשל"ז-1977. 
 

כיצד אנחנו יכולים לסייע בתחום?

משרדנו, המורכב מעו"ד, רו"ח וסוכני ביטוח, מתמחה בעולם הביטוח ובייצוג סוכני ביטוח, תאגידים ביטוחיים וכו'. אנו מתמחים בלסייע לסוכן בכל בעיה משפטית הנוגעת להתנהלותו המקצועית, אם אל מול המפקח על הביטוח ואם אל מול גורמים אחרים. עורכי הדין של משרדנו מומחים בדיני ביטוח ובייצוג סוכני ביטוח ובכלל זה עריכת הסכמים בעולם הביטוח בין סוכנים או גורמים אחרים, קבלת רישוי ועוד.

 

התקשרו עתה ונתקדם עבורכם את הנדרש במיידי!
עו"ד אלי דורון 054-4251054

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

המדריך המקוצר ליזם / היבואן המתחיל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); אודליה שינדרוף, עו"ד

היסטוריית העסקים מלמדת שלא רק זיהוי של שירות חדשני או מוצר יכול להיות תפנית משמעותית עבור עסק קטן, אלא התאמת שירות או מוצר ל-DNA העסק שלכם עם מגע אישי וזיהוי נכון של הלקוחות הוא זה שיהפוך אתכם מעסקים קטנים לזכיינים ושחקן משמעותי. אז איך עושים את זה ובעיקר מאיפה מתחילים?

עריכת הסכם שיתופי / מיזוג בין משרדי רו"ח ויועצי מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

אנו נדע לערוך את ההסכמים באופן אשר יקנה לצדדים את הגמישות הנדרשת ויבטיח כי כל פעולה בהתנהלות השוטפת של הפירמה לא תפגע בתפקודה וכי גם מחלוקת ו/או בעיות של מי מהשותפים לא יפגעו בפירמה כפירמה ולא יפגעו ביכולת הפיתוח העסקי שלה.

ייעוץ משפטי לרו"ח המבקש להכניס שותף

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

למשרדנו ניסיון של עשרות שנים בכל הקשור בסיוע לבעלי משרדי ראיית חשבון לנקוט בפעולות הנדרשות לטובת הפיתוח העסקי של פועלם, שמירה על הקיים, שילובם של שכירים כשותפים ובנקיטה בפעולות נדרשות אחרות אשר יש בהן כדי להוציא אל הפועל את החזון של המייסד.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם