מאת: אלי דורון, עו"ד


קנייה או מכירה של תאגיד ביטוחי, סוכנות ביטוח ורשימת לקוחות, בסיוע עו"ד ורו"ח מומחה במס, יוצא רשויות מס הכנסה
 

סוכן ביטוח טיפוסי פועל שנים על גבי שנים לטובת בניית עץ לקוחות המורכב ממבוטחים ממינים ומסוגים שונים ואלה, כל עוד משלמים לחברות הביטוח על פי תנאי פוליסה, מניבים לאותו סוכן ביטוח הכנסה חודשית. יש סוכנים הממוקדים בביטוח אלמנטרי, יש המתמקדים בביטוח פנסיוני ויש כאלה המשלבים בין השניים ומטפלים גם וגם.
 
במסגרת זו נמצא, לא אחת, סוכני ביטוח הפועלים אל מול חברות הביטוח תחת שמם הפרטי ויש כאלה הפועלים באמצעות תאגיד ביטוחי. כמו כן, יש בנמצא סוכנים רבים הפועלים הן באמצעות תאגיד ביטוחי והן באמצעות תיק עצמאי. כך יוצא שסוכן הביטוח צובר לעצמו רשימת לקוחות, אם תחת שמו הפרטי ואם תחת שמו של תאגיד ביטוחי ואלה, הלכה למעשה, מקימים עבורו עץ הוני האמור לייצר עבורו הכנסה פירותית שוטפת. הניסיון מלמד כי בשלב כזה או אחר, יבקש אותו בעל תאגיד ביטוחי או סוכנות ביטוח, לבצע הליך של מכירה או הכנסת שותף. לפעמים יבקש הוא לבצע מהלך של מכירה מלאה ולפעמים יבקש מהלך של מכירה חלקית. במקביל יתכנו מצבים בהם סוכן הביטוח יבקש לבצע הליך של מיזוג פעילותו עם פעילותה של סוכנות נוספות.
 
בין עסקה מצליחה לעסקה גרועה...
מה שברור הוא כי מהלכים אלה מייצרים אירועי מס רבים, אירועי המס הנובעים כתוצאה מההתנהלות בהתאם לאופן בניית העסקה והגדרת התמורה ומשכך מקימים הם פתח למגוון רחב של תכנוני מס. הלכה למעשה, בנסיבות שכאלה, בהן יש בנמצא צורך בביצוע עסקה שכזו, חובה להשקיע מחשבה רבה באשר לאופן ביצוע העסקה ובניית המתווה המתאים ביותר. מה שחשוב בעניין זה להדגיש הוא כי בעסקאות שכאלה יש בנמצא פער משמעותי וניגוד עניינים מובנה בין אינטרס הקונה לאינטרס המוכר. לכל אחד מהשניים אינטרס מס אחר, כאשר חלופה אחת יכולה לחייב את המוכר בכפול מס מכפי שהוא יכול היה לשלם בדרך החילופית וחלופה אחרת עלולה להביא לידי כך שהקונה לא יוכל לדרוש את עלות הקניה כהוצאה ו/או להפחית אותה על פני שנות מס. כך יוצא שבעסקאות בהן בעל התאגיד הביטוחי יבקש למכור את המניות ובכך לחסוך מס רב, בעוד שהקונה יבקש לרכוש את תיק הלקוחות מהחברה, מה שיביא לידי הכפלת חבות המס. אל מרכיבים אלה יש להוסיף מרכיבים נוספים, אשר לא אחת יש בהם כדי לשפר מהותית את תוצאת המס של העסקה, ובכלל זה יש לקחת בחשבון את מצבו הרפואי של המוכר, הצורך בתשלומים בגין ליווי העסקה, תשלומים בגין העדר תחרות ועוד ועוד פרמטרים, אשר יש בהם כדי להשליח מהותית על אופן ביצוע העסקה וחבויות המס בגינה. כך יוצא שעסקאות מסוג זה מחייבות את עורכן לגלות בקיאות מעמיקה הן במישור המס והן במישור המסחרי-עסקי, משמע במישור עריכת ההסכמים הנובעים מהתקשרות זו.

הואיל ומדובר "בעסקת חיים" עבור המוכר, עסקה במסגרתה מוכר הסוכן את עץ חייו, את שנבנה על ידו בעמל רב שנים על גבי שנים, חובה עליו לפעול בכל העוצמה ובכל הרצינות, באמצעות מומחים, לטובת עריכת הסכם אשר יבטיח את זכויותיו ויבטיח תשלום מס מינימלי במסגרת החוק. יודגש כי הפער בין עסקה הבנויה נכון לבין עסקה הבנויה לא נכון יכול להסתכם בכפל מס ממש. כך שתכנון ובניה נכונה הינם קריטיים והם אלה שיכולים להבטיח את הצלחת העסקה - תכנון שגוי עלול להביא לידי כך שעסקה מצליחה תיהפך לעסקה גרועה ולא כדאית בעליל!
 
כיצד אנחנו יכולים לסייע בנושא?
משרדנו מומחה בעריכת עסקאות קנייה או מכירה של תאגיד ביטוח, סוכנות ביטוח ותיק לקוחות. למשרדנו, המורכב מעו"ד, כלכלנים ורו"ח יוצאי רשויות מס, משרד המשפטים ועוד, ניסיון רב בכל הקשור בעסקאות של קנייה ואו מכירה של תאגיד ביטוחי או סוכנות ביטוח. משרדנו טיפל במאות עסקאות של מכירת תיקי לקוחות ו/או פעילות ו/או מניות בכיוונים ובאופנים שונים ומגוונים, המתאימים לצרכים של הלקוח, כך שידוע לנו היטב כיצד נכון להתנהל. בנוסף, למשרדנו הידע והניסיון הנדרש לשם התנהלות אל מול רשויות המס אשר יבדקו את העסקה, במטרה להבטיח כי גם רשות המס תקבל את מבנה העסקה ואת חבות המס המוצהרת על ידי הלקוח. משרדנו ישמח לייצגך בעסקאות אלה - נשמח לקיים עמך פגישה לא מחייבת ולפעול במיידי לטובת קידום עסקה המתיישבת עם האינטרסים שלך!
 
התקשר אליי עתה, ניפגש באופן לא מחייב, נציג בפנייך את החלופות ונתנהל בהתאם.
התקשר כעת לעו"ד אלי דורון 054-4251054

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

מדורג 5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ביטול/שינוי הסכם בתקופת קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); ליאור קרשס, משפטנית

הסכם בין שותפים ברקע הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

שותפויות רבות מתנהלות להן על מי מנוחות שנים על גבי שנים, כאשר השותפים בשותפות מגלים כבוד והבנה הדדיים, האחד כלפי משנהו ולפעמים אף אמון עיוור שנצבר עם השנים. בחלק ניכר מהמקרים – השותפויות כלל אינן רשומות כשותפויות ובחלק נוסף של המקרים אין בנמצא הסכם חתום בין השותפים הבא להגדיר את מערכת היחסים בין המעורבים.

צירוף שותף חדש לעסק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

הצטרפות של שותף חדש לעסק היא מהלך המצריך ליווי משפטי יסודי לטובת ביצוע העסקה באופן שיישקף נאמנה את האינטרסים של שני הצדדים בחוקיות ובשקיפות - קראו כאן.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם